Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na pokaz pracy Marka Gluzińskiego pt. Faking / Udawanie. Wydarzenie odbędzie w dniach 11–13 lutego w Sali Teatru Laboratorium. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z artystą. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Marek Gluziński pracuje na przecięciu praktyki teatru fizycznego i choreografii eksperymentalnej, eksplorując potencjały męskości „od przywileju do przekleństwa” w ramach badań, których rezultatami dzieli się w social mediach pod nazwą: Kryzys Wieku Męskiego. Performer poprzez ruch analizuje męskie wzorce kulturowe, spoglądając na proces przeobrażeń, jakim te podlegają w kontekście zmian społecznych, w związku z antycypowanymi nowymi rolami. Szuka możliwości uzdrowienia, przekształcenia toksycznych elementów wpływu kulturowego na role przynależne płci. Eksploruje męskie i kobiece, wierząc w możliwość przedefiniowania tych porządków, porzucenia opozycyjnego, binarnego spojrzenia i ustanowienia nowych zasad społecznej koegzystencji.

Performer wypracowuje materiał choreograficzny  w ramach dwóch głównych technik twórczych, które dzięki dzielącemu je dystansowi pozwalają uzyskać szeroki wachlarz form, tworzących razem indywidualny styl artystyczny. W swojej praktyce korzysta z narzędzi teatru fizycznego, które cechują się afektywną, intensywną, materialną obecnością, rytmicznością i muzycznością partytur ruchowych, a także osobistym, konfesyjnym potencjałem (odzwierciedlającym zaangażowanie emocjonalne), a także z zasobów choreografii eksperymentalnej, problematyzującej i konceptualizującej zagadnienia ruchowe za pomocą określonych scorów. Praktyka ich budowania obejmuje różnorodne formy ruchu, tańca, medytacji oraz wykładu performatywnego. Synteza tych metod pozwala przełożyć treść intelektualną, wraz z ładunkiem emocjonalnym, na strukturę performatywną mającą jednocześnie jasny koncept i organiczną dramaturgię.

W drugiej części spotkania Marek Gluziński zaprosi uczestników do dyskusji, dzielenia się własnymi odczuciami, przemyśleniami dotyczącymi pokazu pracy. Opowie także o wybranych zagadnieniach, które bada. Jak mówi:

„Chcę stworzyć platformę do wspólnego namysłu nad męskością. Sam badam męskość w zmianie. Własnej, w biochemicznie odczuwalnej cielesno-emocjonalnej przemianie średniego wieku. I tej kulturowej, patriarchalnie dominującej – w łabędzim śpiewie wydobywającym się aktualnie z gardeł orków, na froncie kolejnej krwawej bitwy. Szukam – jako cis-hetero mężczyzna – sposobu, żeby wyrwać się z tej powtarzalności porażek, którą dawno powinniśmy byli zaakceptować, przepracować i dzięki temu znaleźć drogę wyjścia. Chcę móc jednocześnie określić się feministą i zadbać o męskość, która nie tylko musi odpokutować za swoją uprzywilejowaną przez wieki patriarchatu pozycję, ale przede wszystkim wypracować inny model, wziąć odpowiedzialność za zdrową zmianę wspierającą kobiecość.
W tym miejscu chcę podziękować wszystkim ważnym dla mnie Kobietom, od których i wobec których uczę się, co to znaczy być Mężczyzną”.

Więcej o wydarzeniu: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/fakingudawanie/

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

O artyście:

Marek Gluziński jest performerem związanym przez lata z laboratorium teatru fizycznego Studio Matejka (m.in. Harmonia Przeciwstawień. Polska, premiera: 17 września 2014, Browar Mieszczański, Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu, premiera: 19 kwietnia 2018, Instytut Grotowskiego). Ma na koncie udział w niezależnych produkcjach teatralnych, m.in. w Kosmosie według Witolda Gombrowicza (Hiroshi Koike, premiera polska: 17 lutego 2023, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, premiera japońska: 21 marca 2024, Tokyo Metropolitan Theater), Lucidity (Arnis Aleinikovas, premiera litewska: 17 marca 2023, Meno Parkas Galerija, Kowno), Eksploracja sztucznej duszy (Robert Traczyk, premiera: 7 lipca 2023, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia). W 2015 roku zrealizował samodzielnie cykl trzech performansów-rytuałów pod tytułem Parakletos. Jaⁿ w przestrzeniach publicznych Wrocławia.

Jest również kuratorem, producentem i managerem kultury, m.in. współtwórcą Wrocławskiej Offensywy Teatralnej i Wrocławskiej Inicjatywy Tanecznej, dyrektorem artystycznym kultowego Klubu Puzzle w Przejściu Garncarskim (20102013). Jako aktywista jest współzałożycielem think tanku/watchdoga Akcja Kultura, członkiem społecznym Wrocławskiej Rady Kultury i, od niedawna, społecznym asystentem posłanki Małgorzaty Tracz.

Więcej: www.kryzyswiekumeskiego.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close