Wersja do druku

Udostępnij

Poznaliśmy wyniki konkursu na nowego operatora Pracowni Komuny Paryskiej 45 – od marca kulturalną przestrzeń dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego poprowadzi wrocławska grupa Novy Ruch Teatr. Ich zwycięski projekt włączony zostanie w ramy stworzonego przez Strefę Kultury Wrocław programu „Sąsiadujemy”.

 

Pracownia Komuny Paryskiej 45 – jedna z lokalizacji Strefy Kultury Wrocław – jest przestrzenią dla działań artystycznych i miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy lokalną społecznością a zaproszonymi artystami oraz animatorami. Celem działalności Pracowni jest integracja lokalnej społeczności, bezpłatne upowszechnianie i zachęcanie mieszkańców do uczestnictwa w kulturze, a także organizacja wydarzeń animacyjno-społecznych. Poszukiwania nowego menedżera trwały do 22 lutego. Zwycięską propozycję przedstawiła grupa Novy Ruch Teatr, która w marcu rozpocznie realizację swojego programu.

 

Novy Ruch Teatr to jeden z najmłodszych teatrów na wrocławskiej mapie kulturalnej. Założony został przez Agnieszkę Charkot, Agnieszkę Dziewę i Piotra Sorokę, którzy związani są z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Twórcy grupy eksperymentują z różnymi rodzajami ekspresji, od pantomimy po taniec, a w ruchu widzą źródło budowy aktorskiego napięcia. Novy był nominowany do EMOCJI 2016, nagrody Radia Wrocław Kultura oraz do nagrody WARTO 2016, którą przyznaje „Gazeta Wyborcza – Wrocław”. Jest też laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia.

 

Nowi opiekunowie Pracowni Komuny Paryskiej 45 zamierzają zaprosić mieszkańców osiedla do działań w „Teatrze Komuny Paryskiej” i stworzenia wspólnego spektaklu. Projekt realizowany będzie w dwóch fazach. Punktem wyjścia do opracowania scenariusza, choreografii i piosenek, będą znane uczestnikom i zasłyszane przez nich historie miejskie, niuanse życia osiedlowego, sytuacja bycia sąsiadem, czyli wszystko to, co pobudza kreatywność i buduje tożsamość grupy w obszarze lokalnym. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w szeregu otwartych zajęć w Pracowni – grupa poprowadzi warsztaty (ruchowe, wokalne i scenograficzne), które pobudzą wyobraźnię, pomogą w integracji i zdobyciu lub rozwinięciu umiejętności przydatnych w pracy nad przedstawieniem. Zajęcia skierowane będą do szerokiego grona odbiorców – dzieci, młodzieży, osób aktywnych zawodowo oraz seniorów. Premiera wspólnej realizacji zaplanowana jest na początek wakacji. Druga część roku poświęcona będzie przygotowaniom do nagrania specjalnej płyty z utworami ze spektaklu. Mieszkańcy Przedmieścia będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach filmowych i fotograficznych. Zajęcia pomogą im też utrwalić umiejętności zdobyte w pierwszej części roku.

 

Na realizację całorocznego programu nowi menedżerowie otrzymają od Strefy Kultury Wrocław wsparcie finansowe w wysokości 35 tysięcy złotych brutto, do ich dyspozycji oddane zostanie też wyposażenie techniczne Pracowni, zostaną też zwolnieni z opłat za czynsz i media.

 

Pełny harmonogram zajęć w Pracowni Komuny Paryskiej 45 zaprezentowany zostanie w marcu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close