Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie oraz Opera Wrocławska zapraszają na pierwsze w Polsce występy zespołu Astana Ballet z Kazachstanu, w Warszawie w poniedziałek 21 listopada (godz. 19.00), a we Wrocławiu w środę 23 listopada (godz. 19.00). Zaprezentuje on niezwykle oryginalny program będący połączeniem klasyki światowej oraz motywów narodowych. Program gali podzielono na trzy części. Pierwszą z nich wypełni Miłość Lęk Utratajednoaktowy balet opowiadający o życiu i muzyce Edith Piaf oraz Jacquesa Brela. Jego uzupełnieniem będzie, prezentowany po raz pierwszy w Polsce, zestaw narodowych choreografii kazachskich, stanowiący główną pozycję w repertuarze zespołu z Astany. Widzowie zobaczą m.in. Enlightment – wariację do wierszy poety Abaia, taniec Asem Konyr miniatury Fresk Scytyjski, Kuanamyn (Radość) i Arular (Piękne dziewczyny) z muzyką zespołu ludowego Turan, a także fragmenty baletu Alem. Program nawiązuje do bogatej kultury krajów leżących na Jedwabnym Szlaku, w tym przede wszystkim tradycyjnej muzyki kazachskiej.

 

W kolejnej części gali znajdzie się balet Gaja – barwna, żywa historia o naszej planecie, do muzyki kompozytorów iberyjskich Albeniza i Tavaresa, opowiedziana językiem współczesnej choreografii autorstwa Belga Ricardo Amarante. Gaja to Ziemia, którą tworzą cztery żywioły: woda, ziemia, ogień i wiatr oraz jeden brakujący – las. Wszystkie tworzą całość dzięki której istnieje życie. Ostatnią część wypełni miniatura Fuego lento do muzyki m.in. Piazzoli i Shifrina. Również w niej będzie można podziwiać niesamowitą choreografię Amarante, który – według prestiżowego magazynu Dance Europe – „tworzy balet zmysłowy i zarazem zabawny, a jednocześnie bardzo rozwinięty i zaawansowany”. Warto dodać, że wspomniana trzecia część gali powstała zaledwie sześć miesięcy po choreografii do Gai. Dwie różne, ale piękne historie podbiły już serca tysięcy widzów na świecie. Teraz szansę ich zobaczenia mają widzowie w Polsce.

 

Trailer

 

Program wieczoru:

 Część I
Miłość Lęk Utrata
Inspirowane fascynującym życiem i muzyką Edith Piaf i Jacquesa Brela, każde pas de deux pokazuje nam doświadczenia miłości, utraty i lęku.

Divertissement narodowej choreografii
Divertissement narodowej choreografii to najlepszy numer w repertuarze Astana Ballet stworzony przez krajowych i zagranicznych choreografów. Divertissement kładzie nacisk na rolę kazachskiej sztuki baletowej, która odzwierciedla współczesne trendy obecne zarówno w tańcu, jak i w życiu. Program składa się z fragmentów baletowych jednoaktówek Alem, Język miłości, miniatur choreograficznych Piękności i Freski scytyjskie, kazachskiego tańca Asem Konyr oraz Kuanamyn opartych na melodiach ludowych oraz ich współczesnych adaptacjach, z klasycznych dzieł orientalnych i współczesnych. Program ten łączy się wyraźnie ze sztuką Jedwabnego Szlaku i w sposób konsekwentny pokazuje tematy ludowe.

Część II
Gaja
Jednoaktówka baletowa Gaja to barwna, sugestywna opowieść o planecie Ziemia opowiedziana językiem współczesnej choreografii. Gaja uosabia Ziemię składającą się z czterech żywiołów: wody, ziemi, ognia i powietrza. Jest jednak jeszcze jeden żywioł, bez którego trudno sobie wyobrazić oddech Ziemi – las. Każdy z pięciu żywiołów ma podtrzymywać życie na planecie. Razem tworzą jedność oraz formę Gai, kochającej i silnej, łagodnej i opiekuńczej bogini Ziemi.

Część III
A Fuego lento
Jest to opowieść o pierwszych odczuciach niepokoju i rozgorączkowania, gdy poznajemy miłość, a pożądanie powoli spala nas od środka. Świat każdego skupia się na ukochanej osobie, a sensem życia jest miłość.

 

Na każdą z części złoży się kilka miniatur choreograficznych.

Układ miniatur w Warszawie

Układ miniatur we Wrocławiu

 

Astana Ballet powstał w 2012 roku, z inicjatywy prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Zespół stworzyli absolwenci Szkoły Baletowej w Ałmaty – drugiego co do wielkości miasta w kraju – którzy zadebiutowali rok później. Dziś balet doczekał się tysięcy wielbicieli na całym świecie. Współpracują z nim znani i cenieni choreografowie z różnych krajów: Aigul Tati, Mukaram Avakhri, Gulzhan Tutkibayeva (Kazachstan), Altynay Assylmuratova, Nikolay Markelow, Nikita Dmitrijewski (Rosja), wspomniany Ricardo Amarante, Paul Gordon Emerson (USA), Patrick De Lacroix i Nanet Glushak (Francja).

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close