Wersja do druku

Udostępnij

Interdyscyplinarny, autorski festiwal ROZDROŻE (organizowany corocznie od 1994 roku) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy. Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających  w tym samym obszarze  poszukiwań. W ciągu 22 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział  ok. 50 tysięcy widzów.

 

Podczas XXIII edycji  Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji ROZDROŻE w dniach 25 października-8 listopada 2016 zaprezentowane zostaną spektakle z pogranicza  tańca współczesnego i teatru, integralnie łączące ruch i grę aktorską ze specjalnie skomponowaną muzyką  oraz spektakle łączące animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia  stworzyli  artyści działający w Holandii i w Polsce. Prezentowane spektakle wyróżniają się  oryginalną formą i siłą ekspresji, osiąganą dzięki intensywnej interakcji między  tańcem i muzyką oraz  animacją  i ścieżką dźwiękową.  

 

Na festiwalu swoje spektakle pokażą: ceniony na świecie, unikalny teatr animacji Hotel Modern i Arthur Sauer  z Rotterdamu; podbijający  sceny Europy, międzynarodowy zespół tańca współczesnego Club Guy & Roni z Groningen występujący wspólnie z muzykami światowej zespołu  perkusyjnego Slagwerk den Haag; znany bardziej za granicą niż w rodzinnym mieście, warszawski teatr animacji Unia Teatr Niemożliwy oraz czołowy polski zespół tańca współczesnego Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska.  Jak zawsze spektaklom towarzyszyć będą spotkanie z artystami i prelekcje. Kuratorem festiwalu jest Janusz Marek.

 

 

O spektaklach:             

 

 

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi ceniony w Europie Teatr Hotel Modern i Artur Sauer z Rotterdamu wraz ze współpracującym z nim kompozytorem i muzykiem Arthurem Sauerem. Zespół pokaże poruszające, wielokrotnie nagradzane przedstawienie De grote Oorlog (Wielka wojna) z 2001 roku. Obserwujący ten spektakl animacji  przedmiotów, stają się jednocześnie widzami tworzonego na żywo filmu  – „reportażu” z okopów pierwszej wojny światowej. Dzięki przywołaniu autentycznych listów żołnierzy oraz dzięki obrazom z okopów filmowanym za pomocą mini kamer, groza i absurd wojny zostają sprowadzone do ludzkiego, jednostkowego wymiaru. Narracja spektaklu jest wygłaszana w języku angielskim. Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) będzie dwukrotnie prezentowany w Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski.

 

Hotel Modern został założony w 1997 roku i jest kierowany przez artystę wizualnego Hermana Helle oraz aktorki: Pauline Kalker i Arlene Hoornweg. Obok nich współautorem prezentowanego spektaklu jest Arthur Sauer, kompozytor tworzonej na żywo ścieżki dźwiękowej.

 

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi również zespół tańca współczesnego Club Guy & Roni z Groningen, kierowany przez choreografów Guy Weizmana i Roni Haver. Ten ceniony  zespół zyskał uznanie widzów wielu europejskich teatrów i festiwali, m.in w Paryżu, Berlinie, Rzymie, Madrycie, Marsylii, Barcelonie  i na prestiżowym Jacob’s Pillow Festival  w Stanach Zjednoczonych. W międzynarodowym składzie działającej od 2002 roku  grupy Club Guy & Roni występuje Polak, Igor Podsiadły, laureat nagrody

„Swana” dla najlepszego tancerza tańca współczesnego w Holandii w 2014 roku za rolę w spektaklu Naked Lunch.

 

Happiness (Szczęście) to najnowszy, tegoroczny spektakl międzynarodowej grupy tańca współczesnego Club Guy & Roni i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag. Z charakterystyczną dla nich dynamiką i przymrużeniem oka artyści opowiadają o poszukiwaniu szczęścia przez dalekich od ideału antybohaterów. Czy trzeba być szczęściarzem, by doświadczyć prawdziwego szczęścia? – pytają autorzy spektaklu. Przedstawienie, inspirowane filmem Happiness amerykańskiego reżysera Todda Solondza, to „wybuchowa mieszanka” absurdalnej, słodko-gorzkiej komedii, pastiszu telewizyjnych programów typu „Big Brother” oraz ekspresyjnego tańca do granej na żywo, energetycznej muzyki. Twórcami spektaklu są działający w Holandii cenieni izraelscy choreografowie Guy Weizman i Roni Haver oraz kompozytorzy Frank Wienk (Binkbeats, Slagwerk Den Haag) i Niels Broos (Kyteman Orchestra).

 

 

Podczas festiwalu  dwukrotnie pokazany zostanie w CSW Zamek Ujazdowski spektakl Drugi pokój – impresja według Zbigniewa Herberta z 2008 roku w wykonaniu Unii Teatr Niemożliwy z Warszawy. Twórcy spektaklu to: reżyserka  Dorota Anna Dębek, kompozytor Grzegorz Małkowski oraz twórca wizualizacji Tomasz Taracha. Teatralna wersja radiowego słuchowiska Herberta łączy fascynujące wizualizacje z teatrem cieni oraz oryginalną ścieżką dźwiękową. Oryginalna forma tego rzadko granego w Warszawie spektaklu służy prezentacji obrazu ludzkich postaw. W spektaklu nie ma jednak miejsca na psychologiczne budowanie postaci. Głosy niewidocznych postaci i przewijające się przed oczami publiczności niewyraźne cienie ludzkich sylwetek potęgują nastrój grozy sąsiedzkiej tragedii.

 

Unia Teatr Niemożliwy to stowarzyszenie skupiając artystów różnych dziedzin sztuki zajmujących się głównie sztuką teatru lalek dla dorosłych. Jest także organizatorem cenionego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.

 

W setną rocznicę początków ruchu dadaistycznego, prowadzona przez Leszka Bzdyla grupa dwukrotnie pokaże w CSW Zamek Ujazdowski groteskowe przedstawienie INTRO do muzyki postpunkowego zespołu Nagrobki (Macieja Salamona i Adama Witkowskiego).Spektakl z 2015 roku,w reżyserii założycieli grupy, to groteskowy kalejdoskop współczesnych polskich fobii. W spektaklu INTRO Teatr Dada von Bzdülöw zarówno szyderczo, jak i rozpaczliwe wykrzykuje Dada is Polska!!! „Absurdalny, desakralizujący wszystko czarny humor INTRO działa mocniej niż wszystkie rozsądne, napęczniałe od naukowych argumentów dyskusje. Plątanina biało-czerwonych symboli, ostrych dźwięków wuwuzeli, ładunków wybuchowych, kur zielononóżek i demonicznych muzułmanek nakazuje nam odnaleźć zagubiony w teraźniejszej rzeczywistości dystans. Ale jest też prowokacją dla prowokacji. Jak nieskrępowana niczym wyobraźnia dadaistów nakazuje. Bo INTRO to przede wszystkim wyzwanie rzucone wszystkim naszym mitom” (Anna Jazgarska, teatralny.pl)

 

 

 

PROGRAM

 

25 pażdziernika godz.18.00 w CSW Zamek Ujazdowski:

Prelekcja Pauline Kalker o twórczości Teatru  Hotel Modern

 

26 października  godz.19.00 w CSW Zamek Ujazdowski:

Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) Teatru  Hotel Modern i Arthur Sauer z Rotterdamu i spotkanie artystów z widzami

 

27 października godz.18.00 w CSW Zamek Ujazdowski:

Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) Teatru  Hotel Modern i Arthur Sauer z Rotterdamu

 

2 listopada godz.18.00  w CSW  Zamek Ujazdowski:

Prelekcja choreografa Guy Weizmana  o twórczości grupy tańca współczesnego Club Guy & Roni

 

3 listopada godz.19.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr:

Spektakl Happiness (Szczęście) grupy Club Guy & Roni z Groningen i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag oraz spotkanie artystów z widzami

 

5 i 6 listopada godz.19.00  w CSW Zamek Ujazdowski:

Spektakl Drugi pokój – Impresja według Zbigniewa Herberta Unii Teatr Niemożliwy z Warszawy

Po pierwszym pokazie – spotkanie artystów z widzami

 

8 listopada odz.18.00 i 20.30 w CSW  Zamek Ujazdowski:

Spektakl INTRO Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska       

Po drugim pokazie – spotkanie artystów z widzami

           

 

Informacje o festiwalu będą dostępne na: www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu

oraz pod tel. 22  628 12 71-3 w. 135.

Informacje  o spektaklu Happiness  będą dostępne także na: www.nowyteatr.org oraz  pod tel. 22 3793333.

 

Sprzedaż biletów na spektakle Teatru Hotel Modern, Unii Teatr Niemożliwy oraz  Teatru Dada von Bzdülöw będzieprowadzona w CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2). Bilety  płatne tylko gotówką.       

Sprzedaż biletów na spektakl grup: Club Guy & Roni i  Slagwerk Den Haag będzieprowadzona  w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr ( ul. Madalińskiego 10/16).

 

Organizatorzy festiwalu:

 

 

 Fundacja Sztuka i Współczesność (miniaturka)    CSW Logo 2016 (miniaturka)

 

 

Partnerem pokazu spektaklu Happiness jest Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.

 

 

Logo Nowy Teatr (miniaturka)

 

 

 

Partner festiwalu: Qchnia Artystyczna.

 

Kuchnia Artystyczna (miniaturka)

 

 

 

Festiwal ROZDROŻE 2016 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta stołecznego Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)  Logo ambasada Holandii (miniaturka)

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close