Wersja do druku

Udostępnij

John Neumeier jest jednym z niewielu choreografów,który do dziś realizuje wielkie balety, nadając nowego kolorytu partyturom muzycznym. Kocha muzykę (ma wielki sentyment do Fryderyka Chopina, do którego muzyki stworzyłswojąDamę Kameliową) i to muzyka jest mu przewodnikiem, partnerem i o tymwłaśnie opowie w swoim wywiadzie widzom filmów podczas XII Ogrodów Muzycznych w Warszawie (niedziela, 22 lipca, godz. 19.00, Dziedziniec Zamku Królewskiego). Po filmie dokumentalnym zostanie zaprezentowane słynne przedstawienie choreografa, Legenda o Józefie z 1977 roku, zrealizowane w Operze Wiedeńskiej. Natomiast we wtorek 24 liipca w ramach tej samej imprezy, również o godz. 19.00, projekcja Małej syrenki w choreografii Neumeiera, z San Francisko Ballet (rejestracja: 2011).

John Neumeier jest jednym z największych choreografów naszych czasów, Amerykaninem, urodzonym w 1942 roku w Milwaukee. Amerykaninem, który zakochał się w Europie i od 1966 prowadzi zespół Hamburg Ballet,będący swoistą„kuźnią”jego stylu.Przyjmuje liczne zaproszenia:m.in. w San Francisco została niedawno zarejestrowana Mała syrenka. Warto dodać, że w przyszłym roku w Teatrze Wielkim w Warszawie,na zaproszenie Krzysztofa Pastora, Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego,Neumeier wystawi swój Sen Nocy letniej.

John Neumeier jest jednym z największych choreografów naszych czasów. Dotychczas, jego twórczość zamknięta była„pod kluczem”, staraliśmy się od dawnao uzyskanie licencji na prezentowanie jego baletów w naszych Ogrodach JohnNeumeier jest Amerykaninem, urodzonym w 1942 roku w Milwaukee. Amerykaninem, który zakochał się w Europie i od 1966 prowadzi zespół Hamburg Ballet,będący swoistą„kuźnią”jego stylu.Przyjmuje liczne zaproszenia:m.in. w San Francisco została niedawno zarejestrowana Mała syrenka, a słynne przedstawienie Legendy o Józefa]ie z 1977– w Operze Wiedeńskiej. W przyszłym roku w Teatrze Wielkim w Warszawie,na zaproszenie Krzysztofa Pastora, Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego,Neumeier wystawi swój Sen Nocy letniej.

UWAGA! wstęp na projekcje jest płatny, szczegóły: http://www.taniecpolska.pl/wydarzenia/show/1669


Część I. Moim partnerem jest muzyka – wywiad z Johnem Neumeierem (Miein Partner ist die Musik – Interview mit John Neumeier)– 15’

reżyseria: Gabriele Eichinger

produkcja: Unitel Classica, 1999

Część II. Legenda o Józefie (Josephs Legende) – 66’

muzyka: Richard Strauss, Vienna State Opera Orchestra

choreografia: John Neumeier

produkcja: ZDF, Unitel, 1994

Legenda o Józefie to spektakl baletowy do muzyki Richarda Straussa. Balet został nagrany w 1977 roku w wiedeńskiej State Opera. Kompozycja oparta jest na historiiJózefa i zaczerpnięta została ze Starego Testamentu. W pierwszoplanowych rolachtańczą Judith Jamison w roli żony Putyfara oraz Kevin Haigen.Choreografia jest dziełem Johna Neumeier’a, który również pełni rolę dyrektora BaletuHamburskiego. W tym roku, słynny choreograf kończy 70 lat. Ogrody Muzycznepostanowiły to uczcić, przedstawiając Państwu dwukrotnie inscenizacje baletowew opracowaniu Neumeiera.

Mała syrenka


San Francisco Ballet uchodzi za jeden z najlepszych zespołów baletowych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. John Neumeier to jeden z najważniejszych i najbardziej uznanych choreografów, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Balet Little Mermaid (Mała syrenka) odniósł ogromny sukces frekwencyjny, bilety na spektakle wyprzedawano z wyprzedzeniem, inscenizacja zebrała świetne recenzje widzów i krytyków. Tę fantastyczną inscenizację możemy dziś obejrzeć w wersji kinowej, w najwyższej technologii obrazu i dźwięku! Autorką muzyki jest Lera Auerbach, która jest jedną z najbardziej ekscytujących kompozytorek młodego pokolenia. W tytułowej roli zobaczymy Yuan Yuan Tan, która otrzymała złoty medal oraz nagrodę Niżyńskiego na Międzynarodowym Konkursie Tańca Nowoczesnego i Baletu (1993) oraz wielu innych międzynarodowych konkursach. Mała Syrenka to zapierający dech w piersiach spektakl, będący przepiękną interpretacją baśni Hansa Christiana Andersena. Łączy w sobie oszałamiające partiie taneczne i dynamiczną dramaturgię. Choreografia Neumeiera obrazuje zaskakujące ścieżki wyobraźni artysty wymagając od tancerzy najwyższego kunsztu technicznego i niezwykłej wrażliwości. Neumaier wznosi się w rejony fantazji osiągając niezwykły obraz psychologicznej metamorfozy, której ostatecznym stadium jest wielka prężność ducha, objawiająca się w dynamice ruchu i zdumiewających tanecznych sekwencjach. Premiera Małej Syrenki została przygotowana dla Royal Danish Ballet z okazji Jubileuszu dwóchsetlecia urodzin Andersena w 2005 roku.

Mała syrenka (The little mermaide) – 120’

libretto, choreografia, kostiumy, światło – John Neumeier

muzyka: Lera Auerbach

wykonawcy: Yuan Yuan Tan, Lloyd Riggins, Tit Helimets,

San Francisco Ballet

produkcja: Bernhard Fleischer Moving Images, NDR, ARTE, THIRTEEN

for WNET, San Francisco Ballet, NHK, 2011

gość wieczoru: Piotr Kraśko

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close