Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 14-21 kwietnia 2015 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się V edycja przeglądu prezentującego najciekawsze spektakle tańca współczesnego i teatru ekspresji fizycznej, stworzone w ostatnich latach w Polsce (poza Warszawą). Od 2006 roku prezentowano przedstawienia stworzone przez twórców działających poza systemem dramatycznych teatrów repertuarowych (m.in. Teatru Ósmego Dnia z Poznania, Teatru Scena Plastyczna KUL z Lublina, Teatru Cinema z Michałowic). Na tegoroczny przegląd zaproszono artystów różnych pokoleń. Spektakle Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska, Lubelskiego Teatru Tańca i międzynarodowej grupy Studio Matejka z Wrocławia łączą taniec i ekspresję aktorską z projekcjami wideo. Pokazom przedstawień, które będą miały swoje warszawskie premiery, będą towarzyszyć spotkania artystów z widzami.

 

Przegląd rozpocznie występ Teatru Dada von Bzdülöw, którego spektakl Czerwona trawa spotkał się z gorącym przyjęciem widzów podczas poprzedniej edycji przeglądu. Istniejący od 1993 roku zespół to ceniona grupa artystów działających na pograniczu tańca współczesnego, teatru i performance. 14 kwietnia zespół pokaże przedstawienie Duety nieistniejące z 2011 roku. Premiera spektaklu miała miejsce w Teatrze Studio w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł. Autorami spektaklu są Mikołaj Trzaska (kompozytor muzyki do przedstawienia) i Teatr Dada von Bzdülöw. Wykonawcami są: Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl – założyciele i liderzy Teatru Dada von Bzdülöw. Duety Nieistniejące to spektakl   łączący taniec i grę aktorską z muzyką i projekcjami video.

 

16 kwietnia wystąpi Lubelski Teatr Tańca – działająca od 2001 roku grupa, która łączy taniec i ekspresję fizyczną z rozbudowaną warstwą wizualną. Kierowany przez choreografa i tancerza Ryszarda Kalinowskiego zespół zaprezentuje spektakl Hello Kitty z 2012 roku w reżyserii Wojtka Kapronia, z udziałem tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca i zespołu Pracownia Fizyczna z Łodzi. Przedstawienie jest próbą scenicznej trawestacji wybranych wątków z Dziennika Anny Frank. Jej relacja z ukrywania się przed faszystami stanowi punkt wyjścia do refleksji nad dążeniem do osiągnięcia wewnętrznej wolności.

 

Przegląd zakończy 21 kwietnia występ nieznanej jeszcze w Warszawie międzynarodowej grupy teatralnej Studio Matejka, rezydującej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Istniejący od 2010 roku zespół prowadzi poszukiwania artystyczne w obszarze teatru ekspresji fizycznej. Grupa pokaże spektakl Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań z 2013 roku w reżyserii lidera zespołu, Mateja Matejki. Przedstawienie na kanwie serii epizodów z życia dwóch par mierzy się z tematem poszukiwania szczęścia. Grana na żywo muzyka dopełnia działania fizyczne aktorów.

 

14 kwietnia – Teatr Dada von Bzdülöw: Duety nieistniejące

16 kwietnia – Lubelski Teatr Tańca: Hello Kitty

21 kwietnia – Studio Matejka: Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań

 

Sprzedaż biletów będzie prowadzona w CSW Zamek Ujazdowski w przeddzień i w dniach występów w godz. 12.00 – 19.00 (płatność tylko gotówką). Rezerwacje będą przyjmowane od 7 kwietnia br. pod numerem telefonu 22  628 12 71-3 w. 135.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystyczne „Dookoła” oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner: Qchnia Artystyczna

Patroni medialni przeglądu: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl, O.pl Polski Portal Kultury

 

CSW Zamek Ujazdowski uczestniczy w programie MKiDN „Kultura Dostępna”. Przegląd organizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

 Zakochaj się w Warszawie - logo (oryginał)  Logo Kultura Dostępna MKiDN (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close