Wersja do druku

Udostępnij

Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty Renaty Piotrowskiej-Auffret znalazło się w repertuarze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jako część spektaklu Trzy kobiety, poświęconego życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Na pełen spektakl składają się opowieści trzech reżyserek-aktorek: Magdy Miklasz Patrzę, patrzę, patrzę, Izolatka Konrada Ewy Rucińskiej i wspomniana praca Piotrowskiej-Auffret. Projekty pierwotnie powstały w ramach wydarzenia Labirynt zwany Wyspiański, części festiwalu Wyspiański Wyzwala.

 

Premiera spektaklu Trzy kobiety już dziś, 24 stycznia o godz. 19.00 na Scenie Miniatura. Kolejne spektakle będą grane: 25 stycznia, 9, 10, 22 i 23 lutego oraz 15 i 16 marca.

 

Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty to intymne spotkanie z Wyspiańskimi. Jest to praca z pogranicza performansu i choreografii eksperymentalnej, zestawiająca ciało Stanisława z ciałem Teosi, żony Wyspiańskiego, uwspółcześniona opowieść żony o mężu, w której tekst przeplata się z ruchem, a proces rozkładu i umierania ciała Wyspiańskiego z procesem więdnięcia kwiatu.

 

Choroba Wyspiańskiego była tabu przez wiele lat. Tak jak jego relacja z żoną. Choroba towarzyszyła nieustannie ich związkowi. Była to relacja dwojga ludzi, oscylująca między życiem a śmiercią, między żywiołowym działaniem a uważnym patrzeniem. Jak Teosia zapisałaby wspomnienia o Wyspiańskim? Jak mówiłaby o jego ciele? Co uniwersalnego, dotyczącego nas współcześnie mogłoby być treścią zapisków? Fikcyjne wspomnienia Teosi o Stanisławie, jego ciele i chorobie są w spektaklu linią przewodnią. Teksty ściśle odwołują się do fragmentarycznej wiedzy, jaką dziś można posiadać o Wyspiańskich na podstawie świadectw rodziny, kolegów i lekarzy.

 

Koncepcja, teksty, reżyseria, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret

Wykonanie i współpraca: Aleksandra Osowicz

Muzyka: ludowa, Marcin Janus

Kostium, scenografia, video: Katarzyna Fabińska

Konsultacje merytoryczne: Monika Śliwińska

Wsparcie merytoryczne i trening (polskie tańce tradycyjne): Piotr i Bogumiła Zgorzelscy

Produkcja: Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close