Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 6 czerwca o godz. 20.00 w Bonum House (ul. Augustówka 19) na inaugurację XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania. W przedstawieniu Alpha – the New Wilderness choreografka Pia Meuthen w spostrzegawczy, aczkolwiek satyryczny, sposób pokazuje nienasycony głód władzy. Poprzez uważną analizę mowy ciała, spektakl jednoznacznie wykazuje podobieństwa między „panami pod krawatem” a królestwem małp. Zespół Panama Pictures z Holandii kreuje przedstawienia na pograniczu tańca i cyrku, gdzie obydwie dyscypliny płynnie się ze sobą łączą.

 

TRAILER

 

Dalsza część festiwalu odbędzie się w dniach 21-26 czerwca 2016. W tym roku  wystąpi tylko jeden zespół pozaeuropejski – grupa Art Lab J z Detroit (Stany Zjednoczone). Ponadto wystąpią teatry tańca z Włoch, Hiszpanii, Holandii, Węgier i Izraela (współprodukcja z Zawirowaniami). Cechą wspólną wszystkich prezentowanych przedstawień jest świadomość kryzysu. I to kryzysu dużo głębszego niż kryzys finansowy. To kryzys wartości, z którego po klęsce wszelkich odmian utopii wydaje się nie być wyjścia. Rozkręcony maksymalnie indywidualizm i liberalizm napotyka wszędzie  na reakcje konserwatywne, które zdają się wykluczać dotychczas obowiązujący sposób myślenia. Wszyscy już też wiedzą, że otwartość Europy na inne kultury napotkała na  swoje ograniczenia i że proste rozwiązania nie działają. Ma to swój wymiar indywidualny i artystyczny. Do tej pory zasadą było badanie swoich granic, świadomość, ze ich przekraczanie świadczy o wolności, teraz budzi się pomału świadomość konieczności dopasowania się do reguł. Tylko, kto te reguły ma wyznaczać i określać ich znaczenie. I tutaj panuje totalna niepewność i chaos.

 

Tytuł spektaklu teatru Zawirowania Where should we go? (Dokąd mamy pójść?) mógłby być tytułem większości przedstawień XII Festiwalu Zawirowania. I dotyczy to w równej mierze społeczeństw, jak i poszczególnych jednostek, z uwzględnieniem sytuacji samych artystów. Bo tak naprawdę nie ma nic pewnego: korporacja może stać się wybiegiem małp rywalizujących  o pozycję samca Alpha (Panama Pictures   z Holandii), miasto Detroit może być mitem, marzeniem, które pod wpływem kryzysu zmienia się pustynię, (ArtLab J z USA), Kaspar Hauser uczy się cywilizacji, która stanie się dla niego przekleństwem, (Cie La Pharmaco z Hiszpanii), miłość do drugiego człowieka zderza się z egoizmem i potrzebą niezależności, (Cie Abreu z Hiszpanii  i Francesco Selva Dance Company z Włoch), kultura niszczy naturę i nie ma już odwrotu do dawnego sposobu życia (Art Garage z Włoch), a człowiek upodabnia się coraz bardziej do zombie, kierowanego tylko przez instynkt zniszczenia (Ferenc Feher z Węgier).

 

Na razie na pytanie „Dokąd powinniście pójść?” odpowiadamy, przyjdźcie do nas, a potem zobaczymy.

 

Więcej o spektaklu Alpha – the New Wilderness

 

Program festiwalu, opisy i trailery spektakli dostępne są tu:

www.zawirowania.com

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close