Wersja do druku

Udostępnij

Od czerwca do grudnia 2017 trwa projekt Fundacji Burdąg Wychodząc od działania, w ramach którego Maria Stokłosa zaprasza na próby otwarte, pokazy performansu i warsztaty. Projekt Wychodząc od działania zakłada stworzenie czterdziestu performansów dla różnej publiczności, w różnych miejscach w Warszawie. Punktem wyjścia spektakli będzie rozwijanie praktyki improwizacyjnej choreografki Marii Stokłosy poprzez działanie oraz dialog z zaproszonymi współtwórczyniami i świadkami. Zmianie ulega tradycyjna koncepcja prób, które będą odbywać się równolegle z pokazami i rozwojem metody pracy. Nie będzie premiery ani nie powstanie końcowy produkt. Powstanie choreografia, która zmienia się na przestrzeni miesięcy i otwiera się na widza, który definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji, jest świadkiem badania topografii doświadczenia.

 

Część z wydarzeń projektu odbywa się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (pl. Małachowskiego 3) w ramach wystawy Lepsza ja i rezydencji Centrum w Ruchu #SPA – Summertime Performing Art.

 

Punktem wyjścia tej pracy jest praktyka improwizacyjna Meg Foley o nazwie Action is Primary, do której rozwoju amerykańska artystka zaprosiła Marię Stokłosę w 2016 roku. Obecnie obie choreografki indywidualnie kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online.

Maria Stokłosa postanowiła zaprosić grupę współpracowników, którzy wspólnie z nią będą nazywać i rozwijać poszczególne tematy pojawiające się w improwizacjach. Rzeźby wykorzystane w performensach będą specjalnie zaprojektowanymi przez Alicję Bielawską (rzeźbiarkę, laureatkę tegorocznych nominacji do Paszportów Polityki) obiektami, mającymi poszerzać pole wyobraźni działania i odbioru. Ponadto wśród współpracowników znajdą się także: dramaturżka tańca Eleonora Zdebiak oraz kuratorka i badaczka zajmująca się improwizacją Katarzyna Słoboda.

 

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, badaczką Katarzyną Słobodą i zaproszonymi świadkami.

 

Cele

1. Stworzenie czterdziestu publicznych pokazów, będących polem dla ewolucji praktyki improwizacji i choreografii. Artystkę interesuje rozwinięcie nie tylko warstwy performatywnej, lecz także warstwy pojęciowej, która opisuje i kontekstualizuje metody pracy. Choreografka chce badać odbiór widza poprzez różnorodność narracji, które mogą towarzyszyć jej działaniom.

2. Popularyzatorstwo choreografii eksperymentalnej zarówno pośród tak zwanych zwykłych odbiorców warszawskich instytucji kultury, jak i praktyków i badaczy sztuk performatywnych oraz sztuk wizualnych.

3. Inspirowanie dialogu między różnymi dziedzinami sztuki oraz zwiększenie rozpoznawalności choreografii współczesnej jako autonomicznej dziedziny sztuki w dialogu z badaczami teatru i tańca oraz innych dziedzin sztuki, szczególnie sztuk wizualnych.

 

Wydarzenia projektu Wychodząc od działania w lipcu:

18 lipca, godz. 14.00-18.00 i 19 lipca, godz. 12.00-18.00: Maria Stokłosa Wychodząc od działania – otwarte próby z udziałem Maiji Reety Raumanni

20 lipca, godz. 19.00-19.45: Maria Stokłosa Wychodząc od działania – performans

21 lipca, godz. 12.00-14.00: Warsztaty Fake Healing

25 lipca, godz. 20.00; 29 lipca, godz. 12.00; 30 lipca, godz. 19.00: Maria Stokłosa Wychodząc od działania – performans

 

 

Biogramy twórców

 

Więcej informacjio wystawie Lepsza ja: zacheta.art.pl/pl/wystawy/lepsza-ja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close