Wersja do druku

Udostępnij

Informujemy, że 17 kwietnia 2020 Rząd Federalny Austrii ogłosił kolejne kroki, które planuje podjąć w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Zarówno działania prewencyjne i zaradcze zaplanowane przez austriacki rząd, jak i aktualna sytuacja międzynarodowa (w tym ograniczenia w przemieszczaniu się i nieprzewidywalne problemy z wizami), zmusiły organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Tańca ImPulsTanz do podjęcia bolesnej decyzji. Mimo próby zaadaptowania pierwotnego programu festiwalu do nowej sytuacji, 37. edycja wydarzenia, zaplanowana od 9 lipca do 9 sierpnia 2020 roku, nie odbędzie się.

 

W lutym 2020  był już w pełni przygotowany bogaty program tegorocznej edycji ImPulsTanz. Miała ona obejmować 240 warsztatów i projektów badawczych prowadzonych przez 150 nauczycieli z 50 krajów oraz ponad 100 spektakli w wykonaniu 50 międzynarodowych i austriackich zespołów – wszystko to miało odbywać się w takich lokacjach jak Burg- and Akademietheater, Teatr Odeon, Kasino am Schwarzenbergplatz, Schauspielhaus i w Arsenale –centrum warsztatowym. Organiatorzy planowali również bliską współpracę z wiedeńskimi instytucjami: mumok – Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig w Wiedniu, Muzeum Leopolda, Austriackim Muzeum Filmowym i Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki), a także z regionem Flandrii i Festiwalem THEATRUM w Moskwie.

 

Nowym priorytetem ImPulsTanz jest rozszerzenie cyklu codziennych bezpłatnych warsztatów Public Moves, które podczas festiwalu odbywają się na wolnym powietrzu. Oprócz cieszących się już dużą popularnością miejsc takich jak Anton-Benya-Park i Prater, w tym roku warsztaty Public Moves miały odbywać się także w Donaustadt.

 

W ostatnich tygodniach intensywnie pracowano nad nowymi formatami wydarzeń festiwalowych i szukano dla nich nowych atrakcyjnych miejsc. Organiatorzy byli w pełnym biegu i wydawało im się, że ta energia artystyczna i twórcza jest niewyczerpana. W połowie marca stało się jednak jasne, że konieczna jest zmiana strategiii i zamiast rozbudowywać program, trzeba go ograniczyć i zaadaptować do nowej sytuacji. 9 kwietnia 2020 roku na stronie internetowej ImPulsTanz został opublikowanu zaktualizowany program warsztatów i projektów badawczych, katalog festiwalowy oraz zapowiedzi najciekawszych spektakli. 

 

Organizatorom jest niezmiernie smutno, że ImPulsTanz 2020 nie może się odbyć. Dlatego chcą wykorzystać ten trudny moment, aby podzielić się emocjami i przemyśleniami. Podobnie jak wiele innych osób, instytucji, ośrodków, starają się jak najlepiej zrozumieć zaistniałą sytuację i to, jaka jest aktualnie ich  rola i odpowiedzialność wobec artystów, pracowników, gości, uczestników i publiczności. Jako międzynarodowy festiwal ImPulsTanz zawsze podkreślał zmysłowość, kontakt, spotkanie, radość życia oraz pełen pasji i wsparty krytycznym myśleniem taniec z teraźniejszością. Rezygnując z planowanego programu, organizatorzy kierują się wytycznymi austriackiego rządu, wspierając jednocześnie różnorodne międzynarodowe działania społeczeństwa obywatelskiego i środowisk artystycznych podejmowane w związku z COVID-19.

 

Organiatorzy są aktualnie w trakcie intensywnych rozmów z artystami, sponsorami, instytucjami i ośrodkami partnerskimi goszczącymi ImPulsTanz, na temat dalszych kroków. Formuła artystyczna Festiwalu ImPulsTanz rozwija się
w atmosferze życia, różnorodności i międzynarodowej, transkulturowej wymiany. Organizatorzy robią więc wszystko, co w ich mocy, aby tę atmosferę mimo wsystko ożywić. Jeśli będzie to możliwe, latem uruchomią Public Moves, a jesienią dodatkowe elementy programu. Przeniesienie tegorocznego programu planowane jest  na  rok 2021 (od 15 lipca do 15 sierpnia 2021). Pozostają także otwarci na nowe działania artystyczne, które powstają aktualnie w odpowiedzi na kryzys.

 

 Korzystając z okazji, organizatorzy dziękuję również  swoim instytucjom wspierającym – Miastu Wiedeń, Ministerstwu Federalnemu i unijnemu programowi „Kreatywna Europa”, a także wszystkim sponsorom i partnerom, prasie, a zwłaszcza publiczności. Bardzo dziękują także za żywe zainteresowanie niedawno opublikowanym programem warsztatów. Jest ono dowodem na to, jak ważny jest kontakt społeczny i fizyczny oraz ruch, sztuka i kultura.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close