Wersja do druku

Udostępnij

W ramach polsko-austriackiego programu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange oraz Laboratorium Ruchu 2016 Centrum Inicjatyw Artstycznych i Stowarzyszenie „Jest Człowiek” zapraszają w sobotę 18 czerwca o godz. 19.00 do CIA (ul. Tęczowa 79/81) na performans taneczny Think Fish cieLaroque/Helene Weinzierl.

 

O spektaklu:

Spektakl opowiada komiczno-absurdalną historię pewnego ignoranta, jego żony i ich akwarium. Para egzystuje obok siebie a ich związkowi brakuje harmonii. Trzy istoty, próbując porozumieć się ze sobą, uderzają bezwładnie, niczym fale o brzeg. Nie wiadomo, jaka jest ich rola, ani kim są. Robią wszystko, by zająć obce terytorium. Może to ryby?

 

Para je posiłek ryby. Para jest tak bardzo zajęta jedzeniem, ale też  sobą, swoimi problemami i manipulacjami, że nie zauważa ryb w akwarium. Jedną z nich właśnie para spożywa, nie myśląc o tym, że każda z ryb ma własne życie, imię i problemy. Tę dziwną przestrzeń wypełnia dynamika trójkąta. Para rozmawia i patrzy na akwarium. „Kanibale, my ryby – nie mięso”, myślą ryby i dalej próbują zdobyć stały ląd. Z rozmowy widzowie dowiadują się, że mężczyzna ma na imię Otto a jedna z ryb Wanda. „To czyste szaleństwo” – powiecie teraz. – „Tak, i macie całkowitą rację. Ale nie zapominajcie, że wszyscy siedzimy w tej samej łodzi.”

 

koncept i choreografia: Helene Weinzierl

taniec: Yuri Korec, Viviana Escalé (lub Emil Leeger)

muzyka: Oliver Stotz

światła: Peter Thalhamer

koprodukcja: Festival Junge Künstler Bayreuth, KosmosTheater Wien, tanzimpulse Salzburg oraz Theater im Ballsaal Bonn

 

Helene Weinzierl w roku 1995, po dziesięcioletniej pracy jako tancerka założyła kompanię cieLaroque/Helene Weinzierl, z którą odwiedziła liczne festiwale m.in. w USA, Japonii, Ameryce Południowej, Singapurze, Rosji i w całej Europie, goszcząc w ponad 200 miastach. Jest dyrektorką artystyczną festiwalu per.form>dwww.tanzimpulse.at). Niektóre z projektów grupy łączą taniec i grę aktorską, inne z kolei – operują wyłącznie jasnym i intensywnym językiem ruchowym. W ostatnich latach, obok tych środków wyrazu, artystki i artyści stosują także wideo oraz metody twórcze z innych dziedzin. Prawie wszystkie produkcje są sztuką zaangażowaną.

Helene Weinzierl: „Pusta przestrzeń stanowi dla mnie, jako tancerki i choreografki, swoistą carte blanche dla moich prac. Gdy tylko tę przestrzeń wypełniają swą obecnością ludzie, zaczyna ona żyć, nasącza się motywami, które powodują, że powstaje więź z człowiekiem i ze wszystkim, co oznacza bycie człowiekiem. Kiedy próbuję opracowywać obrazy choreograficzne, przypominające abstrakcyjne figury architektoniczne, w większości prac i tak na pierwszy plan wysuwa się człowiek, konkretny, razem ze swym współdziałaniem z innymi. Dlatego sztuka zaangażowana, tematy społeczno-polityczne są dla mnie tak interesujące. Myślę także, że na tym polega zadanie sztuki, by ukazywała niedociągnięcia systemowe. Ja sama pokazuję więc, jak jest, a widzom pozostawiam odpowiedź na pytanie „dlaczego?” A jeśli publiczność znajdzie odpowiedź, to znaczy, że wykorzystałam przestrzeń i język ruchu w najlepszy sposób.”.

 

Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Anny Królicy, Adama Kamińskiego, Yuri Koreca. Prowadzenie: Roma Hurey.

 

Bilety: 20 zł.

Rezerwacja biletów: cia@cia.wroclaw.pl.

 

***

 

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

 

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016 realizowany we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Instytut Austriacki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki.

Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016: Adam Kamiński 
Zespół kuratorski projektu Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange: Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński.

Wydarzenie odbywa się pod  Patronatem Honorowym Konsula Honorowego Republiki Austrii.

 

Wydarzenia z udziałem Tobiasa M. Draegera, Cie. Helene Weinzierl, Cie. Elio Gervasi i Clever Team wspierane są z programu INTPA – INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA, realizowanego przez Tanzquartier w Wiedniu z funduszy Urzędu Kanclerza Austrii i austriackiego Federalnego Ministertwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych.

 

Logo ESK Wrocław (miniaturka) Logo IMIT (miniaturka) Logo Wrocław (miniaturka) Stowarzyszenie Jest Człowiek (Adam Kamiński) logo (miniaturka)

 

INTPA logo (miniaturka)      Konsulat Austrii we Wrocławiu logo (miniaturka)   Oesterreich Institut logo (miniaturka)

 

Bundeskanzleramt Össtereich logo (miniaturka) Wien Kultur logo (miniaturka)

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close