13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow przyłącza się do światowych obchodów 50-lecia Kontakt Improwizacji. Od 8 do 13 lipca uczestnicy wraz z międzynarodową kadrą będą pogłębiać praktykę poprzez lekcje techniki KI oraz warsztaty somatyczne i performatywne. Natomiast już 23 czerwca o godz. 18.00 otwiera się wystawa 50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie, która rozpocznie tegoroczny festiwal.

Wersja do druku

Udostępnij

Kto mógł przypuszczać, że „jednorazowa” seria spektakli, stworzonych przez Steve’a Paxtona w lipcowym upale w galerii na dolnym Manhattanie, rozprzestrzeni się na tak wiele miejsc związanych ze sztuką – od małych pracowni, po szkoły i przestrzenie teatralne, tworząc nową formę tańca – Kontakt Improwizację.

Obecnie kontakt improwizacja stanowi inspirację do budowania wspólnot społecznych, pracy z traumą i rozwiązywania problemów społecznych.

50 lat później kontakt improwizację tańczy się na całym świecie, wciąż inspirując i angażując nowe osoby. Praktycy KI nadal tworzą, adaptują i improwizują w odpowiedzi na aktualne wyzwania w świecie tańca i w społeczeństwie. Ta wystawa rzuca światło na wczesne lata praktyki, skupiając się na ziarnach zasianych przez Steve’a Paxtona i jego współpracowników oraz mapuje rozprzestrzenianie się, rozwój praktyki i wzrost nowych gałęzi. Jakie owoce wyda KI w najbliższej przyszłości?

Na wystawie wspominana jest też współzałożycielka biuletynu „Contact Quarterly”, Nancy Stark Smith, która odeszła w maju 2020 roku.

Kuratorka wystawy: Colleen Bartley
Projektantka graficzna: Weronika Kocewiak
Koordynatorka produkcji: Klara Łucznik

Więcej informacji o wystawie

13. Festiwal Warsaw CI Flow

Kontakt Improwizacja tworzy unikalną przestrzeń poprzez ruch i ucieleśnioną refleksję. Wspiera osobiste zasoby, twórczość i rezyliencję, a tym samym przyczynia się do budowania kapitału społecznego, którego wartość wykracza poza ramy samego tańca. Organizatorki Flow mają nadzieję stworzyć bezpieczne, inkluzywne miejsce spotkań i poszukiwań w tańcu oraz wymiany doświadczeń. Do budowania programu zostali zaproszeni nauczycielki i nauczyciele nie tylko z Europy m.in.: Antoine Ragot (Francja); Mirva Makinen (Finlandia); Edo Ceder (Izrael), twórca projektu performatywnego powstającego w trakcie festiwalu; Iwona Olszowska i Paweł Konior (Polska), jeden z najstarszych duetów KI w Polsce oraz Nita Little (USA), prekursorka KI na świecie.

Pośród kadry nie zabrakło przedstawicieli Ukrainy – Sveta Bird i Daniel Drago to duet, który na co dzień zajmuje się praktykami kontemplacyjnym i ekologicznymi.

Część przygotowań do festiwalu przypadło na pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Nie mogłyśmy nie zareagować, szczególnie, że już wcześniej planowałyśmy zaprosić nauczycieli z Ukrainy. Festiwal wspiera osoby objęte konfliktem, stąd więcej zaproszeń dla nauczycieli, stypendia dla uczestników, a część dochodu zostanie przekazana na wsparcie ośrodków uchodźczych, m.in. we Lwowie – dodaje Paulina Święcańska, dyrektorka festiwalu i prezeska Fundacji Artystycznej PERFORM.

Program tegorocznego festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw CI Flow

Tegoroczna edycja zbiega się z 50-leciem Kontakt Improwizacji na świecie (w Polsce istnieje ponad 25 lat). Pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie otwarcie wystawy 50 lat Kontakt Improwizacji: zaczątki, korzenie, gałęzie. Ekspozycja pokaże, jak wczesne eksperymenty grupy tancerzy ze Stanów Zjednoczonych przeobraziły się w jeden z najciekawszych nurtów tańca XX wieku, który zmienił radykalnie myślenie o tańcu, praktykę tańca współczesnego i praktyki performatywne na świecie. Na wystawie prezentowane będą materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty wypowiedzi artystów, nagrania. Kuratorką wystawy jest Colleen Bartley, która po wernisażu poprowadzi jam Underscore.

W programie festiwalu znalazły się zajęcia o różnych poziomach zaawansowania. Do każdego z nich można po prostu dołączyć i uczestniczyć w nim we własnym tempie. Ważną częścią festiwalu jest odpoczynek, osobista refleksja, rozmowy z innymi i obserwacja tego co się dzieje – wszystko to jest niezwykle ważne w praktyce KI. Nie mogło zabraknąć też jamów tematycznych.

Jam jest kwintesencją improwizacji – przychodzimy z osobistym warsztatem i ciekawością – ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie w kolejnej minucie. To miejsce spotkania po całym dniu warsztatów, zabawy z innymi, ale też miejsce na kompozycję i spontaniczne działania grupowe. W tym roku będziemy mieć muzykę na żywo, wizualizacje, działania performatywne, ale też czas na taniec w ciszy i skupieniu – wylicza Klara Łucznik, kuratorka festiwalu i wystawy.

W programie Warsaw CI Flow znalazły się też aktywności dla dzieci i ich opiekunów. Temat potrzeb najmłodszych i ich rodzin jest od lat bliski festiwalowi. W tym roku Magdalena Brzozowska poprowadzi warsztaty w duecie z dziewięcioletnią córką Mają. Zajęcia zostały zaplanowane w Ogrodzie Krasińskich. Miejsce stworzy dobre warunki do odkrywania nowych sposobów interakcji z przyrodą i czerpania radości bycia w zieleni.

Wielu rodziców posyła dzieci na różne zajęcia, w tym taniec. W tej części programu proponujemy coś innego – bycie i uczenie się razem przez zabawę i eksplorację. Mamy nadzieję, że te warsztaty zainspirują opiekunów do dzielenia się aktywnościami z dziećmi w oparciu o prawa równości i współuczestniczenia – dodaje i zaprasza Zuzanna Bukowski, kuratorka Festiwalu Warsaw CI Flow.

Program wydarzeń dla publiczności:

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12:
23 czerwca–13 lipca – wystawa 50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie

8–13 lipca Festiwal Warsaw CI Flow

10, 13 lipca, w godz. 20.00–23.00 – jamy performatywne otwarte dla publiczności

13 lipca, godz. 15.00–18.15 – warsztaty site-specific; prowadzenie: Tomasz Jimmy Kowalski

14 lipca, godz. 11.00–18.00 – KI: Dzień badacza

9 i 10 lipca, godz. 13.00–15.00 – Kontakt z dzieckiem; prowadzenie: Magda Brzozowska i Maja (Ogród Krasińskich)

Wydarzenie towarzyszące:

15–21 lipca – warsztaty site-specific Teraz jest przestrzeń. Kiedy jesteś?, prowadzone przez Svetę Bird i Daniela Draga (Ukraina)

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy program: Program – Warsaw Flow (polandcontactfestival.com)


***

Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Mecenat: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury
Patroni medialni: TVP Kultura, RDC, e-teatr.pl, teatralny.pl, taniecPOLSKA.pl, TerazTeatr.pl, Miejmiejsce.com, Prestoportal.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close