Wersja do druku

Udostępnij

14 listopada o godz. 19.00, w ramach kończącej się niebawem wystawy Projekt X warszawska Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki pokaże performans Ćwiczenia z empatii #1 (ang. Practicing Empathy) izraelskiej grupy Yasmeen Godder Company. Tematem pracy są wzajemne relacje i bliskość rodząca się między performerami w miarę zagłębiania się w świat wewnętrznych emocji. Za sprawą własnych ciał i głosów tancerze eksplorują empatię jako zdolność do pomagania sobie, wspierania się, wyrażania potrzeb i przeżyć nie tylko osobistych, ale również tych będących udziałem drugiego człowieka.

 

Co sprawia, że potrafimy utożsamiać się i współodczuwać z innymi ludźmi, a także zrozumieć samych siebie? Jak tworzyć nowe praktyki artystyczne, rytuały, utwory muzyczne i choreografie, które pozwolą bez strachu i nieufności zaakceptować złożoność współczesnego świata?

 

Podejmując temat empatii, Godder sięga po medium tańca. Taniec daje nam bowiem możliwość spotkania z innymi w okolicznościach sprzyjających swobodnemu uzewnętrznieniu indywidualnych i zbiorowych emocji. Może także stanowić radykalną propozycję wspólnego spędzania czasu, rządzącą się własnymi prawami i wyrażającą się w akcjach i interakcjach zdolnych podważyć społeczny konsensus.

 

Ćwiczenia z empatii to tytuł projektu badawczego zainicjowanego przez Yasmeen Godder Company — izraelską grupę taneczną prowadzoną przez światowej sławy choreografkę Yasmeen Godder. W jego ramach powstaną trzy odrębne dzieła taneczne poświęcone pojęciu empatii. Każde z nich opowie o tytułowej empatii z innej perspektywy, szukając odpowiedzi na pytanie, co pozwala nam otworzyć się emocjonalnie.

 

Koncepcja, choreografia: Yasmeen Godder
Dramaturgia: Itzik Giuli, Monica Gillette
Tancerze: Ortal Atsbaha, Or Ashkenazi, Carmel Ben-Asher, Ari Teperberg, Tamar Kisch, Nir Vidan
Scenografia i oświetlenie: Omer Sheizaf
Projekt dźwięku: Tomer Damsky
Projekty kostiumów: Hila Shapira
Fotografia: Tamar Lamm
Produkcja: Omer Alsheich
Administracja: Zohar Eshel-Acco

 

czas trwania: 60 min

 

Wydarzenie realizowane we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Culture.pl.

 

Po performansie organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Edyta Kozak – tancerka i choreografka, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

 

 

Czwartkowy pokaz poprzedzony jest otwartymi dla publiczności warsztatmi pt. Ćwiczenia z empatii. Dodatkowo Yasmeen Godder poprowadzi warsztaty dla tancerzy i performerów, podczas których choreografka podzieli się z uczestnikami swoimi metodami pracy i ćwiczeniami, na których od lat opiera swoją praktykę choreograficzną.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close