Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 2-5 listopada Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski i kurator Janusz Marek zapraszają na XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2013. Podczas festiwalu pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jones’a oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w dwóch ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem wideo i technik filmowych.

Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie. Niestety, bardzo rzadko prezentowana jest w Polsce twórczość wybitnych reprezentantów amerykańskiego tańca, który ogniskuje się głównie w Nowym Jorku. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ww. zjawiska jest światowej sławy tancerz i choreograf Bill T. Jones. Jego zespół obchodzi właśnie trzydziestolecie działalności. Festiwal „Rozdroże” chce odkryć twórczość tego afroamerykańskiego artysty dla polskiej widowni. Zespół Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku jest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Oryginalne przesłanie, energia i precyzja wykonania wyróżniają choreografie Billa T. Jones’a i Arnie Zane’a. 3 listopada 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pokazany zostanie wieczór choreografii Billa T. Jones’a i Arnie Zane’a Body Against Body złożony z wybranych, najwartościowszych prac autorstwa ww. artystów, z początkowego, przełomowego okresu ich twórczości. Ponadto dnia 2 listopada .2013 w CSW – Zamku Ujazdowskim choreografka Janet Wong, asystentka Billa T. Jones’a, wygłosi prelekcję na temat jego twórczości (ilustrowaną projekcjami zapisów prac artysty).

Nowy Jork – to także ważny ośrodek awangardowych poszukiwań teatralnych. W ostatnich latach międzynarodowe uznanie zyskały dwa nowojorskie teatry łączące grę aktorską z nowatorskim zastosowaniem skomplikowanych technik filmowych i telewizyjnych. Jednym z tych zespołów jest The Big Art Group, który nigdy nie występował w Polsce. Dzięki festiwalowi „Rozdroże” polska publiczność będzie miała możliwość poznać twórczość Cadena Mansona, nowatorskiego reżysera kierującego pracą tego teatru. 4 listopada 2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się prelekcja reżysera na temat jego twórczości (ilustrowana projekcjami zapisów jego prac).

Do udziału w festiwalu zaproszono także działającego w Warszawie reżysera i choreografa Rafała Urbackiego. 5 listopada 2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się prezentacja jego autorskiego spektaklu Stypa. Przedstawienie to inspirowane m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jones’a, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa.

Program tegorocznej edycji festiwalu został okrojony z przyczyn leżących poza kontrolą dyrektora festiwalu. Z przyczyn finansowych odwołane zostały pokazy spektaklu zespołu The Big Art Group oraz premiery spektaklu autorstwa Wojtka Ziemilskiego. Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2013” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim.

Program do pobrania

Więcej o wieczorze Body Against Body Billa T. Jones’a

Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close