Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Tańca ImPulsTanz po raz kolejny zgromadzi artystów tańca i sztuki performance z całego świata. Od 15 lipca do 15 sierpnia 2021 – na licznych wiedeńskich scenach, w miejskich muzeach i przestronnych studiach Arsenału widzowie ImPulsTanz będą mogli zobaczyć najważniejsze dzieła z historii tańca, olśniewające wznowienia choreograficznych klasyków i światowe premiery. Pełne spektrum tańca – od dużych widowisk scenicznych po kameralne spektakle, od ikon tańca po debiutantów.

 

Meg Stuart to kolejna gwiazda choreografii, która zawita w tym roku na ImPulsTanz. Artystka zaprezentuje dwa spektakle – CASCADE i VIOLET – na scenie świeżo wyremontowanego Volkstheater. CASCADE to najnowsza produkcja Meg Stuart, do której artystka zaprosiła  Philippeʼa Quesneʼa – wybitnego reżysera i scenografa odpowiedzialnego za wykreowanie niezwykłego świat scenicznego CASCADE, w którym siedmioro tancerzy oddaje się rytmicznej grze przyciągania i odpychania, troski i odrzucenia. Drugi spektakl Meg Stuart, który zaprezentowany zostanie w ramach ImPulsTanz, to VIOLET, który po dziesięciu latach powraca na scenę wiedeńskiego festiwalu. W VIOLET pięcioro tancerzy porusza się bez przerwy, wypełniając przestrzeń gęstą siecią ruchów, które napędza pulsacyjna muzyka grana na żywo przez Brendana Doughertyʼego.

 

Po dziesięciu latach na scenę ImPulsTanz powraca również Alain Platel z premierą nowej wersji swojego spektaklu Gardenia. Razem z Gardenią ImPulsTanz ponownie odwiedzą współtworzący ten spektakl Frank Van Laecke (reżyser), Steven Prengels (kompozytor) oraz ośmiu z dziewięciu wykonawców z oryginalnej obsady. Postaci sceniczne Gardenii eksplorują swoje osobiste, burzliwe historie i splatają je ze sobą za pomocą tańca, teatru i muzyki.

 

W ramach festiwalowego cyklu prezentacji „ImPulsTanz Classic” już po raz trzeci będzie można zobaczyć także spektakl Umwelt Maguy Marin (gościł on na scenie ImPulsTanz w 2006 i 2009), który w dzisiejszym kontekście nabiera wyjątkowej aktualności. Umwelt Maguy Marin to bezkompromisowa i odważna refleksja choreograficzna nad władzą, religią, miłością i kryzysem klimatycznym. W ramach cyklu „ImPulsTanz Classic” pojawi się również spektakl No Paraderan w choreografii Marco Berrettiniego – lakoniczny i bezczelny rozrachunek ze społeczeństwem spektaklu.

 

Program ImPulsTanz zagości także w mumok – Museum of Modern Art i Leopold Museum, które udostępnia festiwalowi całe piętro swojego budynku. To właśnie Leopold Museum stanie się sceną prezentacji kolejnego wznowienia – spektaklu unsichtbarst2 szwajcarskiej choreografki Anny Huber. Dwadzieścia lat po premierze, Anna Huber powraca do swojego wyśmienitego solo, przyglądając się sobie i swojemu zmieniającemu się ciału z dzisiejszej perspektywy. W Leopold Muzeum pojawi się także południowokoreańska artystka Geumhyung Jeong ze swoimi instalacjami i działaniami perfomatywnymi, w których ludzkie ciało współistnieje z robotycznymi lalkami.

 

W mumok – Museum of Modern Art zobaczymy między innymi Tamarę Alegre – ze spektaklem FIEBRE będącym feministyczną odpowiedzią na akcjonizm wiedeński; Astrit Ismaili – z pop-operą MISS  (prezentacja w ramach cyklu [8:tension] Young Choreographersʼ Series); Mathiasa Ringgenberga aka PRICE ze spektaklem Melodies are so far my best friend, w którym wraz z producentem muzycznym Cecilem Believem, pianistą Sebastianem Hirsigiem i marką odzieżową BARRAGÁN kwestionuje normatywne struktury języka i próbuje znaleźć nowe miejsce dla spuścizny XX-wiecznego pop-artu.

 

ImPulsTanz oferuje także ponad 180 warsztatów i projektów badawczych odbywających się w wiedeńskim Arsenale i dedykowanych zarówno osobom początkującym, jak i profesjonalistom/profesjonalistkom tańca. Archie Burnett zaprasza do świata voguingu, Ian Kaler i Stéphane Peeps Moun proponują dwutygodniowy projekt badawczy, Daybee Dorzile organizuje Funktastic Jam z dziećmi od 11 roku życia, Fabiana Pastorini zaprasza do tańca osoby po 60. roku życia, a na warsztatach z Kathariną Senk i Tanją Erhart uczestnicy przyjrzą się relacji między ableizmem i niepełnosprawnością. Wśród pozostałych prowadzących pojawią się m.in. Meg Stuart i Moriah Evans, Ismael Ivo, Jennifer Lacey, Guy Cools (coach ATLAS – create your dance trail)oraz mentorzy danceWEB – Anne Juren i Frédéric Gies.

 

Ponadto od 8 lipca do 15 sierpnia 2021, w ramach programu Wiener Kultursommer 2021, po raz kolejny odbędzie się cykl bezpłatnych warsztatów Public Moves organizowany przez AK Wien w przestrzeni publicznej. Warsztaty odbywać się będą codziennie przy wiedeńskim ratuszu Arkadenhof, na wyspie Donauinsel oraz na Kaiserwiese w parku Prater. Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych, na każdym poziomie zaawansowania.

 

Rejestracja na warsztaty i projekty badawcze rozpoczyna się 15 kwietnia 2021. Przedsprzedaż biletów na wybrane spektakle rozpoczyna się 18 maja 2021, bilety na wszystkie pozostałe spektakle dostępne są od 15 czerwca 2021.

 

Regularnie aktualizowane informacje o programie festiwalu ImPulsTanz 2021 są dostępne na stronie www.impulstanz.com.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close