Teatr Tańca Zawirowania zaprasza na Wieczór młodych choreografów, w ramach którego widzowie obejrzą spektakle W ciemno Amandy Nabiałczyk i Katarzyny Sypniewskiej i Keep it Real Małgorzaty Nowak i Marii Salwińskiej. Odbędzie się on 21 maja 2023 roku o godz. 19.00.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu W ciemno Amandy Nabiałczyk i Katarzyny Sypniewskiej:

„Nie tylko ważne są osoby, ale także ich cienie.”
Stanisław Cat-Mackiewicz, Londyniszcze

Czy cień jest tylko biernym odbiciem nas samych, czy może też być aktywny i zdolny do dialogu? Często słyszymy zdanie: „być cieniem samego siebie”. A co gdyby potraktować to dosłownie i zatańczyć z własnym odbiciem?

W ciemno jest opowieścią o człowieku i jego alter ego. Drugie „ja” w projekcie przybiera formę cienia. Spektakl ma na celu pokazanie, że dialog z samym sobą i autoanaliza są kluczem do rozwoju, zdrowych relacji i rozwiązywania problemów w sferze emocjonalnej.

Główną inspiracją do stworzenia choreografii stanowiła gonitwa Piotrusia Pana za jego cieniem. Odbicie Piotrusia Pana jest osobną, psotną i niepokorną postacią, którą główny bohater próbuje ujarzmić. Cień to jednak Piotruś, który wymyka się spod kontroli i przejawia niechciane, skrywane cechy.

Innymi rozważaniami do stworzenia spektaklu są rozważania greckiego filozofa, Platona. Jaskinia cieni i teorii idei są podstawą stwierdzenia, że to co się odbija nie zawsze jest zgodne z tym, co rzeczywiste. Człowiek żyje w świecie realnym, a cień tego świata staje się równoległą rzeczywistością. Taniec i teatr cieni są doskonałymi narzędziami, pozwalającymi na wyrażanie emocji i myśli w sposób symboliczny, a jednocześnie uniwersalny. Przypominają nam, że często mówimy więcej poprzez nasze ciała i ruchy niż poprzez słowa.

O spektaklu Keep it Real Małgorzaty Nowak i Marii Salwińskiej:

Życie to gra. Jesteśmy zawodnikami sterowanymi przez los, rzuconymi w wir niekończących się wyzwań i przeszkód. Walczymy o przetrwanie, zbieramy punkty i pokonujemy kolejne poziomy prowadzące do bliżej nieokreślonego sukcesu. Czy możliwe jest wygranie tej gry? Oddając się naszym instynktom, zapominamy często o drugim człowieku. Esencją człowieczeństwa jest życie w bliskości. Razem, a nie przeciwko sobie. Możemy więcej, pomagając, wspierając i chroniąc się wzajemnie. Ale czy będziemy potrafili zrezygnować z pragnienia wygranej za wszelką cenę, często kosztem drugiego człowieka?

Keep it Real jest wynikiem obserwacji artystek nad zależnościami między wirtualnym a realnym światem. Podobieństwa, które tak bardzo wciągają nas w świat gier, dają nam iluzję całkowitej kontroli nad własnym losem, pomimo różnic w odczuwaniu, widzeniu i rozumieniu tego, co się tam z nami dzieje. Utwór porusza kwestię wpływu kontekstu społecznego i kulturowego na indywidualne zachowania i wybory, co może prowadzić do ograniczania wolności jednostki i utraty jej prawdziwej tożsamości. Może czas już wyjść z gry i zacząć żyć tu i teraz?

Wstęp płatny

Wydarzenie na Facebooku: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close