Informujemy, że wkrótce do ogólnopolskiej dystrybucji trafi Słownik tańca współczesnego pod redakcją Małgorzaty Leyko i Joanny Szymajdy, przy współpracy Tomasza Ciesielskiego. Publikacja ukazuje się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Słownik tańca współczesnego to pionierska na rodzimym rynku wydawniczym propozycja obejmująca kompleksową wiedzę dotyczącą tańca od początku XX wieku do chwili obecnej, a w wymiarze geograficznym koncentrująca się na polskich dziejach tańca w perspektywie międzynarodowej. W publikacji szczególną uwagę poświęcono przypadającym na minione dwie dekady najnowszym zjawiskom w polskim środowisku tanecznym, które dotychczas nie zostały zaprezentowane w sposób holistyczny, co służy ukazaniu różnorodności i intensywności, z jaką rozwija się młody taniec w Polsce. Ukazaniu się Słownika… towarzyszyć będzie otwarte spotkanie połączone z dyskusją, które odbędzie się w Warszawie we wtorek 14 marca o godz. 16.00 w Instytucie Sztuki PAN. Wezmą w nim udział redaktorki prof. dr hab. Małgorzata Leyko oraz dr Joanna Szymajda, a poprowadzi je prof. dr hab. Joanna Krakowska. Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.

Wersja do druku

Udostępnij

Więcej o Słowniku tańca współczesnego:

Redagowany przez uznaną teatrolożkę – profesor Małgorzatę Leyko oraz adiunktkę w Instytucie Sztuki PAN – dr Joannę Szymajdę, Słownik tańca współczesnego zawiera cztery kategorie haseł. Pierwszą z nich stanowią hasła obejmujące organizację strukturalną dzieła sztuki tanecznej, drugą – hasła będące wyjaśnieniem nazw form i gatunków charakteryzujących style i konwencje. Trzecia kategoria obejmuje techniki i szkoły tańca oraz zagadnienia związane z ciałem w tańcu-ruchu; w tym taniec jako formę terapii. Ostatnią z kategorii są hasła faktograficzne. Składają się na nią biogramy osób tańczących, tworzących choreografię, scenografię lub zajmujących się badaniami nad tańcem. W tej kategorii umieszczono również zespoły tańca, festiwale i instytucje podtrzymujące rozwój tańca współczesnego w poszczególnych krajach i regionach.

Hasła Słownika zamieszczone zostały w układzie alfabetycznym, a dla łatwiejszego dostępu do treści przyjęto system odsyłaczy pozwalający na łączenie między sobą, a tym samym poszerzenie informacji z danego zakresu wiedzy. Hasła posiadają również szczegółową bibliografię zarówno polsko- jak i obcojęzyczną. W przypadku niektórych zagadnień wymagane było opracowanie autorskie, co wynika z dynamicznego i ewoluującego kształtu dyscypliny, jaką są studia nad tańcem. Suplementem Słownika… jest znajdujący się w aneksie Słowniczek podstawowych terminów baletowych – zawierający wyjaśnienia terminów dotyczących klasycznej techniki tańca. Jakkolwiek terminy te powstały w XIX wieku, to nadal są stosowane przez praktyków tańca klasycznego.

Jak pisze w swojej recenzji prof. dr hab. Ewa Wycichowska:

 „Słownik tańca współczesnego” to znakomita inicjatywa naukowa i redakcyjna. Zrealizowany projekt jest właściwym odpowiednikiem europejskich wydawnictw z różnych dziedzin sztuki, mogącym śmiało z nimi dialogować. Spowodowana wieloletnim historycznym opóźnieniem luka ma szansę zapełnić się pracą kumulującą wiedzę zarówno o czasach przeszłych, jak i zjawiskach bieżących, często wypływających z tradycji. Zaproponowany układ tematyczny haseł pozwala na wnikliwe dotarcie do treści poznawczych, często dotyczących zagadnień dotąd w Polsce niedefiniowanych. Tym większa odpowiedzialność stanęła przed zespołem redakcyjnym, który musiał podjąć kluczowe decyzje nie tylko na etapie redagowania haseł, ale już podczas wstępnego wyboru i selekcji uwzględnianych informacji.

Zachęcamy do obejrzenia rekomendacji prof. Ewy Wycichowskiej na kanale YT Wydawnictwa UŁ:


Więcej o książce: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/slownik-tanca-wspolczesnego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close