Wersja do druku

Udostępnij

Gościem IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog – Wrocław” będzie wybitny flamandzki choreograf Alain Platel, który pokaże dwa spektakle En avant, marche! (14-15 października 2017) oraz nicht schlafen (17-18 października 2017).

 

En avant, marche!

Spektakl En avant, marche! jest wspólnym dziełem reżyserów: Alaina Platela i Franka Van Laecke oraz muzyka Stevena Prengelsa. W spektaklu artyści sięgają do tradycji grup muzycznych, które przez dziesięciolecia były ważną częścią lokalnego życia społecznego i kulturalnego. Zespół muzyczny, klub muzyczny, orkiestra dęta stają się tutaj symbolem wspólnoty, poprzez którą opowiedzieć można uniwersalną historię ludzkiego życia. W En avant, marche! publiczność widzi, jak członkowie małych społeczności, pomimo konfliktów, osobistych ambicji, relacji miłosnych, różnic pokoleniowych i światopoglądowych, starają się za wszelką cenę być razem i wspólnie iść naprzód. Bycie razem jest tutaj wartością nadrzędną i wielką inspiracją dla naszej, coraz bardziej podzielonej wspólnoty. Aktorzy, tancerze, muzycy i lokalni artyści (muzyka grana jest na żywo z udziałem lokalnych zespołów muzycznych) tworzą jeden zespół, wspólnotę, której językiem jest ludzkie ciało traktowane jak instrument muzyczny. Centralną postacią spektaklu jest umierający trębacz, postać zainspirowana bohaterem dramatu Luigiego Pirandella Człowiek z kwiatem w ustach, który musi pożegnać się ze swoim zespołem i ze swoim instrumentem. Czy jest on jeszcze członkiem wspólnoty?

Więcej

 

nicht schalfen

Natomiast nicht schalfen stanowi apokaliptyczną wizję współczesności, w której toczy się nieustanna walka nie tylko o przestrzeń życiową, ale także o własne miejsce w nowej, tworzącej się właśnie hierarchii. Punktem wyjścia dla spektaklu Alain Platel uczynił muzykę austriackiego kompozytora Gustava Mahlera. To właśnie w jej agresji i nerwowości, pasji i tęsknocie za utraconą harmonią odnalazł inspiracje do spektaklu, będącego mroczną opowieścią o naszej współczesności. Jest to radykalnie piękna opowieść o cierpieniu i śmierci, o upadku cywilizacji i próbach odbudowania relacji na gruzach dawnego świata. Grupa mężczyzn gromadzi się wokół drewnianego ołtarza, na którym leżą trzy martwe konie, aby spełnić rytuał. Kim oni są? Z jakiego świata po katastrofie pochodzą? Kim jest znajdująca się pośród nich kobieta? Czy zostanie złożona w ofierze na ołtarzu ich upadającej męskości? To tylko niektóre pytania, które pojawiają się w trakcie oglądania najnowszego spektaklu Alaina Platela. I chociaż jesteśmy obserwatorami dziwnego rytuału jakiegoś prymitywnego plemienia, to trudno nie odnieść wrażenia, że jest to opowieść z bardzo bliskiego nam świata. Patrząc na tancerzy, którzy dosłownie rozszarpują swoje ubrania, trudno nie widzieć w nich tych wszystkich mieszkańców peryferii naszego świata, dla których katastrofa już się wydarzyła, którzy nie oczekują już wojny, bo stała się ona ich realnym doświadczeniem.
Więcej

 

Warto przypomnieć, że Alain Platel w 2011 roku prezentował już na „Dialogu” queerową Gardenię, zrealizowaną, podobnie jak En avant, marche!, wspólnie z Frankiem Van Laecke. Polska publiczność wciąż pamięta jednak przejmujący, filozoficzny taneczny VSPRS, który w 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu „Kontakt” zdobył I nagrodę i do dziś jest jednym z najważniejszym spektakli teatru tańca, jakie były pokazywane w naszym kraju. Zespół Platela les ballets C de la B wystąpił w Polsce ponownie w 2010 roku podczas pierwszej edycji Malta Festival Poznań po zmianie formuły – w ramach idiomu „Teatr flamandzki”. Pokazał wówczas Out of Context. For Pina, łączący estetykę tańca flamandzkiej fali i niemieckiego teatru tańca, a także swoisty hołd dla Piny Bausch i traktowania przez nią międzyludzkich relacji –  jednocześnie w sposób bolesny i z ogromnym zrozumieniem oraz wyczuciem.

 

Recenzja Gardenii w miesięczniku „Teatr” (Julia Hoczyk)

 

Recenzja Gardenii na dwutygodnik.com (Joanna Targoń)

 

Recenzja C(h)oeurs na dwutygodnik.com (Piotr Gruszczyński)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close