Wersja do druku

Udostępnij

 W dniach 29 czerwca – 5 lipca w Świnoujściu odbędzie II edycja Festiwalu Szalone Lato Tańca – Dance Yourself. Artstyczne kierownictwo festiwalu objęła Berenika Jakubczak – artystka tancerka, absolwentka, warszawskiej Szkoły Baletowej,  Wyższej Szkoły Promocji Wydziału Reklama oraz Royal Academy of Dance Benesh Institute w Londynie, aktualnie choreolog asystent w Polskim Balecie Narodowym.

 

W programie Festiwalu odbędą się między innymi spotkania i prezentacje związane z baletem i współczesną sztuką tańca.  Publiczność Świnoujścia będzie miała wyjątkową okazją zobaczenia spektakli tańca współczesnego podczas dwóch wieczorów: Wieczoru Młodych Choreografów i Wieczoru Awangardy. Wśród festiwalowych wydarzeń wielokulturowe pokazy tańca w Wieczorze Różnych Kultur – uczestnicy poznają niezwykle ciekawe i zaskakujące prezentacje inspirowane różnymi kulturami, technikami i stylami, tańce: od klasycznych pas, jazzu poprzez taniec brzucha, salsę, sambę, flamenco czy też breakdance. W Sali Teatralnej MDK odbędzie się multimedilane Spotkanie z Artystą Tańca – poznać będzie można kulisy artystycznego życia znakomitych artystów tancerzy, choreografów. Dla miłośników kina zaplanowany jest Wieczór z Filmem Tańca zaprezentowana w jego ramach zostanie sylwetkaukraińskiego choreografa – Radu Poklitaru.

 

Jako niezależne wydarzenia towarzyszące festiwalowi, odbędą się pięciodniowe warsztaty taneczno–chorograficzne z  udziałem dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów – tancerzy amatorów i miłośników tańca, które poprowadzą m.in. Anna Akabali z Turcji, Raynel Fernandez Ballester z Kuby, Edilson Ribeiro de Lima z Brazylii, Dariusz Popielarski z Francji czy Anna YOUYA Jujka jurorka programu Got to Dance – Tylko Taniec.  Uczestnicy pięciodniowych warsztatów, na zakończenie festiwalu, zaprezentują na scenie zdobyte umiejętności w pokazie Świnoujście Miastem Tancerzy.  

 

Winauguracyjnym Wieczorze Młodych Choreografów swoje choreografie zaprezentują m.in. Robert Bondara, Anna Hop, Katarzyna Kubalska, Bartosz Zyśk. Przedstawiając niektórych: RobertBondara tancerz i choreograf, wystawiał już kilkakrotnie swoje choreografie w repertuarze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Podobnie Anna Hop – tancerka i choreografka, w roli choreografa zadebiutowała w 2010 roku na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, pracą W malinowym chruśniaku do muzyki Marka Grechuty i Takehisy Kosugi, podczas II Warsztatów Choreograficznych Kreacje 2. Od tamtej pory Hop co roku prezentuje swoje miniatury choreograficzne: w 2011 Temat strachu do muzyki Kenjiego Eno (Cinematic Orchestra Remixes, Kreacje 3), w 2012 LAB V do rozrywkowej muzyki lat 50. (Kreacje 4), w 2013 COLLARS, muz. Meredith Monk (Kreacje 5). Wymienione i inne choreografie Anny Hop będą mieli okazję zobaczyć widzowie Festiwalu w Muszli Koncertowej przy Nadmorskiej Promenadzie w Świnoujściu, we wtorek 1 lipca 2014 roku.

 

W Wieczorze Awangardy Stowarzyszenie Artbale zaprasza na trzy spektakle. Pierwszy spektakl The Conspiracy – w choreografii Pauliny Święcańskiej i Magi Radłowskiej, będący przenikliwą i intensywną próbą zbadania zależności między przemocą i jej medialnym wizerunkiem. Spektakl łączy w sobie dwa przeciwstawne uczucia: z jednej strony współczucie dla ofiary, z drugiej zaś fascynację katem. Tancerki w kontekście współczesnych wydarzeń i ich odbicia w kulturze masowej, w wyzwalający sposób próbują odpowiedzieć na pytania: Gdzie kończy się ryzykowna zabawa w teatr a zaczyna realny gwałt? Czy sztuka ma prawo przetwarzać przemoc i tworzyć z niej dzieło sztuki? Jak daleko można się posunąć w prowokacji przemocą i cierpieniem? Czy istnieje coś takiego jak pornografia zbrodni?

 

Drugi spektakl, 50 twarzy Ewy, jest choreografią zbiorową: Magi Radłowskiej, Pauliny Święcańskiej i Elwiry Piorun. Trzy kobiety. Trzy wcielenia. Trzy kompletnie różne konteksty społeczno-kulturowe bohaterek spektaklu, to kobiety tak różne jak różne jest ich pochodzenie, środowisko w którym żyją oraz relacje z mężczyznami. Kobiety zamknięte, kobiety wyzwolone, kobiety delikatne, kobiety silne i niezależne, kobiety dominujące i kobiety zdominowane. Tancerki poszukują odpowiedzi na pytanie o oblicze kreacji kobiecości w mediach i kulturze. Ile twarzy ma współczesna „Ewa”? Obie choreografie zaprezentowane zostały przez Teatr Zawirowania w Warszawie.

 

Trzecim choreografem oraz wykonawczynią podczas Wieczoru Awangardy, będzie Kaya Kołodziejczyk – tancerka i choreografka, która występowała w spektaklach twórców takich jak Anne Teresa De Keersmaeker, William Forsythe, Trisha Brown, Iwona Pasińska czy Mariusz Treliński. Wśród jej autorskich realizacji choreograficznych znajdują się m.in. Audycja IV do muzyki Andrzeja  Krzanowskiego, Oh, Noh do muzyki Szymona Brzóski, Opera Harnasie na podstawie Krzesanego Wojciecha Kilara i Harnasi Karola Szymanowskiego. Jako wykładowca współpracuje z HfMDK we Frankfurcie nad Menem, P.A.R.T.S. w Brukseli i jest gościnnym pedagogiem w wielu renomowanych teatrach na świecie.

 

To tylko niektóre z artystycznych propozycji programu II Festiwalu Szalone Lato Tańca – Dance Yourself. Wieczorami zaś uczestnicy, wykonawcy, goście i tancerze Festiwalu będą spotykali się na Nocnych Klubowych Spotkaniach z Muzyką i Tańcem w Klubie Festiwalowym – Jazz  Club Scenaw Świnoujściu przy ul. Armii Krajowej 3, który oprócz specjalnego programu na każdy wieczór zapewni, znaną wszystkim, prawdziwą atmosferę klubu jazzowego z dawnych lat, tym razem uzupełnioną o świat ludzi związanych ze sztuką tańca (w tym – tańca jazzowego).

 

GRAFIK WARSZTATÓW

 

Festiwal odbędzie się przy wsparciu i pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Świnoujscie Janusza Żmurkiewicza, we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Świnoujściu.

 

Więcej informacji: www.dance.org.pl 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close