Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 21 stycznia o godz. 19.30 (Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23) odbędzie się premiera spektaklu pt. Niżyński. Przedstawienie w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to projekt poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu. Punktem wyjścia do autorskiej refleksji reżysera był „Dziennik” Niżyńskiego. Autor „Dziennika” – chory umysłowo, niezaprzeczalny geniusz sceny, tancerz baletowy polskiego pochodzenia, artysta o światowej sławie i barwnej biografii staje się bohaterem monodramu (w tej roli Marek Kossakowski). Stajemy z nim twarzą w twarz już po wielkiej tragedii jego życia, kiedy choroba umysłowa zamknęła go we własnym, wewnętrznym świecie i jasne jest, że nigdy więcej nie zatańczy. Szczere i nieporadne słowa, zarazem odważne i żarliwe, pozostają jedyną możliwością wyrażenia się. Tak samo jak kiedyś poprzez taniec, teraz swoistym monologiem, żąda być dyktatorem serc.

Obrazoburcze stawianie siebie w miejsce Boga, dzielenie się przepuchnietym ego, zatapianie odbiorcy w tragicznej, osobistej historii sprawia, że staje się on nieludzki wobec ludzi, jak również wobec własnej osoby. Staje się jednocześnie katem i ofiarą własnej wizji; katem i ofiarą Niżyńskiego; katem i ofiarą baletu – sztuki, która wykonawcę i siebie samą unicestwia i wypala.

W „Dzienniku” Niżyński pozwala sobie na głośne powiedzenie tego, co wszyscy czasami myślą, ale nigdy nie wypowiadają z obawy przed karą. Bezgraniczna wewnętrzna wolność Niżyńskiego sprawia, że to, co przekazuje nie zawsze jest do przyjęcia, a fakt dzielenia się myślami najstraszniejszymi powoduje, że jest on fenomenalnie i prawdziwy, i ohydny. W schizofrenicznym szaleństwie, trudny do pokochania i piękny boleśnie Bóg Tańca – Niżyński nie panujący nad własnym rozhuczanym umysłem, uwięziony w drętwiejącym ciele, staje przed widzami niedorzeczny i błyskotliwy, heroiczny i pokonany. Niżyński to paraliżujące wyznanie światowej sławy artysty, ikony tańca i choreograficznego innowatora, który będąc u szczytu znakomitości, został uznany za nieuleczalnie chorego i na zawsze musiał schować się swoim szczelnie głuchym, zmąconym świecie.

Kolejny pokaz 22 stycznia o godz. 19.30.

Wacław Niżyński:

Genialny tancerz o światowej sławie, z pochodzenia Polak. Tańczył już jako 3 latek. Jego taniec był idealny. I chociaż miał problem z wysławianiem się, zapierał dech w piersiach widzom całego świata. Twórca ten zrewolucjonizował myślenie o XX-wiecznej choreografii i sztuce, szczególnie poprzez stworzone wraz z Igorem Strawińskim dzieło – Święto wiosny. Kiedy choroba psychiczna w wieku 29 lat odcięła go od życia, w które dopiero wstępował, napisał „Dziennik”. Jego słowa są tam dobitne, ostre, a nawet wulgarne. Wacław mówi w nich o miłości do żony, córeczki, znienawidzonego kochanka i Boga, ale przede wszystkim dokonuje chirurgicznego ukazywania nam własnego przerażającego świata.

Reżyseria, adaptacja tekstu: Michał Siegoczyński

W roli Wacława Niżyńskiego: Marek Kossakowski

Tancerki: Małgorzata Cwalina, Małgorzata Czyżowska

Tancerki współpracujące: Agnieszka Tumkiewicz,

Maria Niedziałkowska, Mayu Gralińska-Sakai

Scenografia, kostiumy: Karolina Sulich

Muzyka: Jakub Dykiert

Operator, video-projekcje: Jędrzej Niestrój

Charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska

Fotografie: Marcin Szpak

Projekty graficzne: Katarzyna Myszkowska

Strona internetowa: Bogumił Ślusarczyk

Produkcja: Eliza Rudzińska & Fundacja Centrum Idei

www.nizynski-projekt.com

Making OFF:

BILETY w cenie 20zł

do nabycia w Klubie Kultury Saska Kępa

/ w godzinach pracy klubu / www.cpk.art.pl / tel.22 499 94 92 /

oraz na godzinę przed spektaklem w Klubie Kultury Saska Kępa

REZERWACJA BILETÓW pod adresami e-mailowymi:

promocja@klubsaska.pl

nizynski.spektakl@gmail.com


Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Artystyczne Makata / Folwark – Praska Metta Artystyczna / Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu / Acting Coach Studio / Teatr Academia / Qbek Studio / Fundacja Rozwoju Tańca / Pracownia Wschodnia / Klub Kultury Saska Kępa / Dom Kultury Śródmieście / Fundacja PROMOTOR A

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close