19 stycznia o godz. 18.00 w Wolskim Centrum Kultury (Domu Społecznym w Warszawie) odbędzie się Wieczór autorski Iwony Wojnickiej, prezentujący prace praktyczne z jej rozprawy doktorskiej zatytułowanej Odpowiedź choreograficzna na biografię taneczną Naty Lerskiej. Będzie to wyjątkowa okazja, aby nie tylko poznać historię Naty Lerskiej, jednej z pionierek warszawskiej sceny tańca modern, ale także zaczerpnąć wiedzy o doktoratach praktycznych w dziedzinie tańca w Wielkiej Brytanii. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Program wieczoru:

18.00. Wprowadzenie

18.10. Projekcja filmu Nata Lerska – historia tancerki

19.00. Przerwa

19.15. Recital Ostinato
Choreografia: Iwona Wojnicka
Muzyka: India Czajkowska
Animacje: Marta Kawecka

20.00. Rozmowa z publicznością: Hanna Raszewska-Kursa

Miejsce: Wolskie Centrum Kultury, Dom Społeczny, ul. Obozowa 85, Warszawa

Projekcja filmu Nata Lerska – historia tancerki

Historia tancerki Naty Lerskiej w opowiadaniach jej samej oraz grona najbliższych przyjaciół – znanych postaci warszawskich scen. Nata Lerska, uczennica Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej w Warszawie, wspomina swój występ na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli w 1939 roku. Pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz opowiada o wspólnych latach na scenie oraz słynnej kawiarni „Pod Gwiazdami”. Tancerka i choreografka, Krystyna Mazurówna mówi o tym, jak widziany przez nią występ Naty zadecydował o wyborze własnej kariery życiowej. Tancerka Teatru Wielkiego, Bożena Malinowska, opowiada historię paryskiej szkoły tańca prowadzonej przez Natę Lerską i jej mamę Sonię. Pełne humoru, pogody ducha i żartobliwe opowiadania ukazują biografię warszawskiej tancerki, która przeżyła wojnę dzięki temu, że przez pięć lat nie wychodziła z domu. Film jest bogato ilustrowany materiałami audiowizualnymi ze zbiorów własnych oraz archiwalnych. Premiera filmu odbyła się 28 marca 2021 roku, z okazji 101 urodzin Naty Lerskiej.

Recital Ostinato

Recital Ostinato to odpowiedź choreograficzna na biografię taneczną Natalii Lerskiej. Inspiracją do tworzenia tej pracy był jeden z kilkudziesięciu notesów Naty Lerskiej, noszący tytuł Zeszyt Palucca 1948. Ta i inne fragmenty praktyk fizycznych to początek pracy twórczej, w której autorka starała się zachować charakter oryginalnych ćwiczeń, ale i podążać za własną wyobraźnią kinestetyczną. Recital to praca, w której stara się pogodzić wymogi angielskich promotorów, egzaminatorów i recenzentów, jak również realizować własne taneczne wyobrażenia, marzenia, plany, pasje i zainteresowania. We współpracy z kompozytorką Indią Czajkowską prezentuje pracę, która jest groteskowa, komiczna i dadaistyczna, a momentami refleksyjna i nastrojowa; która oddaje charakter niemieckiego stylu tańca ekspresyjnego Ausdruckstanz, jednocześnie nawiązując i kontestując fascynujący świat tańców hiszpańskich. Scenografię stanowi kompozycja wizualna Marty Kaweckiej.

Wieczór autorski Iwony Wojnickiej jest realizowany dzięki wsparciu Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Dotychczas uzyskał wsparcie z programu „Kultura w Sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu w Huddersfield. Wieczór autorski wpisuje się w dotychczasowe prace autorki, znane jako Warszawskie Muzeum Tańca.

Warszawa: Wieczór autorski Iwony Wojnickiej poświęcony twórczości Naty Lerskiej, grafika: materiały własne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close