Wersja do druku

Udostępnij

 Fundacja Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania zapraszają w dniach 5-6 listopada 2016  na otwarcie nowej siedziby – Ośrodka Tańca, Teatru i Edukacji Zawirowania przy ulicy Belwederskiej 20/22 (wejście od Sułkowickiej) w Warszawie. Ośrodek Zawirowania ma być przestrzenią do współpracy i wspierania działań z obszaru tańca i teatru. Będzie to miejsce spotkań, wymiany poglądów, dyskusji o teatrze i tańcu, towarzyszącym organizowanym przez zespoły wydarzeniom, o skali warszawskiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Równie ważną częścią działań będzie edukacja – udział publiczności w wydarzeniach realizowanych na Scenie przy Belwederskiej, jej uczestnictwo w prowadzonych przez ośrodek zajęciach, warsztatach, wykładach, pokazach. W trakcie inauguracyjnego wieczoru 5 listopada o godz. 19.00 zaprezentowane zostaną etiudy laureatek konkursu choreograficznego i Open Stage, organizowanych w ramach Warszawskiej Platformy Tańca. Wystąpią: laureatka pierwszej nagrody publiczności przyznanej podczas Open Stage 2016 – Magdalena Widłak ze spektaklem La la la la la, laureatka trzeciego miejsca w konkursie choreograficznym 2016 – Alisa Makarenko ze spektaklem Hołodomor 33 oraz zwyciężczyni konkursu choreograficznego 2016 – Marta Kosieradzka ze spektaklem The Doubts and Reflections of Eve.

 

Drugiego dnia inauguracji działalności Ośrodka, 6 listopada o godz. 19.00, odbędzie się premiera spektaklu Where should we go? Teatru Tańca Zawirowania w choreografii grupowej.

 

O spektaklu:

Dokąd mamy pójść? To ważne pytanie może być skierowane obecnie do większych społeczności, mniejszych grup ludzkich i poszczególnych jednostek. Wolność wyboru i wyrażania indywidualnego napotyka na opór, kiedy trzeba się dogadać i podjąć wspólną decyzję. Jaki rodzaj tańca chce się tworzyć, dla jakiego odbiorcy, w jaki sposób chce się mówić o swoich przemyśleniach, odczuciach i emocjach?

 

Choreografia: zbiorowa

Obsada: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartek Figurski, Szymon Osiński

 

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata.

 

 

 

O prezentacjach 5 listopada: 

 

La la la la la

Inspiracją dla powstania solo La la la la la był temat macierzyństwa. Film Romana Polańskiego Dziecko Rosemary dostarczył materiału muzycznego. Kwestia macierzyństwa rozumiana jest tu jako dwuznaczny dla kobiety etap, pełen sprzecznych uczuć, emocji, potrzeb i przemyśleń. Dwubiegunowość była wyjściem dla poszukiwań ruchowych. Obowiązek kontra chęć, poświęcenie kontra spełnienie, strach i zmęczenie kontra siła. Zasada kontrastu spowodowała obracanie się w przeciwstawnych jakościach ruchu – płynność, lekkość zestawione zostały z ruchem ostrym, ciętym, zatrzymywanym. Sprzeczność pojawia się także w odrębnej pracy kończyn górnych, w przeważającej części skoncentrowanych na temacie oraz pracy kończyn dolnych, które często „uciekają” od matczynych obowiązków.

 

Chorografia i wykonanie: Magdalena Widłak

 

Hołodomor 33

Hołodomor – wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 to jedna z najbardziej krwawych kart historii tego kraju – ojczyzny tancerki. W tym czasie zmarło z głodu prawdopodobnie ok. 7.5 miliona osób. Jedni umierali w swoich domach w samotności, inni próbowali się ratować udając się do miast, jeszcze inni posuwali się do aktów kanibalizmu. Etiuda odnosi się do niezłomności i siły ducha narodu ukraińskiego.

 

Choreografia i wykonanie: Alisa Makarenko

 

The Doubts and Reflections of Eve

Spektakl taneczny zainspirowany został wierszem Adama Zagajewskiego Spróbuj opiewać okaleczony świat. Tematem przedstawienia jest kontrast pomiędzy niewiarygodnym pięknem i harmonią świata a jego smutkiem i brutalnością. Inspiracją byłą również historia Adama i Ewy oraz jej interpretacje w malarstwie, filmie i muzyce.

 

Chorografia i wykonanie: Marta Kosieradzka

 

 ***

 

Bilety na oba wydarzenia dostępne są w Akademii Teatru Zawirowania na Wspólnej 61.

Rezerwacje: ttzawirowania@gmail.com.
Cena: 20 zł.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close