Wersja do druku

Udostępnij

18 maja ruszyła przedsprzedaż na 14 wybranych spektakli tegorocznej edycji Festiwalu ImPulsTanz 2021, który odbędzie się w dniach 15 lipca – 15 sierpnia. W programie m.in. światowa premiera CASCADE Meg Stuart, światowe premiery dwóch wznowień – Umwelt Maguy Marin i Gardenii Alaina Platela, austriacka premiera Maggie The Cat w choreografii Trajala Harrella i No Paraderan zrekonstruowanego przez Marco Berrettiniego (w ramach ImPulsTanz Classic).  Bilety na wszystkie spektakle dostępne będą od 15 czerwca 2021. Do 25 maja włącznie obowiązuje zniżka „early bird” (minus 10 %) na wszystkie bilety.

 

Inauguracja festiwalu odbędzie się w dniach 17 i 19 lipca w Volkstheater, gdzie zaprezentowana zostanie światowa premiera CASCADE w choreografii Meg Stuart, nagrodzonej „Złotym Lwem 2018”. W wykreowanym przez Philippeʼa Quesneʼa fantastycznym świecie scenicznym, który mógłby być jednocześnie Atlantydą z przeszłości i topografią przyszłości, Meg Stuart umieszcza siedmioro tancerzy i tancerek, którzy razem z widownią odbywają podróż pełną czasoprzestrzennych transformacji i reakcji łańcuchowych. Muzykę do CASCADE skomponował Brendan Dougherty, który zagra na żywo również w VIOLET – drugim spektaklu Meg Stuart prezentowanym w ramach ImPulsTanz. Meg Stuart zbudowała dramaturgię abstrakcyjnego spektaklu VIOLET,zaczynając od minimalnych ruchów pięciorga wykonawców, które z czasem przekształcają się w monstrualną energię napędzaną pulsacyjną muzyką Doughertyʼego.

 

W 2006 roku kontrowersyjnym spektaklem Umwelt francuska ikona choreografii – Maguy Marin – jasno dała nam do zrozumienia, że świat jest na granicy katastrofy. W ramach tegorocznej odsłony ImPulsTanz widownia będzie miała okazję obejrzeć światową premierę wznowienia Umwelt, który jak zawsze pozostająceaktualny. Kryzys klimatyczny i zniszczenie planety stały się tematem najnowszego spektaklu mistrza snucia opowieści i Choreografa Roku 2020 („tanz magazine”) – Akrama Khana. W Outwitting the Devil sześcioro tancerzy, w tym Dominique Petit – legenda Baletu Opery Paryskiej, toczy nieustającą walkę z mroczną stroną człowieczeństwa.

 

W swojej najnowszej produkcji pt. TRACES Wim Vandekeybus wraz z dziesięciorgiem wykonawców Ultima Vez wydobywa na powierzchnię blizny, które na naszej kulturze pozostawiły katastrofy naturalne, a także rany, które naturze zadał człowiek. Oszałamiająca choreografia TRACES to tygiel brutalnych scen pulsujących mroczną zmysłowością.

 

W ramach ImPulsTanz zobaczymy także Stellę Höttler, która w solowym spektaklu RESURREXIT CASSANDRA Jana Fabreʼa jako Kasandra wydobyta z 24-godzinnego dzieła Mount Olympus będzie nawoływać ludzkość do przerwania katastrofalnej eksploatacji ziemi. W tym kontekście, odrobinę nadziei na lepszą przyszłość naszego gatunku zaproponuje Thomas Hauert ze swoim zespołem ZOO w spektaklu How to proceed on its 20th anniversary at Akademietheater. Jest to spektakl o złożoności świata natury i ludzkiej potrzebie wspólnoty. Etap uproszczeń, standaryzacji i homogenizacji należy do przeszłości – dzisiaj żyjemy w erze nieheterogeniczności.

 

W dniach 16 i 18 lipca 2021 na scenie Akademietheater Trajal Harrell – choreograf i dyrektor Schauspielhaus Zurich – zaprezentuje swój najnowszy prowokacyjny spektakl będący wybuchowym połączeniem sztuki wysokiej i popkultury. W Maggie The Cat,jedenastu tancerzy i tancerek „voguje” i rapuje do szlagierów muzycznych rozpiętych między piosenkami Bruceʼa Springsteena i utworami Julio Iglesiasa, ucieleśniając na scenie i niejako dając głos niemej czarnej służącej z Kotki na gorącym blaszanym dachu Tennessee Williamsa.

 

10 lat po prapremierze, Alain Platel, Frank Van Laecke i Steven Prengels prezentują wznowienie Gardenii w konwencji święta parodii. Gardenia 2021 to barwna przestrzeń odmienności, w której bohaterki i bohaterowie kultury queer celebrują swoje ekstrawaganckie osobowości. Zaś w rekonstrukcji No Paraderan Marco Berrettini proponuje ostrą jak brzytwa satyrę na podchmielonych snobów, których pląs ma towarzyszyć Paradzie słynnych Baletów Rosyjskich z 1917 roku – tym razem parady nie będzie, ale za to widownia może liczyć na dużą dawkę poczucia humoru.

 

Po Jeziorze łabędzim, Carmen czy Giselle, wybitny południowoafrykański choreograf Dada Masilo sięgnął po kolejny klasyk: Święto wiosny. W dniach 28, 30 i 31 lipca 2021 scenę wiedeńskiego Volkstheater wypełnią mocne obrazy i rytualne akcenty tańca tswana, zderzone z klasyczną choreografią Święta.

 

Widownia ImPulsTanz będzie miała okazję zobaczyć na scenie także Louise Lecavalier, która zyskała światową sławę tańcząc z zespołem La La La Human Steps i jako partnerka taneczna Davida Bowiego. W swoim nowym solo pt. Stations,Lecavalier w imponujący sposób przesuwa swoje granice, płynnie morfując między czterema stanami ciała.

 

W ramach ImPulsTanz zaprezentujemy również dwa spektakle zespołu Alias Guilherme Botelho. W pierwszym z nich – Sideways Rain – zobaczymy piętnastu tancerzy i tancerek w bezlitosnej walce z przemijaniem. Nieustanny ruch Sideways Rain sugeruje, że życie jest bieżnią, która nieubłaganie mknie do przodu, przesuwając nas coraz bliżej końca. W swoim drugim spektaklu – Normal – zespół Alias Guilherme Botelho wciągnie widzów w transowy wir rytmicznego upadku, który tylko pozornie nigdy się nie skończy.

 

W ramach tegorocznej edycji ImPulsTanz swoje prace zaprezentują także Alexandra Bachzetsis, Michiel Vandevelde & Philippe Thuriot, Lisbeth Gruwez & Claire Chevallier, Ian Kaler, Lenio Kaklea, Mathiaa Ringgenberg aka PRICE, Raja Feather Kellyo i zespół Liquid Loft z performatywnymi obchodami 100. urodzin Josepha Beuysa (z udziałem Akemi Takeyi, Thomasa Köcka, Jennifer Lacey, Ivo Dimcheva, Marii F. Scaroni, Juliusa Deutschbauer, Rolanda Rauschmeiera i in.). Ponadto w ramach [8: tension] Young Choreographers’ Series widownia będzie miała okazję obejrzeć dziewięć produkcji artystów i artystek młodego pokolenia pochodzących m.in. z Mozambiku, Wenezueli i Szwajcarii.  

 

Strona festiwalu: https://www.impulstanz.com/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close