Studio BWA Wrocław zaprasza na performans, który jest częścią programu towarzyszącego do wystawy Matka ziemia. Spektakl bada czynność karmienia piersią, także w jej fizyczności i dźwięczności. Przygląda się emocjom, które wywołuje obraz karmiącej matki w społeczeństwie i w niej samej. Odbędzie się on 5 listopada o godz. 18.00 w Studiu BWA Wrocław (ul. Ruska 46). Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Punkt wyjścia do spektaklu Anny Wańtuch stanowi gra słów wynikająca z połączenia terminów „matka” oraz „czynność ssania”.

Mothersuckers jest kontynuacją osobistych badań dotyczących macierzyństwa, jego fizyczności, ruchu/bezruchu oraz wątków społeczno-politycznych. Autorka zaciera granice rozróżniania między procesem produkcji a reprodukcji, wykorzystując przetworzone fragmenty rzeczywistości. Artystka, używając wielu źródeł wiedzy – definicji słownikowych, mainstreamowych informacji, komentarzy internautów, artykułów naukowych, refleksji badaczy społecznych, wypowiedzi artystów – performuje w scenografii odnoszącej się do codziennego życia, gdzie panuje chaos, nieporządek, nadmiar bodźców i zepsute jedzenie. Każdy z widzów może zająć wobec tej przestrzeni, ale również wobec tematu, własne miejsce, podejmując decyzję zgodnie z własnym uznaniem – niekoniecznie na stałe. W ten sposób stanie się współtwórcą owego chaosu.

Anna Wańtuch eksploruje tabu związane z karmieniem: zgorszenie, wstręt, posądzenia o seksualny wymiar ssania piersi czy skojarzenia kanibalistyczne. Poszukiwania wątków macierzyństwa i karmienia w kontekście tańca i ruchu stawiają nas i performerkę wobec pytania o to, czy można być jednocześnie artystką i matką. Uruchamiają konieczność opowiedzenia się po stronie natury bądź kultury. Artystka z humorem ukazuje absurdalność takiego podejścia.

Praca została zapoczątkowana w ramach programu choreograficznego Atlas, będącego częścią Festiwalu ImpulsTanz w 2021 roku. Performans jest przygotowywany w ramach rezydencji Residance 2022 w Bratysławie, organizowanej przez PLAST organization w Dance Residential Centre Telocvičňa.

***

O wystawie:

Matka Ziemia to prezentacja, która bierze za punkt wyjścia doświadczenie i praktykę matek – troskę o dzieci – próbuje uczynić z tej relacji punkt odniesienia dla relacji w ogóle.

W wystawie udział wezmą m.in: Gosia Bartosik, Klara Bielawka, Karolina Ćwik, Kaja Gliwa, Dominika Łabądź, Cecylia Malik, Karina Marusińska, Iwona Ogrodzka, Mateusz Panek, Daniel Rumiancew, Iza Moczarna-Pasiek, Joanna Rajkowska, Teofil Reczek, Joachim Reczek, Viktoriia Tofan, Anna Piotr Smarzyński, Oskar Smarzyński, Marta Śniady, Anna Wańtuch i Anna Witkowska

Kuratorka: Joanna Synowiec
Kuratorka galerii: Katarzyna Roj
Produkcja: Joanna Sokalska
Identyfikacja wizualna: Kaja Gliwa

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej: „Pamiętaj, że… u nas jesteś u siebie. Jesteśmy przestrzenią bezpieczną dla osób LGBTQ+; o naszych galerii możesz przyjść z psem. Zwierzęta są u nas zawsze mile widziane; w każdej galerii możesz napić się wody lub czegoś ciepłego”.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close