Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 22 listopada i w piątek 23 listopada o godz. 19.00 wrocławski Teatr Pieśń Kozła zaprasza do Teatru Polskiego (ul. Gabrieli Zapolskiej 3) na premierowe pokazy swojej najnowszej produkcji, Anty-Gone TRYPTYK. Spektakl w reżyserii Grzegorza Brala oraz w choreografii Juliena Touati (I część) i Melanie Lomoff (II i III część) jest jednym z największych projektów teatralnych TPK. Składa się on z trzech zupełnie różnych części, skoncentrowanych wokół dzieła Sofoklesa i połączonych w jedno widowisko. Będzie to niezwykła fuzja środków artystycznych: ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny balet współczesny, kilkanaście pieśni operowych oraz surowe rytmy bębnów. W wydarzeniu bierze udział 30 artystów – oprócz aktorów Teatru Pieśń Kozła wystąpią aktorzy, tancerze, wokaliści i muzycy z Japonii, Niemiec i Włoch.

 

Będzie to przedstawienie hybrydowe. Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń. Sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w naszych poszukiwaniach, a z myślą wystawienia Antygony noszę się od 20 lat. Teraz wreszcie mamy okazję, by to zrobić, wykorzystując zasobny arsenał środków ekspresji

Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła, reżyser Anty-Gone TRYPTYK

 

Bezpośrednią inspiracją do spektaklu stał się średniowieczny bęben wikingów.

 

Okazało się, że to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W „Anty-Gone” wykorzystamy siedem replik takich bębnów – wyjaśnia Grzegorz Bral.

 

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, lecz każda część mogłaby stanowić osobny spektakl. Pierwszy akt – Siedem bram Tebopisuje brutalny świat pokazany z punktu widzenia Kreona. Tę część wypełni ostra, ciężka muzyka, z elementami rocka i jazzu, którą twórcy nakładają na antyczne stopy metryczne.  

 

Druga część, zatytułowana Anty-Gone, obrazująca świat z punktu widzenia tytułowej bohaterki, będzie miała zupełnie inny charakter, lekki i subtelny, łączący współczesny balet z operą. Tancerzy poprowadzi wybitna choreografka Melanie Lomoff, występująca na najważniejszych scenach Europy, ale doskonale znana też z Brave Festival, wieloletnia współpracowniczka flamandzkiego twórcy, Alaina Platela, i jego zespołu les ballets C de la B.

 

Finał, najkrótsza, bo tylko 20-minutowa, ale też najbardziej intensywna część spektaklu, to Ekstaza. Na scenie pojawią się wszyscy artyści tworzący spektakl. Będzie to zderzenie dwóch światów, pierwiastka męskiego i kobiecego, ale też nieokiełznanych ambicji i materializmu z potrzebą duchowości.

 

Uwaga! Spektakl dla widzów od 18. roku życia.

 

Reżyseria: Grzegorz Bral

Dramaturgia: Alicja Bral

Kompozycja I części: zespół pod opieką Radosława Nowakowskiego

Gitara elektryczna: Kamil Abt

Perkusja: Przemysław Michalak

Kompozycja muzyczna II i III części: Maciej Rychły

Aranżacja muzyczna II części: Maciej Rychły i Przemysław Michalak

Choreografia I części: Julien Touati

Choreografia II i III części: Melanie Lomoff

Kostiumy: Alicja Gruca

Scenografia: Robert Florczak i Grzegorz Bral

Tłumaczenia greckich partii I części: Dimitris Varkas

Dźwięk: Waldemar Trzaska

Światła: Wojciech Maniewski

Projekt plakatu: John Weston Group
Autor rzeźby (plakat): Roland Grabkowski

 

Aktorzy:

 

I i III część: Kamil Abt, Anu Almagro, Gabriel Almagro, Mikołaj Bońkowski, Jakub Lechki, Dominik Kujawa, Bogdan Koca, Julien Touati, Przemysław Michalak, Dimitris Varkas

II i III część: Volodymyr Andrushchak, Paweł Frasz, Piotr Gałek, Anna Grycan, Aleksandra Michniewicz, Urszula Milewska, Łukasz Wójcik, Natalia Voskoboynikov, Malwina Maławy – wiolonczela

Tancerze:

 

II i III część: Eleonora Accalai, Ludovica Di Santo, Maya Gomez, Sophie Hutchinson, Patryk Jarczok, Risa Kojima, Heung Won Lee, Gieorgij Puchalski, Ahmed Slimani, Dominika Stróżewska, Rebecca Wolbeck, Chiara Zanaga

 

Więcej o Teatrze Pieśń Kozła: piesnkozla.pl

 

Czas trwania:  3 godz. 20 min. z przerwami

 

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Partnerem premiery jest Teatr Polski we Wrocławiu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close