Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie zaplanowano w Polsce cztery występy zespołu Dance Theatre of Harlem. Ten nowojorski zespół został założony w 1969 roku przez Arthura Mitchella (tancerza New York City Ballet) jako pierwszy amerykański klasyczny zespół baletowy złożony z czarnoskórych tancerzy. Historia zespołu jest niezwykła: po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci Martina Luthera Kinga, Mitchell oraz baletmistrz Karel Shook postanowili zaangażować się w zmienianie świata na lepsze. W tym celu założyli szkołę tańca klasycznego dla dzieci z ubogich dzielnic Nowego Jorku w wynajętych starych garażach w Harlemie. Dziś mija prawie pół wieku, odkąd wielokulturowy zespół rozpoczął działalność. 14 niezwykłych i bardzo zróżnicowanych tancerzy wykonuje repertuar od dzieł klasycznych, po te współczesne, nie zapominając jednocześnie o afroamerykańskiej kulturze i wprowadzając tym samym świeżość do klasycznego języka baletu. W dniach 16-17 listopada o godz. 19.00 w ramach IX Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielki – Operze Narodowej w Warszawie nowojorska grupa pokaże dwa różne wieczory taneczne. Na program pierwszego wieczoru złożą się choreografie Brahms Variations, Equilibrium (Brotherhood), Change i Harlem on My Mind, natomiast drugiego dnia widzowie zobacząVessels, Chaconne,Dancing on The Front Porch of Heaven i Return.

 

Zespół z Nowego Jorku wystąpi również w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie w ramach cyklu Taniec w NFM w dniach 20-21 listopada o godz. 19.00 zaprezentuje dwa 4-częściowe wieczory: Harlem Colors Ballet (Brahms Variations, Equilibrium, Change, Vessels) oraz Rhythm Perspective (System, Chaconne, Dancing on The Front Porch of Heaven, Return).

 

Informacje o prezentacjach w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej:

Program I

Program II

 

Informacje o prezentacjach w Narodowym Forum Muzyki:

Harlem Colors Ballet

Rhythm Perspective

 

Trailery:

https://www.youtube.com/watch?v=bU6ibWptcEc

https://www.youtube.com/watch?v=YNDKONtOz7U

 

 

W przypadku zakupu biletów na oba występy Dance Theatre of Harlem przysługuje rabat 20% od całości zamówienia na bilety w kategorii I i VIP. Bilety są do kupienia: online lub w kasach NFM.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close