Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 26-27 kwietnia piątek 26 kwietnia Teatr Limen Butoh oraz Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych” zapraszają do Teatru Akt w Warszawie (ul. Łaziebna 9) na „Butohpolis” – I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh.

 

„Butohpolis”. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Warszawy, poświęcone sztuce butoh – szczególnemu rodzajowi sztuki performatywnej (nazywanej czasem tańcem lub teatrem), który powstał na styku kultury japońskiej i europejskiej. Od ponad 50 lat butoh wywiera wpływ na sztukę na całym świecie i postrzegane jest jako zjawisko ponadkulturowe. Ma swoją wierną publiczność i aktywne środowisko performerów także w Warszawie, która stała się jego ważnym ośrodkiem. Powstanie festiwalu „Butohpolis” jako platformy twórczego dialogu to istotny krok na drodze rozwoju i poszukiwania własnej tożsamości polskiego tańca butoh. Nazwa „Festiwal Sztuki Butoh” podkreśla szerszy obszar butoh, który obejmuje nie tyko sztuki performatywne – znaczącą część programu festiwalu stanowi np. fotografia butoh. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „zachodnie butoh”. Program koncentruje się na polskim butoh umiejscowionym w tym kontekście – kultury Zachodu, w której butoh intensywnie poszukuje swojej specyfiki.

 

Pierwszego dnia festiwalu (start: godz. 19.00) widzowie będą mogli zobaczyć trzy performanse: Niesen Anity Zdrojewskiej, Domy obecności. Anamnesis Magdaleny Jakubów oraz Czerwony Księżyc artystki z Mediolanu, Maruski Ronchi. W programie także prezentacja książki Magdaleny Zamorskiej Intense Bodily Presence: Practices of Polish Butō Dancers i dyskusja panelowa z udziałem artystów, moderowana przez Julię Hoczyk.

 

Drugiego dnia festiwalu (start: godz. 19.00) odbędzie się prezentacja trzech performansów: Szczeliny istnienia. Pieśń semi Sylwii Hanff, Podzielenie (się) krakowskiego artysty, Krzysztofa Jerzaka oraz Schizofrenia Valentina Tszina (Berlin/Niemcy). W programie także wykład Karoliny Bieszczad-Roley (Oslo/Norwegia), zatytułowany Foto-performance: badania nad performatywnością fotografii tańca butoh, połączony z prezentacją fotografii oraz pokazy krótkometrażowych filmów tańca butoh.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się warsztaty butoh Maruski Ronchi i Valentina Tszina oraz Janusza Matuszewskiego ze spektakli Teatru Limen Butoh.

 

Dokładne informacje o festiwalowych wydarzenaich i biogramy artystów:

 

Dzień pierwszy, 26 kwietnia 2019

Dzień drugi, 27 kwietnia 2019

 

Warsztaty z Maruską Ronchi 25 kwietnia

Warsztaty z Valentinem Tszinem, 28 kwietnia

 

Wstęp wolny. Rezerwacja: rejestracja przez wydarzenie na FB lub przez e-mail: butohpolis@gmail.com.

 

***

 

Dyrektorka artystyczna: Sylwia Hanff

Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”, Teatr Limen Butoh

Współpraca: Teatr Akt,ButohSfera 

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Patronat honorowy: Instytut Muzyki i Tańca

Patroni medialni: portal taniecPOLSKA.pl, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie  

Kontakt: butohpolis@gmail.com

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close