Wersja do druku

Udostępnij

Od września Studio Matejka wychodzi ze swoimi spektaklami poza sale Instytutu Grotowskiego, gdzie ma siedzibę. Jak podkreślają sami artyści, chcą otworzyć się na nową publiczność występując w różnych przestrzeniach Wrocławia. W najbliższy piątek i sobotę (22 i 23 listopada) o godz. 19:00 będzie można zobaczyć ich najnowszy spektakl Teatrze Muzycznym Capitol, otwartym pod koniec września 2013 po generalnym remoncie i przebudowie.

Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkańjest przedstawieniem na pograniczu teatru, tańca, musicalu. Stanowi opowieść o życiowej podróży dwóch par, podczas której czas nakłada na płótno związków kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Chwila szczęścia pojawia się, by za moment zniknąć. Czy ją w ogóle rozpoznaliśmy? Z „obowiązku bycia szczęśliwymi” skrywamy emocje, które, nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Artyści w przedstawieniu posługują się nowoczesnymi środkami wyrazu, jak reklama czy klip video. Intrygująca jest też warstwa muzyczna spektaklu, która powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie.

Inspiracją do tworzenia spektaklu były osobiste doświadczenia i wypowiedzi aktorów, ale teżpoezja i proza Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischera, Yehudy Amichaiego, a także Wieczna euforia Pascala Brucknera i Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery.Materiał twórczy został przekształcony w fizyczne partytury, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie.Spektakl miał swoją premierę w lutym tego roku w Instytucie Grotowskiego.

Bilety w cenie 25 złotych można nabyć w kasie Capitolu, a także online nahttp://www.teatr-capitol.pl/.

Kolejne pokazy przedstawienia zaplanowano na grudzień (14 i 15 grudnia, Instytut Grotowskiego, Studio na Grobli, ul. Na Grobli 32).

Studio Matejka tolaboratorium teatru fizycznego, któretworzy ośmiu aktorów z siedmiu krajów świata. Studio rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, prowadząc badania w zakresie technik performansu XXI wieku. Zespół tworzy spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki, oscylując na granicy teatru tańca, dramatu, musicalu, a nawet monodramu.Studio Matejka traktuje istniejące metody, jako punkt wyjścia do poszukiwań pedagogicznych i twórczych, kreując mapę odkryć, które włącza do powstającej pracy.Założycielem grupy jest Matej Matejka – Słowak, mieszkający od 12 lat w Polsce, aktor Teatru ZAR znanym.in. z obsypanego nagrodami na zeszłorocznym Fringe Festival spektaklu Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie.Ze Studiem współpracują artyści i pedagodzy z całego świata, jak choćby Vivien Wood z DV8, Milan Kozanek czy Sarie Mairs Slee z Salford University.Tej jesieni artyści postanowili wyjść ze swoimi spektaklami do szerszego audytorium. We wrześniu wrocławska publiczność miała okazję zobaczyćm.in. nagrodzony w Nowym Jorku monodram Anthony’ego Nikolcheva, a także dwa solowe spektakle w wykonaniu aktorek Studia. W swoich przedstawieniach twórcy zadają pytania o podstawowe pragnienia człowieka i poruszają kwestie naturalnego dążenia do szczęścia.

http://www.studiomatejka.com/

Spektakl w językach polskim, angielskim, francuskim i słowackim

Autorzy: Matej Matejka, Guillaumarc Froidevaux, Zuzana Kakalikova, Daniel Han, Magdalena Koza
Kierownik projektu: Matej Matejka
Reżyseria: Matej Matejka, Bryan Brown
Aktorzy Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, Magdalena Koza
Muzyka: Guillaumarc Froi devaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova
Kierownictwo muzyczne i wokalne: Ditte Berkeley
Współpraca nad partyturą ruchową: Vivien Wood
Kostiumy: Agnieszka Katyńska
ŚWIATŁO: Marcin Wójcik
Czas trwania: 70’

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close