Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 21 października zmarł we Wrocławiu w wieku 79 lat Jerzy Kozłowski – aktor, mim, choreograf, pedagog i reżyser teatralny. Od 1959 do 1984 roku Kozłowski był etatowym aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w którym stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich w przedstawieniach Henryka Tomaszewskiego, m.in.  Żonę w Sukni (1966), Ptaka w Gilgameszu (1968), Gniew w Odejściu Fausta (1970), Maxa-Pipifaxa w Menażerii cesarzowej Filissy (1972), czy Herę w Przyjeżdżam jutro (1974). Od roku 1974 pełnił również funkcję asystenta Henryka Tomaszewskiego.

 

Ponownie na deskach Wrocławskiego Teatru Pantomimy pojawił się w roku 2004 w przedstawieniu Science Fiction (reż. Aleksander Sobiszewski), a następnie w Nakręcanej pomarańczy (reż. Jan Klata) i Śmierci w Wenecji (reż. Bogdan Koca). W roku 2012 współpracował z WTP jako konsultant choreograficzny przy przedstawieniu Szatnia (reż. Zbigniew Szymczyk).

 

Ponad trzydzieści lat był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Wydział we Wrocławiu), gdzie uczył pantomimy i plastyki ruchu; a we Wrocławskim Teatrze Pantomimy regularnie, aż do roku 2013, prowadził warsztaty pantomimy dla młodzieży i dorosłych. Jerzy Kozłowski ukształtował i wychował wiele pokoleń aktorów, których uwrażliwił na siłę wyrazu teatru pantomimy.

 

Odznaczony Laureat nagród teatralnych: Złotej Iglicy (2005 rok, za rolę Konstruktora w Science Fiction), Towarzystwa Miłośników Wrocławia za dorobek artystyczny. W roku 1976 odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close