Wersja do druku

Udostępnij

Jiutamai to klasyczny taniec japoński tradycyjnie wykonywany przez kobiety. Jego korzenie sięgają okresu Edo (1603-1868), kiedy to aktorki-tancerki wygnane ze scen teatru kabuki przeniosły się ze swoją sztuką w zacisze herbaciarni i przestrzeni prywatnych. Dziś jednak znów możemy podziwiać taniec jiutamai na najważniejszych scenach Japonii.

 

Jiutamai charakteryzuje niezwykła elegancja oraz precyzja ruchu. Choć pomalowana na biało twarz pozostaje nieruchoma, taniec ten wyraża bardzo głębokie emocje. Historia opowiadana jest zazwyczaj przez pojedynczą tancerkę. Zachodzi tutaj wyjątkowa relacja pomiędzy nią a interpretującym historię widzem. Wykorzystując bardzo oszczędne środki ruchowe i scenograficzne, jiutamai potrafi przenieść widza w świat dawnej Japonii oraz zanurzyć w pojedynczych historiach jej mieszkańców.

 

W pierwszej połowie czerwca 2017 roku mistrzyni tańca jiutamai (Hanasaki Tokijyo) oraz wielki wirtuoz fletu shakuhachi (Ishikawa Toshimitsu) przyjadą wraz z zespołem do Polski, aby zaprezentować polskiej publiczności tradycyjny taniec i muzykę japońską z nurtu jiutamai, zarówno poprzez występy sceniczne, jak i w formie warsztatów. Polskie tournée będzie obejmować pokazy spektaklu oraz warsztaty w Warszawie i Krakowie oraz we Poza wyżej wymienionymi mistrzami tradycyjnych sztuk japońskich obecny będzie również mistrz tradycyjnego japońskiego makijażu scenicznego (Kanda Mitsunaga), specjalista od tradycyjnych japońskich strojów scenicznych oraz akompaniator grający na shamisenie, Kikuo Yuji. Dobór uznanych w Japonii wykonawców i twórców oprawy wizualnej gwarantuje najwyższy poziom prezentowanego przedstawienia.

 

Prezentacje zaplanowano 6 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie, 11 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze IMPART we Wrocławiu oraz 14 czerwca o godz. 19.00 w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

 

Goście polskich wieczorów:
Tokijyo Hanasaki, Hana Umeda – taniec
Toshimitsu Ishikawa – shakuhachi,
Kikuo Yuji – shamisen

Mitsunaga Kanda – charakteryzacja
Shoichi Sanagawa – kostiumy
Osawa, Kamoji – peruki

 

 

Tokijyo Hanasaki – mistrzyni tańca jiutamai, głowa szkoły Hanasaki-ryu z siedzibą w Tokio, prezes Stowarzyszenia Hanasaki Jiutamai. Jest zarazem nauczycielką i performerką, regularnie występuje w Teatrze Narodowym w Tokio, a także na wielu innych scenach w całej Japonii. Jest również jedną z najbardziej znanych przedstawicielek swojego stylu na arenie międzynarodowej: wielokrotnie występowała między innymi we Francji, na Litwie oraz w Polsce. Jej misją jest propagowanie, zarówno w swoim kraju, jak i poza jego granicami, tradycyjnych sztuk japońskich: tańca, muzyki, śpiewu, a także tradycyjnego makijażu, sztuki perukarskiej oraz tradycyjnego stroju japońskiego, a więc wszystkich elementów, które składają się na widowisko, jakim jest jiutamai.
www.tokijyo.com

 

***

 

Organizatorzy: Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha, Fundacja Pompka, Fundacja Nami.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

 

BILETY na pokaz w Warszawie:

50 zł normalny

20 zł ulgowy

Kup bilet na eventim.pl

 

REZERWACJA:

bilety@instytut-teatralny.pl

 791 877 377

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close