Wersja do druku

Udostępnij

Już 5 i 6 września o godz. 18.00 w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje (kuratorka: Agata Siwiak, główny organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego) odbędzie się premiera spektaklu Projekt. Noce i dnie, będącego kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji „Rewolucji” spektakl Teraz jest czas cieszył się ogromnym powodzeniem i gościł m.in.wMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazywany był także podczas Malta Festival w Poznaniu.

W tym roku Mikołajczyk wraz z dobranym zespołem realizatorów – Małgorzatą Dziewulską (współpraca dramaturgiczna), scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem ikompozytorem Zbigniewem Kozubem – postanowił pójść o krok dalej. Seniorzy z chóru „Wrzos” będą mierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią ożyciu. Inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści MariiDąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie iniespełnienie.

W przedstawieniu weźmie udział piętnastu seniorów ze swoim choreografem Mikołajem Mikołajczykiem. Zakrzewski Zespół wspierać będą również wybitni artyści, tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. W niecodziennym gatunku scenicznym, który można nazwać teatrem uczestnictwa, powstanie wspólny język. „A może się warto w życiu zapamiętać, żeby choć te parę tygodni przeżyć tak, że się o nich pamięta przez całe życie”.

Współpraca: Zakrzewski Dom Kultury „Dom Polski”, Art Stations Foundation / Stary Browar Nowy Taniec Pokazy spektakli w Zakrzewie: 5, 6 września, godzina 18.00

Pokazy spektakli w Starym Browarze w Poznaniu w Poznaniu: 8,9 grudnia

Więcej o projekcie Wielkopolska: Rewolucje/2013


Ø Wielkopolska: Rewolucje

Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe . To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji.

(Agata Siwiak, kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje)

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program Wielkopolska: Rewolucje narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych edycji „Rewolucji”, które wnajbliższych dwóch latach zorganizowane będą w ramach Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem „Budzika” jest Departament Kultury UMWW.

Do tej pory w ramach Rewolucji powstało sześć projektów zrealizowanych w wielkopolskich wsiach i miasteczkach przez twórców: Joannę Warszę, Mikołaja Mikołajczyka, Janusza Orlika, Magdę Hasiak, Antoniego Beksiaka, Bartka Frąckowiaka i Monikę Jakubiak, reprezentujących rozmaite media – sztukę performatywną, film, muzykę, modę czy design. Efekty pracy „rewolucyjnej” z roku 2012 zostały zaprezentowane na tegorocznej edycji Malta Festival Poznań w ramach Generatora Malta.

Kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje:

Agata Siwiak: Rocznik 1974. Kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych iinterdyscyplinarnych. „Należy do tych kuratorów, którzy festiwal traktują jako dzieło sztuki konceptualnej, dyskursywnej. Jej autorskie projekty zawsze koncentrują się na wybranym zagadnieniu czy problemie, z którym muszą zmierzyć się zaproszeni artyści” (strona Europejskiego Kongresu Kultury). Od 2012 roku kuratoruje dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego program społeczno-artystyczny Wielkopolska: Rewolucje. Kuratorka projektu Trickster 2011 – programu performatywnego Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (priorytetowego wydarzenia wramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku). W latach 2008 i 2009 była dyrektorem artystycznym Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) i wicedyrektorem Miejskiej Instytucji Kultury Miasto Dialogu wŁodzi. Wlatach 2004–07 związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym szefowała festiwalowi baz@rt oraz zajmowała się impresariatem i projektami międzynarodowymi. Wlatach 2002–04 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wraz z Pawłem Miśkiewiczem organizowała Festiwal EuroDrama. Członkini rady programowej IETM / Network for Contemporary Performing Arts w Krakowie (2011) oraz zespołu eksperckiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Wykłada w Katedrze Teatru, Dramatu i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi specjalizację dla kuratorów teatralnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close