Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich w Wieliszewie od 17 lat – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja wykracza poza granice Polski i zapowiada się wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem przed festiwalową publicznością zaprezentuje się zespół polonijny – Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna (rejon wileński, Litwa). Tradycyjnie region Mazowsza reprezentować będą gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. W programie również koncert Kapeli Dorosza, kultywującej tradycje muzyczne Mazowsza oraz stoiska twórców ludowych oferujące bezpłatne warsztaty rękodzieła. Wydarzenie zainauguruje gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które potrwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 roku.

 

Hala Sportowa w Wieliszewie, ul. Modlińska 65

Piątek, 10 listopada 2017
godz. 16.00-17.30 warsztaty z twórcami ludowymi (stoiska otwarte również w trakcie koncertów)

godz. 18.00-20.30 otwarcie Festiwalu, inauguracja gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, koncerty folklorystyczne

 

WSTĘP WOLNY.

 


PERŁA WIELŃSZCZYZNY

Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie Polski, np. Kurpie/Mazowsze, Podhale/Małopolska czy Kaszuby/Pomorze. Od lat planowaliśmy sięgnąć jeszcze dalej – do tradycji ludowych terenów wchodzących w skład I i II Rzeczypospolitej. Tegoroczna edycja Festiwalu zapowiada się wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem przed festiwalową publicznością zaprezentuje się zespół polonijny – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna – największy w rejonie wileńskim i jeden z największych na Wileńszczyźnie. Tradycyjnie region Mazowsza reprezentować będą gospodarze – Zespół Tańca Ludowego PROMYKI, największy zespół folklorystyczny w Powiecie Legionowskim. Zarówno litewski rejon Wileńszczyzny,  jak i polski region Mazowsza, stanowią obszary niezwykle ważne dla polskiej historii i tożsamości kulturowej, o niezwykle bogatej i złożonej ludowości.

 

Zespół Tańca Ludowego PROMYKI jest reprezentacyjną grupą artystyczną Gminy Wieliszew, kultywującą na scenie tańce, pieśni i obrzędy ludowe naszego kraju oraz polskie tańce narodowe. Powstał w Wieliszewie jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru. W Zespole w czterech grupach wiekowych (przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna, dorośli) tańczy około 150 osób z Wieliszewa i okolic. Członkowie Zespołu z dużym powodzeniem uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańca Polskiego w Formie Towarzyskiej, których są wielokrotnymi laureatami. Nasze pary kilkukrotnie sięgały po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, tytuł Najlepszego Zespołu i Najlepszego Choreografa w poszczególnych kategoriach tych zmagań.

 

W skład repertuaru Zespołu wchodzą tańce i pieśni kilkunastu regionów Polski (wszystkie w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych): polonez z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce i zabawy Starej Warszawy, krakowiak, tańce kaszubskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Górali Żywieckich i Kurpi Białych.

 

Swoimi tańcami „Promyki” uświetniają wiele imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym, pozosta-wiając moc niezapomnianych wrażeń a ich młodość, radość, wdzięk i entuzjazm urzekły już niejednego widza. Tancerze i śpiewacy sławiąc rodzimą kulturę i tradycję na różnych scenach koncertowych Polski i świata (Europa, Azja, Afryka), są znakomitą wizytówką Gminy Wieliszew. Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Grecji, Macedonii i Hiszpanii. Najdalszymi jak dotąd wyprawami zagranicznymi Zespołu były: udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Indiach (trzykrotnie), występy w azjatyckiej części Turcji, na festiwalach tanecznych w Maroku oraz Korei Płd. „Promyki” występowały także gościnnie u Polonii na Białorusi oraz na Łotwie.

 

W roku 2013 Zespół obchodził jubileusz 15-lecia działalności, dając z tej okazji dwugodzinny koncert galowy, w trakcie którego zaprezentował niemal cały 15-letni dorobek – tańce z trzynastu regionów Polski. Specjalnie na tę okazję do Wieliszewa przybył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, nagradzając kierownictwo i instruktorów Zespołu za wkład w szerzenie kultury i propagowanie polskiego folkloru oraz przyznając „Promykom” medal PRO MASOVIA za wybitne zasługi i działalność dla rozwoju Województwa Mazowieckiego. W roku 2018 Zespół będzie obchodził jubileusz 20-lecie istnienia.

 

kierownik, choreograf, instruktor zespołu i par turniejowych: Dariusz Skrzydlewski

instruktor i choreograf grup dziecięcych zespołu i par turniejowych: Kamil Rząca

instruktor wokalny, akordeon: Dariusz Golec

pielęgnacja i przygotowanie kostiumów: Barbara i Bogdan Lewiccy

 

Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna – największy w rejonie wileńskim i jeden z największych na Wileńszczyźnie. Został założony w 2004 roku w Niemenczynie i działa przy polskim Stowarzyszeniu „Hobby Folk” oraz przy Centrum Kultury i Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie. W zespole działa 5 grup, w których tańczy blisko 150 osób w wieku od 5 do 22 lat – uczniowie klas 1-12 ze szkół polskich, rosyjskich i litewskich, a także przedszkolacy i studenci. Trzon Zespołu stanowią uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, pozostali tancerze reprezentują siedem innych szkół. „Perła“ jest wielokrotnym uczestnikiem i laureatem różnorodnych festiwali, koncertów, konkursów i tradycyjnych świąt organizowanych w rejonie wileńskim i innych regionach Litwy. W roku 2016 zwyciężył w litewskim show telewizyjnym „Kadagys – Walki Tańców Ludowych“, w którym rywalizowały największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz zespół z Łotwy. Reprezentował ponadto Litwę i rejon wileński na festiwalach w Polsce, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, Czechach, na Łotwie i Ukrainie. W swoim repertuarze zespół ma tańce polskie, litewskie, białoruskie, ukraińskie, mołdawskie, rosyjskie, gruzińskie, łotewskie i… włoskie. Zespół sięga również swych najbliższych korzeni – repertuaru Wileńszczyzny.

 

Kierownik artystyczny i choreograf: German Komarowski

Choreografowie: Ewa Bartusewicz i Erwin Mieczkowski

 

 

MUZYCZNE KORZENIE MAZOWSZA
Poszczególne bloki taneczne rozdzieli koncert tradycyjnych form muzycznych – pieśni i utworów instrumentalnych w wykonaniu Kapeli Dorosza (tegorocznego laureata I miejsca w kat. Folklor-Kontynuacja 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą), kultywującej tradycje muzyczne wsi Mazowsza. Zespół przybliży publiczności tradycyjne instrumenty ludowe: harmonię pedałową, ligawki mazowieckie, fujarki i piszczałki bezotworowe, okarynę i ptaszki gliniane.

 

WARSZTATY LUDOWEGO RĘKODZIEŁA
Festiwal po raz pierwszy wzbogacony zostanie o prezentację współczesnego rękodzieła ludowego autorstwa twórców związanych z regionem Mazowsza. Warsztaty i stoiska poprowadzą twórcy ludowi rekomendowani przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie: Małgorzata Pepłowska z Węgrowa (wycinanka z opłatka, kwiaty z bibuły), Wiesława Bogdańska z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, Nowe latko – pieczywo obrzędowe); a także miejscowi twórcy czerpiący z inspiracji ludowych Mazowsza – Joanna Szymańska-Wajer z Wieliszewa (warsztaty z kołem garncarskim, wzory ludowe w ceramice użytkowej i artystycznej), Bogdan Potentas z Łajsk (rzeźba ludowa w drewnie). Stoiska zaoferują wzięcie udziału w bezpłatnych warsztatach (godz. 16:00-17:30) oraz możliwość zakupu wyrobów.

 

***

 

17 LAT FESTIWALU

 

Organizowany od roku 2001 w Wieliszewie Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję. Impreza odbywa się w hali sportowej w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – stanowiąc jednocześnie inaugurację jego gminnych obchodów – i ma swoją wierną publiczność.

W szesnastoletniej historii Festiwal gościł 25 zespołów pieśni i tańca z niemal wszystkich regionów etnograficznych kraju: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięciokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.

 

W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest tradycyjnie okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych. Od roku 2014 Festiwal nosi zaszczytne imię Stanisława Moniuszki. Tegoroczną edycję Festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zainauguruje gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które potrwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 roku.

 

 XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie (miniaturka)

 

 

organizatorzy: Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie / ZTL Promyki, Powiat Legionowski, Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

 

Tegoroczną edycję Festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close