Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych MAZUR 2020 w grudniu 2020 roku w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie odbyło się sympozjum na temat muzycznej warstwy tańców polskich – zarówno historycznej, obecnej w utworach polskich kompozytorów, jak i współcześnie towarzyszącej turniejom tanecznym. Trzy odcinki – 20 lat Mistrzostw Polski, Utwory polskich kompozytorów w praktyce tanecznej i Nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych dostępne są na kanale YouTube OK Wieliszew.

 

Rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich w 2020 roku nie mogła dojść do skutku z uwagi na trwającą pandemię. Dzięki podtrzymaniu decyzji o dofinasowaniu zadania przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy wsparciu współorganizatorów – Samorządu Województwa Mazowieckiego i Polskiej Sekcji CIOFF®, udało się zorganizować tegoroczną odsłonę Mazura w postaci sympozjum przeprowadzonego w formule on-line.

 

W ramach zadania, przy współudziale MKDNiS oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Zespołów Folklorystycznych CIOFF®, która w 2020 roku obchodziła 50-lecie działalności, powstały nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych. Ich autorem jest Przemysław Marcyniak – instrumentalista, dyrygent, aranżer i kompozytor, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF®. Opracowania zostaną udostępnione już wkrótce m.in. na stronach Komisji ds. Tańców Polskich. W ramach sympozjum wysłuchaliśmy fragmentów nowych aranżacji, obejrzeliśmy prezentację układów tanecznych do nowych kompozycji w wykonaniu par turniejowych ZTL „Promyki”, sam autor zaś przybliżył idee i inspiracje towarzyszące powstawaniu materiału. W panelu naukowym sympozjum, zatytułowanym Utwory polskich kompozytorów w praktyce tanecznej – od spektakli do turniejów tańców polskich, udział wzięli dr hab. Tomasz Nowak oraz dr Agnieszka Chwiłek (oboje z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego). Wygłosili wykłady: Krakowiak i jego stylizacje w twórczości kompozytorów polskich, a także Mazurki na Parnasie, czyli o tańcach polskich w XIX-wiecznym cyklu sonatowym.

 

W części poświęconej 20-leciu Mistrzostw Polski, organizacji ogólnopolskich konkursów tańców polskich, zmianom i rozwojowi ruchu tańców polskich oraz jego przyszłości, udział wzięli: Jan Łosakiewicz (Sędzia Ekspert Tańców Polskich, Wiceprzewodniczący PS CIOFF®, autorytet w dziedzinie polskich tańców narodowych, współodpowiedzialny za reaktywowanie turniejów tańców polskich oraz ich współczesny rozwój, kierownik ZPiT UW „Warszawianka”), dr Dariusz Skrzydlewski (dyrektor rozgrywanych w Wieliszewie od 2000 roku konkursów tańców polskich MAZUR / Mistrzostw Polski, Sędzia Konsultant, Komisarz Regionu Centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® obejmującego województwo mazowieckie, dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie i kierownik ZTL „Promyki”), Kamil Rząca (9-krotny Mistrz Polski w Tańcach Polskich, choreograf i instruktor taneczny – od 2016 roku związany z ZTL „Promyki”, opiekun par konkursowych), dr hab. Tomasz Nowak (etnomuzykolog, antropolog tańca, ekspert PS CIOFF®, członek International Council for Traditional Music przy UNESCO i Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, konferansjer wielu edycji konkursów i mistrzostw Polski w tańcach polskich). Gośćmi specjalnymi (on-line) panelu byli: Mariusz Krupiński z Olsztyna, Jarosław Wojciechowski z Warszawy, Piotr Kulka i Jagoda Banaś z Poznania oraz Ewa Miś-Krzemińska z Nowej Rudy. Wspomnienia zilustrowano materiałami archiwalnymi – zdjęciami i fragmentami nagrań filmowych, w tym zarejestrowanym w 1994 roku konkursem tańców polskich w Olsztynie, pierwszym po reaktywowaniu zmagań turniejowych w latach 90.

 

MAZURA 2020 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przedsięwzięcie wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego – współorganizator zadania – oraz Polska Sekcja CIOFF®.

 

Mazur 2020 logotypy (miniaturka) 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close