Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 4 lipca o godz. 19.00 XIV Festiwal Ogrody Muzyczne zaprasza na Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie na projekcję rejestracji spektaklu Święto wiosny w choreografii Sashy Waltz. Gościem wieczoru będzie Bożena Kociołkowska – primabalerina, choreografka, pedagog.

 

Natomiast 13 lipca w ramach festiwalu zostanie pokazany film Brigitte Kramer o Sashy Waltz zatytułowany Sasha Waltz  – Portret. Gościem wieczoru będzie Agata Passent – dziennikarka, prezes Fundacji „Okularnicy”.

 

***

 

Obchodzone w 2013 roku stulecie baletu Święto wiosny sprowokowa­ło do refleksji nad historią choreografi baletowych. Rosyjski zespól Sergiusza Diagilewa, który jako pierwszy zaprezentował balet z muzy­ką Igora Strawińskiego mógł tylko domniemywać, że dzieło to wejdzie do klasyki literatury baletowej. Liczne, stworzone później choreogra­fie łączy jednak prowokacyjny, buntowniczy charakter. O ile pierwsze z nich, autorstwa m.in. legendy tańca, Wacława Niżyńskiego w swoim czasie musiały szokować publicz­ność przyzwyczajoną do dobrze znanych figur i piruetów, to późniejsze artystyczne dialogi ze Świętem wiosny Maurice’a Béjarta, Angelina Preljocaja, Emanuela Gata – męskie wizje pierwotnych żywiołów – uzu­pełniają interpretacje kobiet-choreografek, a wsród nich Piny Bausch i Sashy Waltz. Współczesne choreografie dyskutują nie tylko z tematem Święta wiosny. Krytycznie patrzą wstecz, obejmując refleksją przeszłość realizacji.

 

Le sacre du printemps / Święto wiosny

muzyka: Igor Strawiński,

choreografia: Sasha Waltz,

ARTE France 2012

 

 

Więcej o festiwalu

 

BILETY

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close