Wersja do druku

Udostępnij

Od 9 lipca do 9 sierpnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu ImPulsTanz 2020 w Wiedniu zaprezentowane zostaną spektakle tańca współczesnego i perfomanse z całego świata. Trójka czołowych światowych choreografów zaprezentuje swoje najnowsze prace na scenie Burgtheater. 

 

Wim Vandekeybus i jego zespół Ultima Vez pokażą TRACES (Ślady), zabierając widownię w podróż do początków ludzkości i natury. Dada Masilo – gwiazda południowoafrykańskiego baletu, w swoim najnowszej choreografii zbiorowej zaprezentuje Le sacre du printemps (Święto wiosny) do muzyki Igora Strawińskiego. Akram Khan przedstawi Outwitting the Devil (Przechytrzyć diabła), w który razem ze swoim międzynarodowym i wielopokoleniowym zespołem bada rytuały.

 

Na scenie Burgtheater swoje najnowsze prace pokażą  także ulubieńcy festiwalowej widowni – Kristina i Sadé Alleyne oraz Jose Agudo – dobrze znani uczestnikom warsztatów w ramach ImPulsTanz. The Other Side Of Me (Druga strona mnie) to emocjonalna choreografia w wykonaniu duetu sióstr z Alleyne Dance, w której stawiają czoła konfliktom identycznych bliźniaczek, wyrażając swoją indywidualność. Jose Agudo z zespołem przekłada nowelę Carmen autorstwa Prospera Mériméego na język łączący taniec współczesny i flamenco, do muzyki Bernharda Schimpelsbergera. Lisbeth Gruwez, której spektakl The Sea Within (Morze wewnętrzne) został wspaniale odebrany przez publiczność i krytyków w 2019 roku, zaprezentuje swój najnowszy duet z pianistką Claire Chevallier, zatytułowany Piano Works Debussy (Dzieła fortepinowe Debussy’ego). Spektakl Gruwez i Chevallier zainspirowany został poszukiwaniami formy i jakości artystycznej, które Debussy określał mianem la musique immatérielle (muzyka niematerialna). Tymczase „Klasyk ImPulsTanz”, Marco Berrettini, ponownie zaprezentuje swój skandalizujący spektakl No Paraderan, który gościł na ImPulsTanz w 2006.

 

ImPulsTanz kontynuuje także współpracę z mumok – Museum of Modern Art i Leopold Museum. W mumok będziemy mieli okazję doświadczyć dialogu między dziełami współczesnej choreografii i sztuką performance a pracami Andy’ego Warhola (otwarcie wystawy – maj 2020). Natomiast w Leopold Museum zaprezentowane zostaną prace koreańskiej artystki Guemhyung Jeong.

 

W ramach festiwalu ImPulsTanz zaprezentowane zostanie także szerokie spektrum twórców związanych z austriacką sceną tańca. Z okazji 15. rocznicy istnienia, zespół Liquid Loft pod kierunkiem Chris Haringa zaprezentuje spektakle premierowe i wznowienia starszych produkcji.

 

Obok dojrzałych twórców, w ramach [8: tension] Young Choreographers’ Series,widownia będzie miała okazję obejrzeć osiem produkcji artystów młodego pokolenia, poszukujących nowych rozwiązań i podejmujących ważkie tematy.

 

ImPulsTanz, oprócz bogatego programu spektakli, proponuje swoim gościom również ok. 200 warsztatów tanecznych i projektów badawczych odbywających się w wiedeńskim Arsenale, a także bezpłatne warsztaty Public Moves w przestrzeni publicznej, ImPulsTanz Soçial w ImPulsTanz Festival Lounge w Burgtheater Vestibül, imprezy taneczne w klubie Kasino am Schwarzenbergplatz. ImPulsTanz oferuje także stypendialne programy szkoleniowe danceWEB (mentorzy w 2020 to: Anne Juren i Frédéric Gies) i modułowy program ATLAS – create your dance trail (coach w 2020 to: Guy Cools). Dodatkowym elementem programu edukacyjnego ImPulsTanz będzie program szkoleniowy dla nauczycieli DanceAbility pod kierownictwem Alito Alessiego.

 

Przedsprzedaż biletów na wybrane spektakle rusza 29 kwietnia 2020.

Bilety na wszystkie pozostałe spektakle i wydarzenia towarzyszące będą dostępne w sprzedaży od 9 czerwca 2020.

 

Rejestracja uczestników na warsztaty i projekty badawcze rusza 15 kwietnia 2020.

Zgłoszenia do programu ATLAS – create your dance trails można wysyłać do 31 marca 2020.

Zgłoszenia do programu DanceAbility Teacher Training można wysyłać do 31 maja 2020.

 

Program muzyczny ImPulsTanz Soçial będzie dostępny na stronie internetowej ImPulsTanz od 9 czerwca 2020.

 

Regularnie aktualizowane informacje i zdjęcia prasowe można znaleźć na stronie: www.impulstanz.com.

 

 

Podpisy fotografii:

Akram Khan Company, Outwitting the Devil © Jean-Louis Fernandez

Alleyne Dance, The Other Side Of Me © Lidia Crisafulli

Marco Berrettini, No Paraderan © Sylvie Friess

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close