Wersja do druku

Udostępnij

Niezwykle ciekawie zapowiada się weekend z XIV Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Tańca ZAWIROWANIA. W sobotę o godz.17.00 na Placu Zamkowym pokaz spektaklu Czy to_nie_my? w choreografii Bartosza Woszczyńskiego. Przedstawienie jest wizją współczesnego społeczeństwa oraz próbą zrozumienia głównych zasad nim rządzących. Stawia serie pytań dotyczących zależności pomiędzy jednostką a grupą, poruszając takie zagadnienia, jak konformizm, presja społeczna, odmienność w szerokim rozumieniu, czy efekt Lucyfera opisany przez Philipa Zimbardo.

 

Tego samego dnia o 19.00 w Ośrodku ZAWIROWANIA z duetem Ewa i on wystąpią Iwona Olszowska i Paweł Konior. Jest to to odsłona jednego z serii duetów improwizacji strukturalnej w tańcu współczesnym. Scenariusz stanowi struktura tematyczna, a tancerze na bieżąco kreują swój taniec, improwizując choreografie w czasie rzeczywistym (to tzw. constant composition). Partytura spektaklu określa ramy działania między ruchem, tańcem, obecnością, wejściem w relacje oraz tworzeniem zdarzenia scenicznego. Ewa i On to impresja odnosząca się do Adama i Ewy.

 

W niedzielę o godz.19.00 w Ośrodku ZAWIROWANIA wyjątkowe festiwalowe wydarzenie – premiera spektaklu Teatru Tańca Zawirowania Real Love w choreografii Daniela Abreu. Jest to misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku (Ilona Gumowska, Elwira Piorun i Izabela Prokopek). Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie, jakim matka darzy swoje dziecko. Jak czuje się kobieta, będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć to dwa wątki, które pojawiają się ustawicznie w spektaklu Real Love i oddziaływają na siebie w każdej chwili. Bycie matką i bycie blisko śmierci. Real Love to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki.

 

Program na sobotę i niedzielę:

Sobota 23 czerwca

godz. 17.00, Plac Zamkowy

Bartosz Woszczyński: Czy już to_nie_my?

 

godz. 19.00, Ośrodek Zawirowania

Iwona Olszowska: Ewa i On

 

Niedziela 24 czerwca

godz. 19.00, Ośrodek Zawirowania

 

Teatr Tańca Zawirowania: Real Love – chor. Daniel Abreu (premiera)

 

CENY BILETÓW:

25 zł – bilet normalny
15 zł – bilet ulgowy i na spektakle Projektów Akademii Tańca Zawirowania
100 zł – karnet na wszystkie spektakle
50 zł – karnet na 3 spektakle

Wejściówki: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28

 

Dokładny program i szczegółowe informacje: ttzawirowania@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/zawirowania/
Instagram: www.instagram.com/ttzawirowania/

 

 

 

Tekst kuratorski Włodzimierza Kaczkowskiego:

Hasłem XIV edycji Festiwalu Zawirowania jest pocztówkowa formuła: From Dance with Love, która podkreśla międzynarodowy charakter projektu i jego pozytywne założenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z tańcem, niezależnie od tego, o czym traktują poszczególne przedstawienia, będzie miało optymistyczny i radosny charakter, gdyż podkreśla międzynarodową wspólnotę tańca współczesnego, w której wciąż uczestniczymy.

 

Zaczynamy od edukacji: wstępem do letniej odsłony będą dwa projekty Akademii Tańca Zawirowania: oparty na mitach skandynawskich Ravfjaer w choreografii Artura Grabarczyka i Where is Pablo? Marty Kosieradzkiej, inspirowany życiem i twórczością Pabla Picassa. Ukażą one dorobek naszych studentów i pedagogów, a być może staną się także  podstawą do nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych.

 

Kolejne w programie będą dwa przedstawienia polski: Ewa i on Iwony Olszowskiej  i Pawła oraz Real Love – najnowsza premiera Teatru Tańca Zawirowania w choreografii hiszpańskiego twórcy Daniela Abreu. Oba traktują o miłości w jej rodzinnym tu erotycznym kontekście, która dzieje się tu i teraz, w niełatwych współczesnych czasach, choć jednocześnie ucieka w stronę metafory, idealizacji, sztuki i religii… Następnie trzy spektakle zagraniczne: Morgan and Freeman – solo Ferenca Fehéra z Węgier, a właściwie jego duet z lalką, która nie dość, że walczy o swoją niezależność, to staje się tym negatywnym „alter ego” wykonawcy. Ferenc Fehér jest znanym tancerzem, który zdobył wiele międzynarodowych nagród na różnych festiwalach, gościł także na „Warsaw ZAWIROWANIAdance.

 

Następnie w programie Nic nowego pod słońcem Albanian Dance Theater Company w choreografii Gjergja Prevaziego oraz Forest w wykonaniu Dance Cosmopolitan (Designare Movement) w choreografii Hosik Yu z Korei. Taniec z tych krajów, Albanii i Korei, nieczęsto pojawia się w Polsce, a my staramy się go przedstawiać po to, żeby uniknąć powielających się schematów i rozszerzać naszą znajomość „tanecznej mapy świata” o nietypowe kierunki. Mimo olbrzymiej odległości geograficznej, które dzielą te dwie grupy, obie w swoich przedstawieniach zajmują się bardzo podobnym tematem: mechanizacją współczesnego życia, brakiem indywidualizmu, manipulacją na poziomie komercyjnym i politycznym. Czynią to oczywiście z dwóch różnych perspektyw, opierając się na odmiennych tradycjach tańca współczesnego. Na pewno będzie to ciekawa konfrontacja. Podobny temat porusza również plenerowy projekt Bartka Woszczyńskiego, zrealizowany z młodymi tancerzami, który zadaje dwuznaczne pytanie już w samym tytule: Czy już to_nie_my?.

 

Obraz świata wykreowany w przedstawieniach tej letniej odsłony Festiwalu Zawirowania nie jest może zbyt optymistyczny, bo dotyczy procesów, które stają się stopniowo coraz większym zagrożeniem dla nas wszystkich, niezależnie od tego,  jakiej części świata mieszkańcami jesteśmy. Można jednak rozmawiać o smutnych sprawach i jednocześnie czerpać radość z samego spotkania z tańcem.

 

Jesienią odwiedzą nas zespoły z Indii, Niemiec i Włoch i może będzie jeszcze bardziej optymistycznie.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close