8 czerwca 2024 roku odbędzie się premiera baletu Napoli 1841. Balet odtworzony i zaktualizowany zostanie dla Baletu Opery Wrocławskiej przez duńskiego tancerza i choreografa Johana Kobborga.

Wersja do druku

Udostępnij

Napoli 1841 to uroczysta i pełna energii klasyczna wersja baletu Bournonville’a, jednego z najwybitniejszych dzieł tego znakomitego choreografa. Akcja baletu rozgrywa się na miejskim placu i we wnętrzach słynnego teatru San Carlo w Neapolu, jak również w kopenhaskim studiu Mistrza Augusta Bournonville’a. W 1841 roku Bournonville udał się w podróż przez Włochy, a jego pobyt w Neapolu okazał się dla niego tak inspirujący, że po powrocie do Danii natychmiast stworzył Napoli, odnosząc ogromny sukces. W swojej nowej wersji baletu, Johan Kobborg nie tylko przywraca we Wrocławiu tę słynną produkcję, rzadko widzianą w Polsce, ale także przybliża nam postać jednego z najbardziej wpływowych twórców baletu klasycznego. Dwuaktowe Napoli 1841 szanuje przeszłość, odświeżając narrację, tworząc nową i ekscytującą wersję tego klasycznego dzieła z XIX wieku.

Muzykę do Napoli stworzyło aż czterech duńskich kompozytorów: Holger Paulli, Eduard Helsted, Niels Wilhelm Gade i Hans Christian Lumbye. Projektu scenografii i kostiumów w wersji wrocławskiej podjął się Otto Bubeníček. Czas trwania to około 2 godzin z jedną przerwą.

Wykonawcy: Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej

Spektakl objął patronatem honorowym Ambasador Królestwa Danii Ole Toft.

Bilety dostępne są w kasach Opery i na stronie: Opera Wrocławska


Johan Kobborg

Johan Kobborg był głównym tancerzem zarówno w Royal Danish Ballet jak i Royal Ballet w Londynie, występował gościnnie z innymi znakomitymi zespołami baletowymi. Swoją karierę kontynuuje jako choreograf, reżyser i artysta wizualny. Jest autorytetem w pielęgnowaniu  tradycji spuścizny artystycznej Augusta Bournonville’a.

Małgorzata Dzierżon

Małgorzata Dzierżon jest choreografem, producentem i pedagogiem tańca. Występowała na najbardziej renomowanych scenach z zespołami takimi jak Rambert, Gothenburg Ballet i Royal Danish Ballet oraz gościnnie z Wayne McGregorem i Ballet Boyz. Tańczyła produkcje klasyczne, neoklasyczne i współczesne choreografie w tym Balanchine’a, Neumeiera, Béjarta, Forsythe’a, Cunninghama, Tankard, Duato, Bruce’a i Wheeldona, otrzymując nominacje do nagrody Spotlight i Outstanding Female Dancer Award brytyjskich krytyków tańca. Wykładała w Royal Academy of Dance, a także gościnnie w Royal Ballet School i Central School of Ballet w Londynie. Była artystą-rezydentem w Akademii Sztuk Performatywnych w Hong Kongu w 2020 oraz pracowała przez wiele lat jako dyrektor artystyczny i producent z zespołem Fertile Ground i New Movement Collective w Wielkiej Brytanii. Jako choreograf otrzymała zlecenia od zespołów tańca, uczelni i galerii, w tym Rambert, Sopockiego Teatru Tańca, Hong Kong APA, Ballet Central, Serpentine Gallery English National Ballet (Dance Journeys). Do Opery Wrocławskiej dołączyła jako Kierownik Baletu w sierpniu 2022 roku.

W zespole baletu Opery Wrocławskiej tańczą artyści ze szkół baletowych na całym świecie, stanowią ponad 60% zespołu. Suma ich doświadczeń kulturowych, różnych tradycji szkół tańca stanowi wielką wartość zespołu baletowego naszej opery.

„Bournonville, który z całego serca nie znosił nadmiaru emocjonalności, nie wspominając o nadmiarze pustych popisów technicznych, stworzył w tym dziele imponującą serię tańców opartych na prawdziwym folklorze, połączonym z naturalną i prawdziwą radością życia. Efekt tej pracy, przede wszystkim autentyczny przekaz, do dziś imponuje odbiorcom. Od śmierci mistrza w 1879 r. do dnia dzisiejszego Napoli pozostało częścią repertuaru Duńskiego Baletu Królewskiego. Mimo że sam zespół stale dostosowywał sztukę do różnych czasów, dzieło to pozostało wierne estetycznym ideałom Bournonville’a. Do 2024 r. w samej Danii Napoli wystawiono prawie 900 razy. Ponadto do tego zestawienia należy dodać liczne produkcje wystawiane całym świecie. Już te fakty słusznie utwierdzają nas w uznaniu tej sztuki za prawdziwie przodujące dzieło Augusta Bournonville’a.

Co więcej, Napoli jest najbardziej znane spośród jego ponad pięćdziesięciu innych baletów. Stało się tak z pewnością dzięki ujmującej opowieści przedstawiającą prawdziwą miłość, odwagę oraz szczerą wiarę, które pokonują wszelkie życiowe niebezpieczeństwa i pokusy w życiu. Tym samym balet ten odzwierciedla zarówno egzystencjalny optymizm, jak ukazuje słoneczną stronę duńskiego romantyzmu. Napoli stało największym triumfem choreograficznym Bournonville’a i na zawsze przyniosło mu status duńskiego „poety baletu”. Takiego określenia użył sam Hans Christian Andersen w liście napisanym po pierwszym przedstawieniu w 1842 r. Wraz z Napoli Bournonville definitywnie pożegnał się z europejskim baletem romantycznym i postanowił szerzyć swoją wiarę w harmonię i w świat logiczny i uporządkowany, które stały się charakterystyczne dla większości późniejszych baletów duńskiego baletu romantyzmu.” — mówi krytyk, znawca twórczości Bornonville,a  prof. Knud Arne Jürgensen

„Niezaprzeczalny sukces najpopularniejszego z duńskich baletów Napoli zawdzięczamy nie tylko zdolnościom choreografa Augusta Bournonville’a, ale również niezwykle barwnej i obrazowej muzyce, która towarzyszy akcji scenicznej. Wyjątkowości dostarcza fakt, że kompozycje zawarte w tym balecie wyszły spod pióra aż czterech kompozytorów. Holger Simon Paulli, Edvard Helsted, Niels Gade, Hans Christian Lumbye stworzyli bowiem muzyczną opowieść, która poprzez stylizację motywów ludowych przenosi nas do słonecznego Neapolu, ukazując żywy obraz włoskiego życia.

W naszej inscenizacji można będzie usłyszeć również fragmenty z kanonu Królewskiego Baletu Duńskiego, m.in: BlomsterfestenGenzano czy Le Conservatoire. Napoli 1841 będzie wyjątkowym wydarzeniem dla miłośników baletu, ale również nie lada gratką dla melomanów.” — Rafał Karczmarczyk, kierownik muzyczny premiery Napoli 1841.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close