Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś o godz. 18.00 w Kinie LAB w CSW na początek XIX Międzynarodowych Spotkań sztuki Akcji ROZDROŻE 2012 odbędzie się wykład Shimizu Shinjin, reżysera i dyrektora Teatr Kaitaisha z Tokio, założonego w 1985 roku. Grupa działa w obszarze teatru ekspresji fizycznej, a jej nazwa oznacza Teatr Dekonstrukcji. Swoje przedstawienia tworzy z tańca, ruchu, elementów wizualnych i muzyki. Tworzy teatr zaangażowany społecznie, ponad barierami językowymi. Punktem wyjścia w ich pracy są ograniczenia ciała i umysłu ludzkiego będące efektem wpływu polityki światowej i lokalnej. Jego spektakle wyrażają krytykę współczesnego społeczeństwa japońskiego, podejmując m.in. tematy rasizmu, społecznego wykluczenia, uprzedzeń dotyczących płci i seksu. Pokazują sytuację jednostki poddanej coraz większej kontroli i ograniczeniu wolności. Teatr Kaitaisha zdobył międzynarodowe uznanie, występując w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

W 2004 roku Shinjin Shimizu we współpracy z artystami spoza Japonii rozpoczął międzynarodowy projekt pt. Dream Regime Project, badając wpływ polityki na wizerunek ludzkiego ciała w społeczeństwie. W ramach tego projektu zespół kilkakrotnie gościł w Polsce (głównie w Gdańsku).

http://www.kaitaisha.com

Wykład ilustrowany projekcją zapisów fragmentów spektakli teatru.


A już jutro w ramach festiwalu wspólny wieczór Gekidan Kataisha i Teatru Cinema zatytułowany Posthuman theatre. Trzytygodniowa wspólna praca w październiku i listopadzie 2011 roku zaowocowała polsko-japońską wersją spektakli : Hotel Dieu Teatru Cinema i Finality living Teatru Kaitaisha – do aktorów Cinemy dołączyli aktorzy japońscy, a do zespołu Kataisha – polscy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close