Wersja do druku

Udostępnij

In Between Festivals to całoroczny cykl wydarzeń poświęconych berlińskiej scenie jazzowej i tańca współczesnego. Podczas pierwszej jesiennej odsłony, w środę 21 września 2016, wystąpią wspólnie Yui Kawaguchi (tancerka) i Aki Takase (pianistka) z piątą częścią serii Die Stadt im Klavier, ponadto swój spektakl Le Pas Jaques pokaże Magdalena Jędra. Pierwsza prezentacja odbędzie się o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki (pl. Wolności 1), druga – o godz. 20.30 w Barze Barbara (ul. Świdnicka 8c).

 

Die Stadt im Klavier to cykl procesualnych spotkań dwóch wyjątkowych japońskich artystek. Yui Kawaguchi to choreografka, performerka i tancerka. Jej układy choreograficzne kładą nacisk przede wszystkim na synchronizację ruchu z dźwiękiem. Pianistka i kompozytorka Aki Takase to wybitna postać współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej.

 

Szybko płynący ruch, migające światła i strumień ludzi. Nieruchomość. Każde miasto ma swój własny rytm. Yui Kawaguchi i Aki Takase odzwierciedlają te rytmy jak mikrokosmosy pod lupą i tworzą nowe, utopijne miasto w swojej choreografii i improwizacji.

 

Głównym obiektem w trakcie wieczoru jest fortepian. Aki Takase do wirtuozerii opanowała całe „ciało” instrumentu, rozdzielając je akustycznie na poszczególne składniki. Tworzy powiązania między harmoniami, odizolowanymi tonami i barwami. Yui Kawaguchi zagłębia się w tych sferach dźwiękowych i tworzy nowe struktury i przestrzenie fizyczne poprzez taniec.

W piątej części swojej serii Die Stadt im Klavier berlińskie artystki czerpią inspirację z zachodniej kadencji. Dynamiczne współgranie choreografii, kompozycji i improwizacji jest przekształcone w abstrakcyjną alegorię naszego życia miejskiego, który może być rozumiany zarówno jako system reguł i naruszenia przepisów.

 

Koncepcja/choreografia/taniec: Yui Kawaguchi

Koncepcja/kompozycja/muzyka: Aki Takase

Scenografia: Yui Kawaguchi, LAB: 612 & Modellbau T. Kraus

Reżyser oświetlenia, kierownik techniczny: Fabian Bleisch

Kostiumy: SADAK

Producentka: Marie Henrion

Produkcja: Yui Kawaguchi & Aki Takese wspólnie z Muzeum Sztuki w Kochi (Japonia), Filharmonią Luksemburską I Sophiensaele. Współpraca: Centrum Kultury Agora Wrocław, Osterfestival Tirol, Nico and the Navigators. Sponsor: Capital Cultural Fund Berlin.

 

Bilety: 25, 40 i 60 zł

 

 

O Le Pas Jaques:

 

Ruch, rytm były pierwszą wyraźną metaforą biegnącego czasu i punktem wyjścia do pracy nad spektaklem. Powstało solo, raczej nie śmieszne, ze złudzenia, że czas przyspiesza, ze smutku, że ludzkie sprawy toczą się w swoistej entropii, że wszystko zdaje się być w największym porządku tylko przez krótką chwilę spokojnej pewności, z nieprzewidywalności zdarzeń i nieuchronności wszystkich ich konsekwencji. Cały wysiłek podejmowany po to, by sprawy przyjęły pomyślny obrót, okazuje się często niepotrzebnym machaniem rękami. Kolorowe śmieci, nowelizacje z „secondhandu”,trasy szybkiego ruchu, uśmiech marszałka, wszystko to kiedyś będzie można oglądać tylko na fotografiach.

 

WSTĘP WOLNY.

 

Spektakl zrealizowano dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Klubu Żak.

 

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Magda Jędra
Współpraca: Anita Wach, Mariusz Krawczyk
Muzyka: kolaż
Produkcja: Good Girl Killer

 

***

 

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Wśród zaproszonych zespołów znajdują się gwiazdy alternatywnej berlińskiej sceny, które często gościć będą we Wrocławiu po raz pierwszy. Swoje produkcje taneczne w pierwszej połowie roku zaprezentują Hermann Heisig, Rafał Dziemidok i Ewa Garniec, Maria F. Scaroni, Vania Rovisco oraz Jule Flierl. Produkcjom tanecznym towarzyszyć będą rozmowy prowadzone przez Anię Nowak, Agatę Siniarską i Karolinę Wycisk.

 

In Between Festivals jest częścią współpracy „Wrocław-Berlin”, którą zainicjowała Fundacja Zukunft Berlin i Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Partnerzy projektu to Kulturstiftung des Bundes, Hewlett Packard, Kulturprojekte Berlin, Luneta, Mediapool i Mica Moca. Finansowany jest przez Komisję Europejską oraz Stiftung Deutsche Klassenlotterie w Berlinie.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close