We Wrocławskim Teatrze Pantomimy trwają próby do premiery spektaklu pt. Symfonia alpejska, inspirowanego postacią Wandy Rutkiewicz. Przedstawienie to reżyseruje Cezary Tomaszewski. Premiera odbędzie się 2 czerwca 2023 roku w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

„Wanda żyje” – mówi Maria prawie dwadzieścia lat po zaginięciu córki na Kanczendzondze. Wszystkim przyjaciołom Wandy tłumaczy, że w Himalajach znajduje się centrum duchowe świata, a w związku z tym, że świat, w którym Wanda dotychczas przebywała, ją zawiódł, postanowiła zamieszkać i zostać na zawsze w górach. […] żyje teraz w klasztorze […] w Tybecie, blisko duchowego pępka świata.

Anna Kamińska Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa to symfoniczna pantomima akcji w dziewięciu krwawych obrazach pełnych miłości. To fantazmatyczna historia zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz, które nawiedza i wzywa zespół mimów do podjęcia swojej ostatniej wędrówki.
Dla Wandy odmowa dyskusji, ucieczka i zniknięcie wydają się już jedyną słuszną drogą. Himalaistka porzuca dotychczasowe życie, po czym wyrusza na brawurową wyprawę w poszukiwaniu cielesno-politycznego uzdrowienia. Unikając utartych ścieżek – dominujących modeli i tradycji, błądząc gdzieś między Alpami a Himalajami, grupa mimów, Wanda i jej towarzyszki będą musiały zmierzyć się z duchami przeszłości i demonami teraźniejszości.

Symfonia alpejska to droga przez górskie hale, zamieszkane przez białych, puszystych Yeti, przypominających papieży i zjawy, łudząco podobne do Tomaszewskiego; łąki spowite legendą Wandy, unoszącą się we mgle; tybetańskie klasztory na szczytach ośmiotysięczników; przydrożne zaśnieżone speluny odwiedzane przez bipów, nożowników, szulerów i inne wyimaginowane postaci. To bezpowrotna droga, która znajduje swoje szczytowe zakończenie w Metamorfozach Richarda Straussa.

Twórcy o spektaklu:

„Pretekstem do powstania przedstawienia Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa jest naszą fascynacją słynną himalaistką. Nie będzie to jednak spektakl biograficzny, lecz baśniowa i fantasmagoryczna wizja tego, co stało się z Wandą Rutkiewicz i jej ciałem po zagadkowej śmierci na Kanczendzondze.

Cezary Tomaszewski to nominowany do „Paszportu Polityki” reżyser i choreograf. Twórca m.in. nagradzanej autorskiej wersji operetki Wesoła wdówka, w której obsadził cztery polskie sprzątaczki; Wesela na podstawie Wyspiańskiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu; spektakli Gdyby Pina nie paliła to by żyła w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Cezary idzie na wojnę z Komuny Warszawa. We Wrocławiu zrealizował dwa przedstawienia w Teatrze Muzycznym Capitol – Gracjan Pan oraz Priscilla, Królowa Pustyni. Musical. Dla Tomaszewskiego będzie to pierwsze spotkanie z pantomimą zespołową, a w Wandzie… zajmie się także oprawą muzyczną. Muzyka ma być pełnoprawnym bohaterem przedstawienia.

Realizatorzy:

Reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne: Cezary Tomaszewski
Dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
Scenografia i kostiumy: Natalia Mleczak
Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski

Obsada: Agnieszka Dziewa, Małgorzata Biela (gościnnie), Jan Kochanowski, Mariusz Nguyen (gościnnie), Agnieszka Kulińska, Jakub Pewiński, Monika Rostecka, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

Premiera: 2 czerwca 2023 roku, Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA
Kolejne pokazy: 3, 4 i 30 czerwca oraz 1 i 2 lipca

Więcej informacji: link 1, link 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close