Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na kolejną edycję swoich dorocznych Dni Sztuki Tańca. W tym roku przegląd odbywa się w dniach 12–25 listopada. Przygotowano na ten okres kilka niespodzianek repertuarowych.

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Balet Narodowy wznawia na tę okazję wielkie baśniowe widowisko – Bajaderę według klasycznej choreografii Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga Minkusa. Realizatorką przedstawienia w Warszawie była w 2004 roku legendarna amerykańska balerina i baletmistrzyni rosyjskiego pochodzenia Natalia Makarowa, której opracowanie choreograficzne powtarzają od lat najważniejsze zespoły baletowe świata z nowojorskim American Ballet Theatre i londyńskim Royal Ballet na czele. Polski Balet Narodowy pokazywał Bajaderę regularnie do 2016 roku, a teraz powraca do niej po siedmiu latach przerwy. Najbliższe przedstawienia zaplanowano w dniach 17–23 listopada, a kolejną serię w dniach 20–23 grudnia. Przedstawieniami dyrygują na zmianę Alexei Baklan i Marta Kluczyńska.

Zgoła inną atrakcją jest 25 listopada występ gościnny Polskiego Teatru Tańca z Poznania, który obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Zespół założony przez wybitnego polskiego choreografa Conrada Drzewieckiego pracuje teraz pod dyrekcją Iwony Pasińskiej, która już od kilku lat kieruje repertuar teatru w stronę poszukiwań twórczych, nowej estetyki i tanecznego eksperymentu. Jest zatem wyjątkowa okazja, aby posmakować nowego wizerunku Polskiego Teatru Tańca podczas jego występu na dużej scenie Teatru Wielkiego. Specjalnie dla warszawskiej widowni zespół zaprezentuje w jednym wieczorze aż dwa przedstawienia ze swojego najnowszego repertuaru. Pierwszym będzie spektakl zatytułowany Z kapelusza w inscenizacji Jo Strømgrena, przygotowany niedawno na jubileusz teatru. Drugi, Romeos & Julias unplagued. Traumstad, to inspirowane twórczością Szekspira widowisko autorstwa japońskiej choreografki Yoshiko Waki, nagrodzone w 2022 roku prestiżową nagrodą Złoty Yorick podczas gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego.

Odbędzie się także występ nowej młodzieżowej grupy utworzonej przy Polskim Balecie Narodowym. Dziesięcioosobowy PBN Junior powstał z inicjatywy Krzysztofa Pastora we wrześniu tego roku, wsparty specjalną dotacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego członkami są niedawni absolwenci szkół baletowych, którym teatr gwarantuje dedykowany im mistrzowski program edukacyjny. Młodzi tancerze pokażą już 24 listopada swój pierwszy program artystyczny, na który złożą się choreografie Krzysztofa Pastora oraz trójki innych artystów PBN: Antonia Lanzo, Gianniego Melfiego i Kristófa Szabó. Ich przedstawienie zatytułowane Juvenalia odbędzie się na scenie kameralnej teatru.

Program XIV Dni Sztuki Tańca dopełniają jeszcze dwie inne propozycje programowe na scenie kameralnej. 12 listopada Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza zaprezentowała wieczór baletowy Taniec naszą wolnością, podczas którego uczniowie zatańczyli przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Z kolei już 15 listopada Teatr Tańca Zawirowania pod kierownictwem Elwiry Piorun pokaże  spektakl Tańcząc Boską Komedię w choreografii swojej założycielki.

Więcej: XIV DNI SZTUKI TAŃCA : Teatr Wielki Opera Narodowa

Bilety dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej lub na stronie www.teatrwielki.pl

„Bajadera” w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego, fot. Ewa Krasucka

„Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt” w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca, fot. Polski Teatr Tańca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close