Wersja do druku

Udostępnij

W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia 5 czerwca odbędzie się premiera spektaklu Tiki i inne zabawy w reżyserii i choreografii Dominiki Knapik. Dla artystów za punkt wyjścia i główną inspirację przedstawienia posłużyła twórczość Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej, eksplorowana pod względem jej teatralnej formy.

 

Grupę terapeutyczną tworzą różni bohaterowie z dramatów Czechowa – dochodzi do spotkania niemożliwego: Płatonow zafunkcjonuje w jednej przestrzeni zarówno z Iwanowem, jak i Raniewską (Wiśniowy sad). Trzy Siostry skonfrontują się z Borkinem (Iwanow), a Szarlotta (Wiśniowy sad) zestawiona będzie z Trigorinem (Mewa). Te Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami, z jakimi zostali zdiagnozowani przez twórców przedstawienia: depresją, chorobą dwubiegunową czy histerią. Sytuacja terapii grupowej jest tutaj środkiem do zbudowania relacji między bohaterami.

 

To delikatny temat i nie chcemy w żaden sposób go ironizować (…). To również tabu społeczne – na szczęście ono powoli pęka i ludzie przestają się wstydzić tego, że chodzą na terapię. W spektaklu staramy się badać ramy i konwencje teatralne, a temat traktujemy poważnie i z szacunkiem, choć jest tu też trochę dowcipu – mówi reżyserka Dominika Knapik.

 

Tiki i inne zabawy 

 

Premiera 5 czerwca o godz. 19.00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 6 i 7 czerwca.

 

Spektakl na podstawie wybranych fragmentów z dramatów Antona Czechowa: MewaWujaszek WaniaWiśniowy sadTrzy siostryIwanow w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej.

 

Twórcy:

 

Reżyseria i choreografia: Dominika Knapik

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Scenografia: Bartholomӓus M. Kleppek 

Muzyka: Łukasz Jędrzejczak

Kostiumy: Karolina Mazur

Reżyseria światła i video: Wolfgang Macher 

Harfa live: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz 

Asystenci reżyserki: Blanka Starzycka, Damian Zieleziński

 

Obsada:

 

Płatonow: Mateusz Kowalski

Raniewska: Anna Nabiałkowska

Iwanow: Izabela Cześniewicz

Trigorin: Artur Borkowski

Borkin: Mateusz Flis (gościnnie)

Olga: Agnieszka Dziewa

Masza: Monika Rostecka

Irina: Sandra Kromer-Gorzelewska

Nina: Agnieszka Charkot

Szarlotta: Eloy Moreno Gallego

Terapeutka: Paulina Jóźwin

Terapeuta: Jan Kochanowski

Harfistka: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (gościnnie)

 

Bilety są dostępne na stronie www.bilety.pantomima.wroc.pl.

 

Więcej na temat spektaklu: https://pantomima.wroc.pl/spektakle-pantomima/tiki-i-inne-zabaw/.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close