EXTINCTION: wyginięcie, zniknięcie, zagłada, wygaśnięcie, gaszenie, zaginięcie, skasowanie, umorzenie, ugaszenie, wygasanie, zanik. Zanik ruchu.

Premiera nowego spektaklu HOTELOKO movement makers odbędzie się 22 października o godz. 19.00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2 w Warszawie. Drugi pokaz w tym samym miejscu, 24 października. Oba pokazy w ramach obchodów 10-lecia działalności kolektywu.

Wersja do druku

Udostępnij

Hipokinezja. Brak aktywności ruchowej. Wysiłek fizyczny uległ znacznemu ograniczeniu.
Abulia. Brak motywacji do działania.
Giętkość woskowa. Pozostawanie w jednej, nadanej wcześniej pozycji.
Katalepsja. Zastygnięcie ciała. Także w nienaturalnych pozycjach.
Tarantyzm. Zrytualizowana forma rozładowania stanów nerwowych.
Kolory wywołują reakcje fizyczne. Niebieski ma właściwości uspokajające. Chromoterapia. Barwy oddziałują na nasz organizm i pozwalają zwalczać różne niepożądane stany. Niebieski uszczęśliwia w krajach śródziemnomorskich. Łagodzi wysoką temperaturę. Obniża apetyt. Gasi pragnienie.

Zniknęło z naszego świata w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wygasa. Budka telefoniczna, kafejka internetowa, magnetowid, szewc, zabawa na trzepaku, walkman, zegarynka, dyskietka, liczydła, gra w kapsle, gorseciarka, tygrys kaspijski, tajwańska pantera mglista, rekin carcharhinus obselorus.

Ostatnia aktualizacja czerwonej listy gatunków zagrożonych wskazuje, że w ostatnim roku wyginęło 31 gatunków roślin i zwierząt. Zniknięcie burzy pracę ekosystemów. Na granicy wyginięcia są koale, lemury, kalmary. Są jednak też zwycięzcy: żubr, foka szara, łoś.

Trailer: https://vimeo.com/568467255

Koncepcja, reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska
Choreografia i wykonanie: Klara Szela, Mirek Woźniak, Agata Życzkowska
Opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska, Karina Szutko
Scenografia i kostiumy: Agata Życzkowska
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Teatr BAZA
Czas: 25 min

Wstęp wolny na zaproszenia: ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

Agata Życzkowska – Aktorka, tancerka, reżyserka, producentka i kuratorka tańca. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i studiów podyplomowych Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2016-2019 była dyrektorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, którego była także współautorką. Jest prezeską Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ (od 2009). Od 2011 roku prowadzi taneczny kolektyw HOTELOKO movement makers. Edukację taneczną i performatywną zdobywała pod okiem takich twórców i twórczyń jak: Nadia Kevan, Jairo Cuesta, James Sloviak, Akira Matsui, Ileana Citaristi, Gennadi Bogdanov, Ana Woolf, Raúl Iaiza, Claire Heggen, Yves Marc, Lina do Carmo, Thomas Leabhart, Ray Chung, Natalia Iwaniec, Michal Sayfan. W ramach działań kolektywu HOTELOKO movement makers zrealizowała m.in. spektakle Darklena i frau blush we własnej koncepcji we współpracy z Wojciechem Grudzińskim oraz w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz Absolutely Fabulous Dancers, za który kolektyw otrzymał nagrodę jury Coup de Coeur za oryginalność na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019). Otrzymała także wraz z Mirkiem Woźniakiem pierwszą nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną na festiwalu IV Sopockie Konsekwencje Teatralne 2020 za spektakl Axiom of Choice. Realizuje dwa projekty w ramach programu Erasmus+ na lata 2020-2023: Dance Higways i Viral Visions. Obecnie pracuje nad pierwszą odsłoną nowego festiwalu w Warszawie, International Movement Festival U:NEW, który odbędzie się w grudniu 2021 roku.

Mirek Woźniak – Tancerz, choreograf, wokalista, performer. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współtwórca kolektywu artystycznego Kompania Primavera wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Asystent choreografki Anny Hop w spektaklu Calineczka (Teatr Palladium, reż. Małgorzata Szabłowska; tam również aktor, tancerz i wokalista). Zrealizował choreografie m.in. do performansów A kontra M i Woźniak/Łosik oraz spektakli Orfeusz i Euredyka i Kraina Niczyja. Bierze udział w spektaklach Maria de Buenos Aires w reż. Michała Znanieckiego i chor. Ingi Pilchowskiej w Operze Kameralnej w Warszawie oraz Kinky Boots w reż. Eweliny Piotrowiak i chor. Pauliny Andrzejewskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers w Warszawie, w ramach którego zrealizował dwa spektakle: Absolutely Fabulous Dancers, za który otrzymał nagrodę zespołową dla kolektywu na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) i Axiom of Choice, za który wspólnie z Agatą Życzkowską otrzymali Pierwszą Nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Bierze udział w projekcie europejskim Dance Higways 2020-2022 we współpracy z partnerami z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii i Włoch.

Klara Szela – Ukończyła Szkołę Choreografii w Krakowie z tytułem choreografa i instruktora tańca współczesnego (2019). Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie (2021). Ukończyła dwumiesięczny kurs z podstaw BYF „Beat Ya Feet Basics & History program” pod okiem Alana „Morningstar” Piotrowskiego i jest nową członkiną BYF Nation. Wraz z Mateuszem Pindelskim przygotowała choreografię Drowning from Splendor na wydarzenie Fala Tańca, organizowanego w ramach II Kongresu Tańca w Warszawie przez Fundację Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ (2020). Zrealizowała solo pt. Inflating inspirowane obiektami i rzeźbami Oskara Zięty, które miało premierę na Festiwalu Internazionale Dissidanza w Palermo (2021) oraz performans we współpracy z Marcinem Miętusem pt. bez tytułu jako echo po wystawie Laury Paweli Psiakość w ramach Performatywnej Przestrzeni Wspólnej w Warszawie (2021). Rozpoczęła także współpracę z warszawskim kolektywem HOTELOKO movement makers, prowadzonym przez Agatę Życzkowską. W ramach tej współpracy jest m.in. uczestniczką projektu Dance Higways w programie Erasmus+.

***

Organizator: HOTELOKO movement makers

Współorganizatorzy: Centrum Promocji Kultury Praga Południe / Fundacja Inna Przestrzeń

Działanie realizowane w ramach Programu „Mobilni w Kulturze 2021”, finansowane ze środków m. st. Warszawy.

HOTELOKO movement makers „EXTINCTION”. Fot. Helidarstea

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close