Wersja do druku

Udostępnij

Znany jest już program XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Festiwalu „Ciało/Umysł”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 20-30 września 2012 roku. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są emocje w tańc/u!


Jak mówi dyrektor artystyczna festiwalu, Edyta Kozak:


Emocje w sztuce współczesnej, a szczególnie awangardowej, są absolutnym tabu. Wielu z wybitnych artystów, uwikłanych w wypracowane na przestrzeni wielu lat nowoczesne strategie, koncepty, z jednej strony unika tego tematu, a jednocześnie rozwija zainteresowanie językiem ciała i jego ekspresją. To wewnętrzne zaprzeczenie manifestuje w szczególny sposób w formie i treści…


Wydaje nam się, że żyjemy w bezpiecznym, stałym świecie… skąd więc lęk, który nam towarzyszy? Pomimo ogromnego skoku cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego, ekonomicznego, technologicznego, człowiek pozostaje wciąż samotny i zaniepokojony nie tylko przyszłością, ale stanem ducha który jest towarzyszem w codzienności; ten stan ducha chcemy przybliżyć poprzez taniec w 11. edycji C/U.


Spektakle C/U używają nowych technologii, wspaniałej techniki tanecznej, całej „machinerii” scenicznej, aby zaznaczyć, że i bez wojny, totalnej zagłady i poruszania ciężkich traum, tylko żyjąc życiem codziennym, próbując zmagać się z tym, jak zostaliśmy ukształtowani i jakim represjom zostaliśmy poddani, wciąż towarzyszy nam lęk, nasuwają się pytania i marzenia o spełnieniu i miłości, przynależności do społeczeństwa. To nie jest narracja historyczna – to narracja człowieka uwikłanego w politykę, społeczeństwo i swój zawód – zawód tancerza, artysty.

Festiwal przybliży, jak emocje są przedstawiane i interpretowane w europejskiej sztuce tańca ostatniej dekady. Co je wywołuje? Jak artyści w swoich spektaklach, poprzez gesty, mimikę i język ciała, przekazują smutek, cierpienie, strach, melancholię, czułość i radość? Na program złoży się kilkanaście spektakli artystów z Polski i Europy, warsztaty, instalacja, dyskusje oraz spotkania z artystami.

Nasze poglądy na temat emocji i ich relacji z rozumem/intelektem nie zmieniają się w czasie. Zmienia się tylko ich interpretacja, a jej umiejętność jest kluczową umiejętnością życia. Poddajmy się i zmierzmy z emocjami, które towarzyszą poszczególnym pracom, poddajmy się refleksji nad własnymi emocjami.


Na festiwalu wystąpią m.in. Helena Waldmann z Niemiec, duet Mathilde Monnier & La Ribot z Francji, Alessandro Sciarroni, z Włoch i Luca Silvestrini / Protein Dance z Wielkiej Brytanii oraz wykonawcy z Francji, USA i Portugalii pod wspólnym szyldem (M)imosa. Spośród polskich artystów swoje najnosze spektakle zaprezentują Izabela Szostak i Rafał Dziemidok (Grupa Koncenrat).

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w Teatrze Studio

Szczegółowy program do pobrania

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close