Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Tańca Zawirowania zaplanował aż trzy premiery na koniec bieżącego roku. 7 i 8 grudnia o godz. 19.00 w siedzibie teatru (ul. Belwederska 20/22) odbędzie się pierwsza z nich – Lilith w choreografii Elwiry Piorun. Jest to pełnowymiarowy spektakl, który powstał jako kontynuacja projektu Akademii Tańca Zawirowania pod tym samym tytułem, pokazanego podczas tegorocznego XV Festiwalu Zawirowania; spektakl o potencjale kobiet, ich niesamowitej mocy i coraz bardziej żywym archetypie kobiecego wyzwolenia.

 

Druga premiera – Empty Bodies w choreografii Karoliny Kroczak – będzie miała miejsce 14 i 15 grudnia o godz. 19.00, także w siedzibie teatru. Spektakl o strukturze kolażu składa się z poetyckich obrazów nawiązujących do relacji matka-dziecko oraz motywów zaczerpniętych z życia trzech kobiet, z których każda na swój sposób zmaga się z problemami cielesności.

 

Trzecia premiera zaplanowana jest na 20 grudnia i na razie wiadomo na jej temat tylko tyle, że twórcą spektaklu będzie izraelski tancerz Ido Tadmor, a spektakl Looking for Asylum powstanie podczas jego rezydencji w Teatrze Tańca Zawirowania.   

 

Lilith

 

Lilith to mało znana postać, chociaż występuje zarówno w Biblii, jak i w tradycji żydowskiej. Miała być pierwszą żoną Adama, niestety była zbyt niezależna, więc została zastąpiona przez uległą Ewę. W wielu starożytnych opowieściach jest symbolem kobiecego wyzwolenia, ale jednocześnie, w konsekwencji nieposłuszeństwa mężczyźnie, jest prototypem wszelkiego rodzaju demonów żeńskich: czarownic, wampirzyc i wiedźm. Do dziś inspiruje twórców różnych dziedzin sztuki, pobudza wyobraźnię i zmysły. Lilith to obraz kobiety diabelsko-anielskiej, która fascynuje, ale jednocześnie przeraża. To kobieta uwodzicielsko-niszczycielska, wieczna femme fatale. Mimo wielokrotnych prób wyparcia jej z tradycji, ośmieszania i wiązania z nią jedynie negatywnych cech, wciąż pozostaje źródłem inspiracji, symbolem kobiecości oraz uniwersalnym ponadczasowym archetypem.

Choreografia: Elwira Piorun
Wykonanie: Olga Briks, Joanna Dębska, Aleksandra Kostrzewa, Amanda Nabiałczyk, Ewa Noras, Małgorzata Nowak

Czas trwania: 45 min

 

Bilety: 20-25 zł

Rezerwacje: ttzawirowania@gmail.com lub przez portal ewejsciówki.

 

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórczyniami po spektaklu 8 grudnia.

 

 

Empty Bodies

Do kogo należy ciało będące obiektem seksualnym? Jak ciało internalizuje poczucie odrzucenia, dlaczego brak bliskości odbiera głos i prawo do decydowania o sobie? Co gdy ciało nie spełnia już oczekiwań, gdy staje się puste? Czy można je naprawić? Jak funkcjonujemy w świecie idealnych, chudych ciał, które trzeba wyprasować, pozbyć się zmarszczek i innych śladów życia? Czy ciało mające dostęp do płodności i wewnętrznego potencjału może stać się efektem produkcji, obiektem, który można przekształcić?

Empty Bodies to spektakl o tęsknocie za połączeniem z naszą pierwotną naturą, za bliskością z matką, która tuli. To także spektakl o głodzie i pustce, które są ceną, jaką płacimy za idealny „plastikowy” świat: z wyczerpaną matką, która nie może wykarmić swoich dzieci. To świat, gdzie wieje chłodem, dystansem i pustymi przestrzeniami. Stajemy na skraju zagłady ekologicznej, a ziemia, po której chodzimy, staje się sucha i jałowa.

W spektaklu zobaczymy wiele poetyckich obrazów, nie zabraknie zarówno zabawnych jak i dramatycznych scen, wszystko wyrażone w fizycznym tańcu na najwyższym poziomie.

Koncepcja i choreografia: Karolina Kroczak
Taniec: Aleksandra Krajewska, Agata Pankowska/Ilona Gumowska, Elwira Piorun

Muzyka: collage
Tekst: Kaya Szulczewska
Zdjęcia/oprawa wizualna: Natalia Miedziak-Skonieczna
Oprawa graficzna materiałów promocyjnych: Gregor Konarski (fot. Natalia Miedziak-Skonieczna)
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania/Fundacja Scena Współczesna

Czas trwania: 50 min

 

Bilety: 20-25 zł

Rezerwacje: ttzawirowania@gmail.com lub przez portal ewejsciówki.

 

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórczyniami po spektaklu 15 grudnia.

 

 

Looking for Asylum

 

Choreografia: Ido Tadmor

Obsada: Zespół Teatru Tańca Zawirowania

Premiera 20 grudnia 2019 

 

Looking for Asylum jest efektem rezydencji wybitnego izraelskego tancerza i choreografa Ido Tadmora wraz z zespołem Teatru Tańca Zawirowania. Projekt podejmuje tematykę poszukiwania azylu we współczesnym świecie.

 

Bilety będą dostępne wkrótce na ewejsciowki.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close