Od 6 lipca do 6 sierpnia 2023 roku w Wiedniu odbędzie się jubileuszowa, czterdziesta edycja ImPulsTanz – Vienna International Dance Festival. Organizatorzy wydarzenia zaprosili szereg międzynarodowych ikon tańca związanych z wydarzeniem, a także ekscytujących nowych artystów i artystki. Zaplanowali również liczne światowe premiery prac z zakresu szeroko pojętego tańca współczesnego.

Wersja do druku

Udostępnij

Piorunujące otwarcie festiwalu

Festiwal rozpocznie się z rozmachem w MuseumsQuartier Wien: z okazji 10. rocznicy swojego występu na festiwalu, Doris Uhlich powróci do Wiednia z porywającą choreografią. Ponowna prezentacja pracy z 2013 roku – odświeżonej i przemianowanej przez artystkę na more than… – podobnie jak pierwowzór celebruje życie i różnorodność.

Wielkie choreografie zza oceanu

Szczególnie cieszy powrót Compagnie Marie Chouinard. Wielokrotnie nagradzana kanadyjska choreografka pojawi się w Wiedniu wielkoskalowym projektem grupowym « M ».  W kontekście Kanady: przyszłoroczna mentorka danceWEB Clara Furey, która w zeszłym roku zachwyciła publiczność prezentacją Dog w Odeonie, wystąpi wraz ze swoim wspaniałym trio. Z kolei tancerka Angélique Willkie, trenerka programu doskonalenia umiejętności tanecznych ATLAS w 2023 roku, zaprezentuje poruszające, autofikcyjne solo Confession Publique w choreografii Mélanie Demers, nagrodzone Les Prix de la Danse de Montréal 2022.

Światowe premiery na jubileusz festiwalu

ImPulsTanz 2023 to także premiera komedii zebranych Williama Szekspira podczas jednego wieczoru, zinterpretowanych w niepowtarzalny sposób przez  Jana Lauwersa i belgijską Needcompany. Premierowe prezentacje przedstawią również artyści mieszkający w Wiedniu: Lau Lukkarila wraz z Lucą Bonamore zgłębią różne odmiany queerowego erotyzmu w pracy pełnej kulminacji muzycznych, i romantycznych, utrzymanych w estetyce przesady. Anne Juren i francusko-szwedzki choreograf Frédéric Gies zaprezentują zupełnie nowe prace solowe, które stworzą dla siebie nawzajem: dwa taneczne portrety poświęcone problematyce spojrzenia w tańcu.

Liczne akcenty międzynarodowe

Boris Charmatz, nowy dyrektor artystyczny Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, dołączy do obsady 40. rocznicy ImPulsTanz ze swoim wirtuozerskim solo SOMNOLE. Światowej sławy radykalny zmysłowo performer z RPA Steven Cohen uświetni festiwal prezentacją pracy Boudoir. Z kolei hiszpańsko-szwajcarska mistrzyni La Ribot przyjedzie do Wiednia z projektem DIEstinguished. Ponadto prowadzone są rozmowy dotyczące udziału w festiwalu Williama Kentridge’a, Lisbeth Gruwez, François Chaignauda i Trajala Harrella.

Na styku performansu z akrobatyką

Alexander Vantournhout, jeden z najbardziej utytułowanych belgijskich tancerzy i choreografów swojego pokolenia, po raz pierwszy zagości na wiedeńskiej scenie. Przebojowe warsztaty z zakresu nowego cyrku, prowadzone przez Belga podczas ubiegłorocznego festiwalu, zwiastują spektakularną prezentację najnowszego projektu artysty pt. Pas de Deux Through the Grapevine.

Nowe i znajome twarze

Akrobacji nie zabraknie również w cyklu [8:tension] Young Choreographers’ Series. W spektaklu FLIES Renato Miskolczi i Abigail Aleksander, którzy w 2022 roku wystąpili w spektaklu The Slowest Urgency Philippa Gehmachera, prezentowanym na scenie mumok, wykonają uliczną choreografię przyścienną. Norweski tancerz i choreograf o jamajskich korzeniach, Harald Beharie, wystąpi w olśniewającym Batty Bwoy. Liczni inni byli artyści i artystki [8:tension] powrócą na festiwal z nowymi pracami, w tym Samira Elagoz, laureatka Srebrnego Lwa w Wenecji za performans filmowy Seek Bromance oraz Lenio Kaklea, który wystąpi w Wiedniu z nowym trio w grecko-francuskiej obsadzie. Jego Αγρίμι (fauve) inspirowany jest odwieczną energią polowania. Z kolei Ofelia Jarl Ortega, laureatka Prix Jardin d’Europe 2018 ze Szwecji, zaprezentuje na dużej scenie swoją pierwszą choreografię grupową pt. Bien y Mal.

Wydarzenia towarzyszące

Równolegle do programu performatywnego ImPulsTanz zaproponuje gościom i gościniom odwiedzenie parkietów tanecznych, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W programie m.in. ponad 150 warsztatów i projektów badawczych, bezpłatne zajęcia taneczne Public Moves na świeżym powietrzu, jak również program muzyczny Soçial w Festival Lounge, programy edukacyjne i szkoleniowe danceWEB (mentorki: Clara Furey i Lara Kramer, w dialogu z Caroline Monnet), ATLAS – create your dance trails (trenerki: Angélique Willkie, Mélanie Demers), ImPacT (mentorka: Kerstin Kussmaul), a także szkolenie dla nauczycieli i nauczycielek tańca DanceAbility Teacher Training, które po raz kolejny poprowadzą Alito Alessi i Connie Vandarakis.

***

Przedsprzedaż biletów na wybrane produkcje ruszy 9 maja 2023 roku. Bilety na wszystkie spektakle oraz na wydarzenia towarzyszące będą dostępne od 6 czerwca 2023 roku. Rezerwacja miejsc dla osób pragnących wziąć udział w warsztatach i projektach badawczych rozpocznie się 18 kwietnia 2023 roku. Obecnie trwają zgłoszenia do programów edukacyjnych i szkoleniowych. Program ImPulsTanz Soçial zostanie ogłoszony 6 czerwca 2023 roku na stronie www.impulstanz.com.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close