Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 18 sierpnia Aleksandra Osowicz zaprasza na Performans międzygatunkowy – CwP2019no1, który odbędzie się w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1A w Warszawie. Przy pracy nad serią performansów Performans międzygatunkowy artystka wyszła z założenia, że współcześnie zwierzęta bawią ludzi nie tylko w cyrkach i ogrodach zoologicznych, ale też w domach. Są w pewnym sensie performerami dla ludzi. Zaktualizowały swój zakres pracy do tego, co nazywamy pracą niematerialną lub afektywną. Inspiracją do praktyki w ramach Performansu międzygatunkowego jest więc pytanie, co by było, gdybyśmy odwrócili na chwilę role i zaoferowali zwierzętom pozycję widzów?

 

Performans międzygatunkowy to działanie nastawione przede wszystkim na proces zadowalania. Człowiek może być tu współodbiorcą, świadkiem albo widzem, który konfrontuje się z dokumentacją. Dystrybucja pracy w obiegu świata sztuki ma mniejsze znaczenie. Performans ma strukturę serialu, czy raczej „tasiemca”. Nie wymaga obejrzenia wszystkich odcinków. Sezon pierwszy dedykowany jest dzikim zwierzętom, sezon drugi – tym udomowionym.

 

Od autorki: 
W ramach programu Centrum w procesie chciałabym podzielić się obserwacjami związanymi z pracą nad pierwszym odcinkiem drugiego sezonu Performansu międzygatunkowego. Odcinek ten dedykowany jest psom. Czy psy mogą być zainteresowane sztuką współczesną? Jaka forma sztuki może być im najbliższa? Uwzględniając ich preferencje estetyczne, w czasie majowej rezydencji choreograficznej we wrocławskiej galerii sztuki BWA Wrocław Główny wraz z behawiorystką Magdaleną Apelt i performerką Karoliną Brzęk skupiłyśmy się na stworzeniu przestrzeni performatywnej która miała charakter interaktywny, jeśli tylko psia widownia miała na to ochotę.

Dotychczas psy były raczej zdziwione naszą propozycją. Dla większości z nich nasz występ jest pierwszym, jaki kiedykolwiek widziały. Nie nagradzają nas aplauzem. Nie ma początku i końca spektaklu kojarzonego z uznaniem twórcy. W trakcie występów dla psów powstaje specyficzna wspólnota poza ograniczeniami gatunkowymi. Spektakle dla zwierząt mają szansę zmienić tradycyjne myślenie o odbiorcach sztuki, nauczyć widzów, że zarówno patrzący, jak i performer mogą być nie-ludzcy.

Program:

15.00-18.00: próby choreograficzne z zainteresowanymi psami
19.00: rozmowa z twórcami, w tym z behawiorystką Magdaleną Apelt, tancerką Karoliną Brzęk oraz Aleksandrą Osowicz

 

Uwaga! Na próby choreograficzne zapraszone są wszystkie psy bez ograniczeń wiekowych, rasowych czy płciowych. Zaproszone psy zostaną współtwórcami i odbiorcami Performansu międzygatunkowego. Sezon 2. Odcinek 1. W trakcie prób organizatorzy proponują jedzenie, wodę i masaż.

 

Wspótwórcy Performansu międzygatunkowego: Wojciech Grudziński, Joanna Ostrowska
S01E01: Grzegorz Stopa, Magdalena Ptasznik
S01E02: Marcin Siuchno, Magdalena Ptasznik
S01E03: Jędrzej Borowski, Magdalena Ptasznik
S02E01: Magdalena Apelt, Karolina Brzęk, Justyna Stasiowska
Psie konsultacje dramaturgicze: Messi, Oriana, Gaba, Szmira, Tas, Frida, Burbon, Oris, Gaba, Furia, Nasza, Rudy, Bogdan, Pablo i Abi, Ryszard, Fili

Organizator: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu
Projekt: Centrum w Procesie
Wsparcie projektu: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Scena Tańca Studio 2018, galeria BWA Wrocław Główny, Przychodnia Weterynaryjna Aksman, Centrum w Ruchu
Partner: Wawerskie Centrum Kultury

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, Didaskalia Gazeta Teatralna, Radio Kampus, teatralny.pl

 

więcej o twórczyniach

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close