Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-12 grudnia (piątek-sobota) o godz. 20.00 Nowy Teatr w Warszawie zaprasza do Teatru Soho (Studio Teatralne Koło, ul. Mińska 25) na przedstawienie założycielskie dla teatru nie-tańca Jérôme’a Bela i jeden z pierwszych manifestów dotyczących jego języka teatralnego. Przedstawienie będące w repertuarze Bela od dwudziestu lat nadal otwiera nowe perspektywy dla performansu, odsyłając do źródeł antropologii. To prywatny taneczny manifest artysty.

Jérôme Bel pokazuje ciało w całej jego prostocie i funkcjonalności, pozwalając zarówno tancerzowi, jak i widzowi doświadczyć bardzo głębokich emocji. Aby poznać teatr  Jérôme’a Bela, najlepiej zacząć od spektaklu Jérôme Bel. To wydaje się logiczne.

 

Jérôme Bel (1995)
choreografia: Jérôme Bel
występują: Claire Haenni, Michèle Bargues, Eric Affergan, Yseult Roch, Frederic Seguette
czas trwania: 50 minut
 

Jérôme Bel (1964) – tancerz i choreograf, którego znakiem rozpoznawczym jest nie-taniec. Nazywany jest filozofem tańca, już od wczesnych realizacji interesował się granicami przedstawienia teatralnego. W tworzonych przez niego choreografiach reguły tańca i teatru traktowane są jak składnia języka, który poddawany jest analizie, a następnie wprowadzany do gry. Jego spektakle, wykonywane z użyciem tańca i słowa przez profesjonalistów i amatorów można postrzegać także jako głos za demokratyzacją tańca, odejściem od wirtuzoerii wykonania jako celu sztuki.    

Tworzy prowokacyjne i rozrywkowe przedstawienia inspirowane sztuką performansu, stawiające wyzwanie wielu konwencjom tanecznym. Podaje w wątpliwość wiele przyzwyczajeń dotyczących tańca i teatru tańca, wyprowadzając tę dziedzinę sztuki w rejony performansu. Projekcje jego spektakli są prezentowane w muzeach, teatrach, na biennale sztuk współczesnych. Bel otrzymał Bessie Award za The Show Must go on w 2005 roku. W 2008 roku otrzymał Routes Princess Margriet Award za Pichet Klunchun and Myself. Ostatni spektakl – Disabled Theater wygrał Swiss Dance Awards.

www.jeromebel.fr

 

 

Bilety: 40, 25 zł

 

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

Współorganizator

 

 Fundacja Nowych działań logo (miniaturka)

 

Patroni

 

 Logo TaniecPOLSKA z hasłem, nowe (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close