Wersja do druku

Udostępnij

We Wrocławiu powstanie Muzeum Teatralne im. Henryka Tomaszewskiego, które działać będzie przy Muzeum Miejskim Wrocławia, na placu Wolności, w przybudówce zachodniego skrzydła Pałacu Królewskiego. Otwarcie zaplanowane jest na rok 2016 (wtedy to Wrocław ma stać się Europejską Stolicą Kultury). „- Tam jest piękna sala, świetna przestrzeń wystawiennicza. Wspaniały, kasetonowy sufit, piękne okna. I ogromne możliwości aranżacyjne – przekonuje wiceprezydent Adam Grehl, który nad inwestycją będzie czuwał razem z dyrektorem Muzeum Miejskiego Maciejem Łagiewskim.

– Ten pomysł miałem w głowie już od dawna. Kiedy przygotowywałem wystawę na 1000-lecie Wrocławia, nie miałem wątpliwości, że ostatnie kilkadziesiąt lat w polityce powinny ilustrować fotografie, a całą resztę sali trzeba oddać teatrowi, który odcisnął niezwykłe piętno na tamtych czasach, ale też i sprawił, że Wrocław stał się znany w świecie – przyznaje Maciej Łagiewski i podkreśla, że prezydenta Rafała Dutkiewicza nie trzeba było długo przekonywać do tego pomysłu.

Bo w dyspozycji muzeum jest spuścizna Henryka Tomaszewskiego, twórcy Teatru Pantomimy, która stanowiłaby trzon nowej placówki. To meble, osobiste pamiątki, biblioteka, lalki, fragmenty scenografii, kostiumy, ale też zapisy filmowe słynnych spektakli i dokumentacja fotograficzna.

– Jesteśmy dopiero na początku prac nad koncepcją wystawy, ale sala, którą będziemy adaptować pomieści i odtworzony fragment garderoby teatralnej, i ekspozycję zachowanych fragmentów scenografii i miejsce, w którym zwiedzający będzie mógł obejrzeć spektakl, na przykład słynne Hamlet – ironia, żałoba czy Rycerzy króla Artura – zapowiada Adam Grehl.

A Maciej Łagiewski przyznaje, że taki spektakl będzie można zobaczyć mając za plecami odtworzony gabinet Tomaszewskiego”.

Na podstawie: Katarzyna Kaczorowska, Wrocław będzie miał Muzeum Teatralne im. Henryka Tomaszewskiego, „Polska – Gazeta Wrocławska”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close