Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 11 maja o godz. 19.00 Opera Wrocławska zaprasza na premierę spektaklu Wieczór Polski. Jest to propozycja dla admiratorów tańca i muzyki polskiej. Przedstawienie składa się z dwóch obrazów choreograficznych, stworzonych do muzyki polskich kompozytorów. Pierwszy z nich do Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, któremu oprawę choreograficzną nadał Emil Wesołowski. O inspiracjach, których owocem jest pierwsza część Wieczoru Polskiego, Emil Wesołowski opowiada w następujących słowach: „Postawiłem na wyobraźnię i emocje, które wywołuje we mnie ta muzyka. Zobaczyłem pewne obrazy, które przenoszę na scenę. Stworzyłem dwie główne postaci, które możemy traktować jako małżeństwo, które nie może się porozumieć. A tak naprawdę kobieta w tym związku jest pomiatana przez mężczyznę. Obok nich występuje w tej historii jeszcze imaginer, czyli pewien ideał. To wyobrażenie tej kobiety o idealnym mężczyźnie, którego pragnie, jaki jej się podoba.”

 

Drugą chorografią wieczoru propozycja Teresy Kujawy, która przełożyła na język tańca utwór Wojciech Kilara Exodus. Artystka poprzez utwór, który powstał, jako osobisty komentarz kompozytora do zrywu Solidarności, postanowiła opowiedzieć uniwersalną historię dobra i zła, które są niezbywalnymi elementami ludzkiej rzeczywistości. Choreografka tak nakreśliła wizję spektaklu: „Punktem wyjścia stał się dla mnie tytuł. Exodus czyli wyjście, jakiś ważny punkt w historii, cezura czasu, od której coś się zaczyna. Innymi słowy, moment przełomu. Sięgnęłam więc do biblijnej historii Adama i Ewy, od których początek wzięli ludzie. Wraz z pierwszymi ludźmi na świecie pojawiło się zło, jest to pierwiastek niezbywalny. Dlatego w jednym z obrazów, widzowie zobaczą obóz koncentracyjny, który jest symbolem największego zła, jakie człowiek zgotował drugiemu człowiekowi.”

 

Kolejne spektakle w dniach 12 i 13 maja.

 

Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Fortepian: Julia Kociuban

Choreografia i koncepcja scenografii: Emil Wesołowski

Asystent choreografia: Renata Smukała

Kostiumy: Marta Fiedler

Reżyseria świateł: Bogumił Palewicz

 

Obsada:

Ona – Dajna Kłos, Natsuki Katayama, Rina Shimada

On – Łukasz Ożga, Daniel Agudo Gallardo

Mirage – Robert Kędziński, Andrzej Malinowski, Timothy Leonard

 

Exodus Wojciech Kilar:

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Fortepian: Anita Tashkinova, Ivan Zhukov

Chorografia: Teresa Kujawa

Nadzór autorski obecnej realizacji: Jacek Tyski

Realizacja wznowienia: Jacek Tyski, Anna Szopa-Kimso, Piotr Oleksiak

Scenografia na podstawie pomysłu Władysława Wigury

Kostiumy: Marta Fiedler

 

Obsada:

Ewa – Magdalena Kurilec-Malinowska, Dajna Kłos

Adam – Robert Kędziński, Łukasz Ożga

Szatan – Won June Choi, Andrzej Malinowski

Chór, Orkiestra i Balet Opery Wrocławskiej

 

***

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 Niepodległa (miniaturka)

 

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej:

 

PWM (miniaturka)   TUTTi.PL (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close